کد خبر: 243858 A

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پنجاهمین سال تاسیس شرکت صنایع ملی صنایع پتروشیمی:

وزیر امور خارجه ایران با شش وزیر امور خارجه دیگر سر یک میز نشسته و مشغول بحثاست و این یعنی اقتدار. فحش دادن و داد و بیداد اقتدار نیست این که ما بگوییم برتریم اما مدیر کل‌مان را به جلسه راه ندهند اقتدار نیست.

نعمت‌زاده با اشاره به رشد ۲۲ درصدی تولید محصولات پتروشیمی از سال ۱۳۶۸ تاکنون گفت: ‌ در این مدت صادرات محصولات پتروشیمی نیز ۳۸ درصد رشد داشته که در صنعت کشورمان بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا نعمت زاده در همایش پنجاهمین سال تاسیس شرکت صنایع ملی صنایع پتروشیمی از مکان یابی ۹ پروژه تبدیل گاز به الفین و پروپیلن و ایجاد شهرک صنعتی مشترک با چین در زمینه پتروشیمی، پالایش، صنایع فولاد و آلومینیوم در آینده خبر داد و گفت: این موضوع هفته پیش به وزیر نفت ارائه شد که درباره جانمایی آن با شرکت گاز مشورت و مسائل آب و برق آن نیز در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی شهرک صنعتی مشترک بین ایران و چین گفت: این شهرک صنعتی در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هکتار در جاسک ایجاد خواهد شد که امروز این زمین لم یزرع مطلق است.

نعمت‌زاده با اشاره به رشد ۲۲ درصدی تولید محصولات پتروشیمی از سال ۱۳۶۸ تاکنون گفت: ‌ در این مدت صادرات محصولات پتروشیمی نیز ۳۸ درصد رشد داشته که در صنعت کشورمان بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان این‌که در سال ۱۳۹۰ میزان صادرات محصولات پتروشیمی به ۱۵ میلیارد دلار رسید، گفت: امسال با کمی کاهش صادرات روبرو هستیم و احتمالا حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیارد دلار خواهد شد.

نعمت زاده گفت: با احتساب شش - هفت میلیارد دلار عرضه محصولات پتروشیمی، تولید این محصول به بالای ۲۰ میلیون دلار رسیده است.

وی گفت: صنعت پتروشیمی باعثگسترش دانش و فناوری در زمینه‌های مختلف در کشور است و سبب توسعه صادرات و فعالیت‌های برون مرزی از یک سو و از سوی دیگر اشتغالزایی در کشور می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در حال حاضر صنایع میانی اغلب در انحصار شرکت‌های بین المللی است که با توجه به شرایط سیاسی دسترسی ما به آن‌ها محدود شده است؛ بنابراین باید از تحقیقات و پژوهش های داخلی استفاده کنیم و در عین حال خیز برداریم که بعد از تحریم بتوانیم این دانش خارج از کشور را تصاحب کنیم.

نعمت زاده خاطر نشان کرد: یک بار برای این کار خیز برداشتیم اما با این که در مزایده برنده بودیم عذر سیاسی برای ما آوردند و شرکت بازل را به یک شرکت آمریکایی دادند.

وی گفت: اگر فقط در داخل مرزها بمانیم در حد خودمان رشد می کنیم و این صنعت قابلیت رشد، صدور و ایجاد فناوری و عرض اندام مقابل رقبای خارجی را دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: فقر، رکود و تورم در شان جمهوری اسلامی نیست لذا باید دست به دست هم داده و کشور را از این موضوعات نجات دهیم.

نعمت‌زاده با اشاره به عملکرد مثبت کشور در زمینه سیاست خارجی گفت: وزیر امور خارجه ایران با شش وزیر امور خارجه دیگر سر یک میز نشسته و مشغول بحثاست و این یعنی اقتدار. فحش دادن و داد و بیداد اقتدار نیست این که ما بگوییم برتریم اما مدیر کل‌مان را به جلسه راه ندهند اقتدار نیست.

نعمت‌زاده با ابراز امیدواری از تامین خوراک پتروشیمی‌ها گفت: امسال وزیر نفت قول داد که مشکلی پیش نیاید چرا که ما منبع خدادادی را داریم و فقط باید آن را استخراج، ‌ تصفیه و استفاده کنیم.

پتروشیمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر