کد خبر: 327421 A

مدیرعامل شرکت توانیر خبر داد:

ایلنا: مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر گفت: مجوز پرداخت 2 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی به پیمانکاران بخش برق اخذ شده است.

به گزارش ایلنا،  "آرش کردی"  با اشاره به برنامه بخش برق برای پرداخت مطالبات پیمانکاران و تولیدکنندگان بخش خصوصی اظهار داشت: با استفاده از اسناد خزانه اسلامی بخشی از مطالبات بر اساس میزان مطالبات پیمانکاران پرداخت خواهد شد و تلاش بر این است که مجوز ارائه یک هزار میلیارد تومان اسناد نیز از دولت اخذ شود.

وی با بیان این مطلب که استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از لحاظ الزامات زیست محیطی و تنوع بخشی به منابع تأمین انرژی کشور یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر بوده است، گفت: توسعه انرژی‌های نو سیاستی است که از سوی وزیر نیرو با جدیت پیگیری می‌شود و به همین منظور اعتبارات مناسبی در کنار جذب سرمایه گذار در سال جاری به این امر اختصاص یافته و وزیر نیرو نیز با اصلاح نرخ خرید تضمینی برق منابع تجدیدپذیر کار مهمی را در این راستا به انجام رسانده است.

کردی ادامه داد: سازمان انرژی‌های نوی ایران (سانا) نیز به منظور جذب سرمایه‌گذار اقدام‌های مبسوطی را انجام داده و اخیراً نیز قراردادهای قابل توجهی را با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در دست اقدام دارد؛ امیدواریم در سال 95 شاهد تحولات بسیار بزرگی در زمینه عقد قرارداد و احداث و بهره‌برداری این نوع نیروگاه‌ها باشیم.

مدیرعامل توانیر هدف‌گیری صنعت برق کشور را برای برنامه ششم توسعه، افزایش سالانه حدود 500 تا 1000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در سبد انرژی کشور دانست.

 

*رکورد استفاده 86 درصدی از گاز

وی با مطلوب عنوان کردن وضعیت سوخت نیروگاه‌ها در زمستان امسال نسبت به سال گذشته و اینکه در حالی وارد فصل سرما می‌شویم که ذخایر سوخت نیروگاه‌ها نسبت به سال گذشته وضعیت مطلوب‌تری نشان می‌دهد، گفت: سیاست ما مصرف حداکثری گاز و مصرف حداقلی سوخت مایع بخصوص مازوت است و استفاده بیش از 86 درصدی از گاز تا این موقع سال، رکوردی بی‌نظیر در زمینه مصرف سوخت گاز و کاهش سوخت مایع است.

کردی پیش بینی کرد در سال جاری، اگر وزارت نفت به تعهدات خود به نحو مطلوب عمل کند می‌توانیم زمستان را بدون مشکل سپری کنیم.

وی در ادامه افزود: به‌طور میانگین، روزانه به 150 میلیون لیتر سوخت معادل برای گذر از زمستان نیاز خواهیم داشت که امیدواریم با سناریوهایی که تعریف شده، روزانه حداقل 100 میلیون متر مکعب گاز دریافت کنیم و چنانچه زمستان سخت با برودت بالا در پیش نداشته باشیم، به مشکل خاصی برخورد نمی‌کنیم.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر با بیان اینکه مصرف سوخت گازوئیل 50 درصد و سوخت مازوت در نیروگاه‌ها 30 درصد کاهش پیدا کرده است، اظهار امیدواری کرد چنانچه گاز مصرفی نیروگاه‌ها به‌طور کامل تأمین شود، سوخت مایع از چرخه سوخت نیروگاهی حذف شود.

وی با بیان اینکه در سال 93 نسبت به سال 92 شاهد رشد 34 درصدی تحویل گاز از سوی وزارت نفت بوده‌ایم، افزود: امسال نیز نسبت به سال گذشته شاهد رشد 16 درصدی گاز تحویلی به نیروگاه‌ها بودیم و از سوخت مازوت و گازوئیل به عنوان سوخت دوم در شرایط عدم تحویل گاز و بحرانی استفاده خواهیم برد.

وی میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌ها در سال گذشته را 70 درصد عنوان کرد و افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه، 86 درصد مصرف نیروگاه‌ها از سوخت گاز، 8 درصد مازوت و 6 درصد گازوئیل تأمین شده است.

 

*ایجاد 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید

مدیرعامل توانیر مدیریت در مصرف برق و احداث نیروگاه‌های جدید را لازم و ملزوم یکدیگر دانست و ادامه داد: در اثر کاهش تلفات فنی می‌توان بخشی از انرژی تولیدی را ذخیره نمود که این میزان می‌تواند به کاهش تولید برق در نیروگاه‌ها منجر شود.

وی اضافه کرد: در جهان هر دو شیوه به موازات هم پیش رفته و کاهش مصرف و سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه‌های جدید به‌صورت هم‌زمان انجام می‌شود.

کردی افزود: هر مدلی از مدیریت مصرف را بخواهیم ارائه دهیم، در نهایت برای افزایش راندمان شبکه نیازمند ایجاد 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید و از رده خارج کردن نیروگاه‌های قدیمی با راندمان 20 درصد خواهیم بود.

وی ادامه داد: هم اینک 17 هزار مگاوات نیروگاه گازی قابل تبدیل به سیکل ترکیبی با راندمان 31 الی 32 درصد موجود را می‌توانیم، به راندمان تا 47 درصد افزایش دهیم.

 

*افزایش بهره‌وری نیروگاه‌ها اجتناب‌ناپذیر است

مدیرعامل توانیر با بیان این مطلب که در مباحث تولید برق، افزایش بهره‌وری نیروگاه‌های موجود اجتناب ناپذیر است، افزود: نیروگاه‌هایی با راندمان بین 58 تا 62 درصد وجود دارند که می‌توان روی آنان سرمایه‌گذاری کرده و نیروگاه‌های قدیمی با راندمان پایین را از شبکه خارج کرد.

وی تصریح کرد: در سال‌هایی که رشد اقتصادی فنی را شاهد بوده‌ایم، کاهشی در میزان مصرف انرژی نداشته‌ایم و این به معنای افزایش سهم بخش غیر مولد در مصرف انرژی است که به عنوان زنگ خطری در مصرف انرژی محسوب می‌شود.

کردی اضافه کرد: چنانچه رشد اقتصادی 5 تا 7 درصدی را به عنوان هدف در نظر بگیریم، قطعاً با رشد مصرف، برق عددی نزدیک به 8 درصد را تجربه خواهد کرد که این موضوع با توجه به کاهش سرمایه گذاری‌ها در صنعت برق می‌تواند مولد چالش‌ها و مشکلاتی برای تأمین انرژی برق شود.

برق رشد اقتصادی زیست محیطی سرما گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر