کد خبر: 182338 A

واقعه مهم دهم تیرماه مصادف با سالروز آزادسازی مهران به رغم اینکه حاصل خون ۵۸۶۰ شهید است هنوز در تقویم ملی کشور ثبت نشده است.

در آستانه سالروز عملیات پیروزمند کربلای یک و حماسه آزاد سازی مهران، سردار سیدصادق حسینی فرمانده سپاه استان ایلام اظهار داشت: دهم تیرماه مصادف با سالروز آزادسازی مهران است اما این واقعه مهم به رغم اینکه حاصل خون ۵۸۶۰ شهید است هنوز در تقویم ملی کشور ثبت نشده است.

سردار حسینی گفت: ارتش متجاوز صدام پس از ناکامی در بازپس‌گیری فاو از رزمندگان ایرانی و برای جلوگیری از حملات گسترده ایران، چند حمله انجام داد و شهر مهران را به تصرف در‌آورد و با هیاهو آن را به رخ جهانیان کشید.

وی بیان کرد: در راستای باز پس گیری شهر مهران، بعد از چهار بار اشغال و آزادسازی نهایتاً نیرو های اسلام توانستند با رشادت فراوان و بعد از ۱۰ روز نبرد سنگین در عملیات کربلای یک شهر مهران و قسمت های وسیعی از مناطق شمالی شهر را آزاد کنند.

فرمانده سپاه امیرالمؤمنین(ع) ادامه داد: در این عملیات دشمن با بیش از ۱۰ تیم هوانیروز، ۴۰۰ تانک و نفربر، ۱۵ گردان و ۷۰ هزار نیرو برای مقابله با ایران و بازپس ندادن مهران وارد میدان نبرد شد، اما رزمندگان اسلام با تقدیم ۹۱۳ شهید و صدها جانباز طی ۱۰ روز توانستند علاوه بر آزادسازی مهران، ۸ روستا، دو پاسگاه، جاده دهلران - مهران، جاده ایلام - مهران، ارتفاعات قلاویزان و حمرین و … را آزاد سازند.

وی با اشاره به اینکه در عملیات کربلای یک بیش از ۷۰ هزار نیروی دشمن حضور داشتند، خاطرنشان کرد: در این عملیات بر اساس تخمین های زده شده، دشمن سه هزار و ۸۰۰ اسیر و مفقود داشته است.

سردار حسینی بیان داشت: فرماندهان زبده ی عراق با ارائه استراتژیک های مختلف که مهمترین آنها استراتژی دفاع متحرک نامگذاری شده بود و فرماندهی این طرح را خود صدام برعهده داشت، انتظار چنین شکستی را حتی در سر نمی پروراندند.

وی در ادامه گفت: نیروهای بعثی عراق با خیال تصرف دوباره مهران بار دیگر پاتکی در روستای امزاده سید حسن زدند اما با مقابله جوانان رزمنده ایرانی و ایلامی حتی نتوانستند یک وجب از خاک مهران را تصرف کنند.

سردار حسینی اظهار کرد: مردم ایلام در زمان جنگ تحمیلی، پایداری واقعی را به نمایش گذاشتند و جانانه دفاع کردند و با وجود تمام مشکلاتی که داشتند هیچ گاه باری بر دوش دولت نگذاشتند و تبدیل به مردمانی غیور و شهید پرور شدند که از خاک و وطن خود پاسداری کردند.

فرمانده سپاه استان ایلام تصریح کرد: نتیجه کوشش و تلاش مردم ایلام و رزمندگان اسلام که منجر به عملیات کربلای یک شد مسیر دفاع مقدس را تغییر داد.

وی ادامه داد: این پیروزی بزرگ که کمتر مورد توجه قرار گرفته است نشان دهنده سلحشوری مردم ایلام و رزمندگانی بود که در این عملیات حماسه ای بزرگ را آفریدند.

سردار حسینی با بیان اینکه هنوز رشادت های این مرز و بوم آنگونه که شایسته این مردم شهید پرور باشد تبیین نشده است، گفت: امید است که مسئولین برای رشد امکانات رفاهی و بهبود وضعیت اجتماعی مردم عزیز منطقه اقدامات گسترده تری را انجام دهند البته باید بر این نکته هم تأکید کنم که مردم ایلام در راه دفاع از سرزمین خود با خدا معامله کردند.

ایران تقویم جاده جنگ تحمیلی دفاع مقدس دولت رشد عراق اسلام ایلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر