کد خبر: 390865 A

سازمان بهره‌وری انرژی ایران اعلام کرد؛

ایلنا: سازمان بهره‌وری انرژی ایران اعلام کرد تعویض یک لامپ رشته‌ای با یک لامپ کم‌مصرف سالانه در حدود 140 کیلووات ساعت صرفه‌جویی انرژی به‌دنبال دارد.

به‌گزارش ایلنا، کارشناسان سازمان بهره‌وری انرژی ایران می‌گویند با توجه به سهم بالای مصرف بخش خانگی در مصرف کلی انرژی کشور، بهترین بستر برای اصلاح و فرهنگ‌سازی الگوی مصرف انرژی محیط خانه و خانواده است و مردم باید اصلاح الگوی مصرف انرژی را از خانه‌های خود آغاز کنند.

افزایش فزاینده دمای هوا در روزهای ابتدای فصل تابستان و استفاده بیش از حد وسایل سرمایشی باعث شده که رکورد مصرف برق از مرز 51 هزار مگاوات عبور کند تا ضمن شکستن رکورد سال قبل به بالاترین حد مصرف تاریخ خود برسد.

اوج مصرف برق درسال گذشته 50 هزار و 177 مگاوات بود و پیش‌بینی می‌شود امسال به بیش از 52 هزار مگاوات برسد؛ بر این اساس کارشناسان سابا خواستار مشارکت بیشتر مردم با بخش برق شده و از والدین از جمله مادران که در آموزش فرزندان و سایر افراد خانواده نقش اساسی دارند، خواستند تا با رعایت میزان مصرف برق در خانه به عنوان یک سرمشق و مشوق قوی در یادگیری اخلاق صرفه‌جویی در فرزندان خود سهیم باشند.

براساس این گزارش، صرفه‌جویی کوچک و جزئی در خانواده‌ها می‌تواند به صرفه‌جویی کلان و ملی تبدیل شود؛ به‌طوری که اگر یک لامپ رشته‌ای با یک لامپ کم‌مصرف که به‌طور متوسط 5 ساعت در شبانه روز روشن است، تعویض شود طی یک سال در حدود 140 کیلووات ساعت صرفه‌جویی انرژی به دنبال دارد و حدود 60 هزار ریال از هزینه‌های مصرفی برق کاسته می‌شود؛ با احتساب طول عمر لامپ کم‌مصرف (4 سال یا 8 هزار ساعت) در مجموع بیش از 240 هزار ریال نفع اقتصادی در برخواهد داشت.

 

انرژی ایران برق بهره وری لامپ کم مصرف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر