کد خبر: 139606 A

مشکلات بانوی یخ‌نورد همچنان لاینحل؛

اسپانسر فقط هزینه سفر من به مسابقات برون‌مرزی را تقبل می‌کند. چطور این همه پول تهیه کنم تا کسی در کنارم باشد که حضورش اصلا هیچ توجیه و فایده‌ای ندارد!

بی مهری و اجحاف‌های فراوان در حق برخی قهرمانان اگرچه موضوع جدیدی نیست، اما کم توجهی تاریخی در حق بانوی یخ نوردی کشورمان بسیار غم‌انگیز و غیرقابل توجیه است.

به گزارش ایلنا، در ورزش بی در و پیکر ایران هر اتفاقی بگویید می‌افتد. اما اینکه از یک ورزشکار بخواهند هزینه سرپرست مورد نظر فدراسیون را تقبل کند تا به همراه وی به مسابقات برون‌مرزی اعزام شود، از آن دسته حوادثخاص ورزش ماست که در هیچ کجای جهان نمونه‌اش را نمی‌بینیم.

زهره عبدالله‌خانی چندی پیش در مسابقات یخ‌نوردی قهرمانی آسیا در کره‌جنوبی موفق به کسب مدال برنز شد که نخستین مدال تاریخ یخ‌نوردی کشورمان در سطح قاره‌کهن محسوب می‌شود. ضمن اینکه عبدالله‌خانی اولین بانوی مسلمان در تاریخ رشته یخ‌نوردی در جهان است که با حجاب اسلامی موفق به تصاحب مدال ارزشمند قاره‌ای شده است. با این حال مسئولان ورزش و همچنین متولیان فدراسیون کوهنوردی ارزش مدال او را نمی‌دانند و در هر مورد اعزام به رویدادی بین‌المللی، برای این بانوی کرجی مانع تراشی می‌کنند و تاسف بارتر اینکه مسئولان، مشکلات عبدالله‌خانی را می‌بیینند، اما اقدامی نمی‌کنند و انگار بی‌میل نیستند این ملی‌پوش یخ‌نوردی بانوان ایران هم مثل خیلی از قهرمانان شایسته این مرز و بوم با دنیای قهرمانی وداع اجباری کند.

عبدالله‌خانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد مشکلاتش در راه اعزام‌های اخیر به میادین بین‌المللی و عدم توجه مسئولان به خصوص معاونت ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان سخن گفت.

شما چندی پیش برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در کره جنوبی که اتفاقا در آن رقابت ها مدال برنز را نیز کسب کردید، با هزینه شخصی اعزام شدید؟

- بله، جالب اینکه هم هزینه خودم را پرداخت کردم، هم هزینه سرپرست را.

* الان هم که در آستانه شرکت در چند رویداد بین‌المللی هستید، گویا این مشکل همچنان پا برجاست…

- همین‌طور است. بنده برای اینکه همچنان در رنکینگ حضور داشته باشم و نهایتا بتوانم سهمیه مسابقات جهانی را به دست آورم، نیازمند شرکت در رقابت‌های برون‌مرزی به خصوص حضور در تورنمنت‌های اروپایی هستم. در حال حاضر رقابت‌های یخ‌نوردی در ایتالیا، فرانسه و چند کشور دیگر برگزار می‌شود که برای ماندن در رنکینگ باید در این مسابقات شرکت کنم. با این حال مشکل ماه‌های اخیر من همچنان پابرجاست و من می‌بایست برای سرپرست تیم نیز هزینه کنم تا وی در این اعزام‌ها در کنار من باشد.

* تا حالا چقدر برای مسابقات پیش رو در فرانسه هزینه کرده‌اید؟

- تا الان ۷ میلیون تومان پول داده‌ام که البته باید مخارج سفر سرپرست مورد نظر فدراسیون را نیز متقبل شوم.

* چه مقدار دیگر باید پرداخت کنید؟

- به من گفتند ۳۰ میلیون تومان باید بدهی. من با هزار مشکل توانسته‌ام اسپانسر پیدا کنم، اما این اسپانسر فقط هزینه سفر من به مسابقات برون‌مرزی را تقبل می‌کند. چطور این همه پول تهیه کنم تا کسی در کنارم باشد که حضورش اصلا هیچ توجیه و فایده‌ای ندارد!

* مسئولان فدراسیون کوهنوردی از شما حمایتی کرده‌اند؟

- ۷ ماه است به فدراسیون می‌روم، اما فقط به من می‌گویند پول نداریم.

* به سایر مسئولان از جمله معاونت ورزش بانوان وزارت ورزش نیز مراجعه کرده‌اید؟

- بله، اما خانم شهریان هم گفت وزارت هیچ پولی ندارد. آنها به من گفتند باید خودت اسپانسر پیدا کنی. قبول، اما اسپانسر من تنها هزینه‌های من را تقبل می‌کند، نه یک نفر دیگر به عنوان سرپرست.

* پس گویا در تمامی اعزام‌ها با چنین مشکلی روبرو بوده‌اید؟

- بله، با این حال می‌بایست از اکبر آبادی معاون سابق بانوان وزارت ورزش تشکر کنم در زمان حضورش در وزارت ورزش مبلغ ۲۰ میلیون تومان به من و یکی دیگر از خانم‌ها پرداخت کرد. البته باز هم مسئولان فدراسیون به ویژه نایب رئیس بانوان فدراسیون کوهنوردی مدعی شدند این مبلغ با پیگیری‌های آنها به ما تعلق گرفته است.

* و سوال آخر اینکه گویا همچنان در پارکینگ تمرین می‌کنید؟

- بله، اتفاقا چندی پیش برنامه ویتامین ثو همچنین برنامه دلواپسی از مشکلات تمرینی ما گزارشی را پخش کردند و همه مردم دیدند ما در پارکینگ تمرین می‌کنیم اما باز هم برای مملکت‌مان افتخار کسب می‌کنیم.

گفت‌وگو: جواد منتخبی

پول جهان حجاب زهره سرپرست تیم کره جنوبی مسابقات قهرمانی آسیا مسلمان معاون وزارت ورزش و جوانان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر