کد خبر: 109380 A

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس:

معاون جدید نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس گفت: بهره گیری از ظرفیت های بازار سرمایه در تامین مالی شرکت ها باید از طرق مختلف همچون افزایش سرمایه، افزایش حجم انتشار اوراق جدید صکوک، اجاره و مشارکت و در صورت نیاز تدوین ابزارهای مالی جدید شتاب و سرعت بیشتری خواهد گرفت

تلاش می‌شود در اولین فرصت راهکارهایی برای کوتاه کردن توقف نمادها ایجاد شود تا زمان توقف و بازگشایی‌ها به حداقل ممکن برسد.

به گزارش ایلنا، محمدرضا عربی معاون جدید نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان مطلب فوق گفت: تمرکز و تلاش ما این است که به منظور حفظ نقدشوندگی بازار و تأمین و خواست سرمایه‌گذار از سوددهی مدت زمان توقف نمادها به حداقل ممکن برسد.

وی افزود: برخی توقف‌ها از پیچیدگی‌های خاصی برخوردارند که امکان بازگشایی نماد در یک بازه زمانی کوتاه مدت نیست اما تلاش این معاونت این است که با رعایت اصل افشا و اطلاع رسانی و آگاه کردن بازار، توقف نمادها به حداقل برسد.

عضو هیات مدیره سازمان بورس، یکی از اصلی‌ترین چالش‌های این معاونت را در سال‌های گذشته توقف نمادها دانست و گفت: توقف نمادها، نقدشوندگی بازار را تهدید می‌کند که برنامه‌ها و راهکارهایی برای به حداقل رسیدن دوران توقف نمادها در دستور کار است تا هم نقدشوندگی بازار حفظ شود هم سهامدار به دلیل عدم امکان معامله در دوران توقف نماد متضرر نشود.

عربی خاطر نشان کرد: به غیر از تعداد محدودی از نمادهای متوقف شده که با مسائل پیچیده ای رو به رو هستند برای توقف سایر نمادها باید اقداماتی انجام گیرد که بازگشایی ها سریعتر و در کمترین فرصت زمانی انجام بگیرد.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس، موضوع دیگر مدنظر این معاونت را استفاده از جایگاه بازار سرمایه در تأمین مالی شرکت های حاضر در بورس و فرابورس دانست و گفت: امکان استفاده از بازار سرمایه در تأمین مالی شرکت ها باید از طرق مختلف همچون افزایش سرمایه، افزایش حجم انتشار اوراق جدید صکوک، اجاره و مشارکت و در صورت نیاز تدوین ابزارهای مالی جدید شتاب و سرعت بیشتری بگیرد.

عربی در ادامه به موضوع بازنگری در برخی مقررات و دستورالعمل ها پرداخت و خاطر نشان کرد: چنانچه بازنگری و بهبود مقررات و دستورالعمل‌ها بتواند به نقدشوندگی و شفافیت بازار کمک کند، قطعا این اقدام نیز جزو اولویت‌ها و برنامه‌های این معاونت قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به ریسک های سیستماتیک در بازار مانند ریسک های سیاسی اظهار داشت: بازار به طور دایم در معرض ریسک‌های سیستماتیک واکنش نشان می‌دهد و سرمایه گذاران معمولا با علم به وجود این‌گونه ریسک‌ها و بر اساس میزان ریسک‌پذیری خود اقدام به معامله کنند.

معاون سازمان بورس رباره احتمال ضرر و زیان به سهامداران غیر حرفه ای در چنین شرایطی توصیه کرد: سهامداران غیرحرفه ای برای دور ماندن از حاشیه‌های ریسک بهتر است از ابزارهای کم ریسک بازار سرمایه مانند صندوق های سرمایه گذاری یا ETF استفاده کنند.

بورس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر