کد خبر: 253755 A

چین با افزایش حجم اولیه فرآورده‌های نفتی که پالایشگاههای این کشور می‌توانند در سال جاری میلادی صادر کنند، به افزایش عرضه و کاهش قیمت سوخت دامن زد.

چین با افزایش سهمیه صادرات فرآورده‌های نفتی پالایشگاههای خود، نگرانی سایر تولیدکنندگان از کاهش قیمت سوخت را برانگیخت.

به گزارش ایلنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، چین با افزایش حجم اولیه فرآورده‌های نفتی که پالایشگاههای این کشور می‌توانند در سال جاری میلادی صادر کنند، به افزایش عرضه و کاهش قیمت سوخت دامن زد.

چین برای تامین امنیت بازار داخلی خود، برای صادرات فرآورده‌های نفتی تولید شده در پالایشگاههای خود سهمیه در نظر می‌گیرد.

بر این اساس دولت چین با افزایش ٢٠ درصدی سهمیه صادراتی پالایشگاههای شرکتهای نفتی سینوپک، سی ان او او سی و پتروچاینا، اجازه صادرات ٩, ٧٥ میلیون تن فرآورده‌های نفتی از سوی این پالایشگاهها را صادر کرد.

با این حال، انتظار می‌رود پالایشگران چینی با اتمام سهمیه صادراتی خود، بار دیگر از دولت چین مجوز صادراتی دریافت کنند و میزان صادرات فرآورده‌های نفتی آنها در پایان سال ٢٠١٥ چیزی بیشتر از میزان بیان شده باشد.

در سال ٢٠١۴ نیز اگرچه سهمیه اولیه صادرات فرآورده‌ های نفتی پالایشگاههای چینی هشت میلیون تن بود اما این پالایشگاه‌ها تا پایان سال گذشته ١٩, ۶ میلیون تن گازوئیل، سوخت جت، بنزین و نفتا صادر کردند.

احتمال افزایش قابل توجه صادرات نفتی چین در عین حال موجب نگرانی تولیدکنندگان خاورمیانه شده است.

«وندی یانگ»، تحلیلگر ارشد موسسه مشاوره نفتی «اف ای جی» در این باره گفت: با توجه به این که میزان تولید فرآورده‌های نفتی چین از تقاضای داخلی آن پیشی گرفته است، انتظار می‌رود افزایش صادرات این فرآورده‌ ها از چین، فشار را بر تولیدکنندگان منطقه‌ ای افزایش دهد.

چین در سال گذشته میلادی با افزایش ۶٠٠ هزار بشکه به ظرفیت روزانه پالایشی خود، مجموع ظرفیت پالایشگاه‌های خود را به ١۴ میلیون بشکه در روز رساند.

بنزین تامین امنیت چین خاورمیانه دولت فرآورده های نفتی صادرات افزایش پالایشگاههای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر