کد خبر: 117754 A

رییس سازمان بورس اعلام کرد:

با راه اندازی زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر(XBRL) سطح تحلیل، کارایی و عمق بازار سرمایه ایران افزایش و اطلاعات به سرعت اثر خود را بر روی قیمت ها خواهد گذاشت علاوه بر اینکه مبادله اطلاعات ارتقا و زمینه برای بین المللی شدن بازار سرمایه فراهم خواهد شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با بهره برداری از زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر(XBRL) انقلاب بنیادی در شفافیت صنعت مالی ایران ایجاد می‌شود.

به گزارش ایلنا، «علی صالح آبادی» عصر شنبه در مراسم آغاز بهره‌برداری از زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر(XBRL) گفت: بهره برداری از این زبان بین المللی، حاصل تلاش چند ساله بسیاری از متخصصان داخلی و خارجی است که امروز شاهد افتتاح فاز نخست این پژوره بزرگ هستیم.

وی راه اندازی زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر در بازار سرمایه را ضروری دانست و اظهار داشت: دیگر در فضاهای گذشته نمی‌توانستیم به روند رو به رشد خود در این بازار ادامه دهیم. XBRL یک تکنولوژی استاندارد است تا بتوان اطلاعات را به صورت شفاف با یکدیگر مبادله و مقایسه کرد.

سخنگوی سازمان بورس ادامه داد: برای آنکه این زبان بین المللی به صورت کامل در کشور پیاده سازی شود نیاز به آموزش، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی است که امیدواریم در آینده XBRL در سطح صنعت بانکداری، بیمه، خدماتی و… پیاده سازی شود.

صالح آبادی با بیان اینکه XBRL بر روی تمام داده‌ها یک شناسنامه ایجاد می‌کند، تصریح کرد: تاکنون برای جمع آوری بسیاری از داده‌ها نیازمند صرف زمان زیادی بودیم اما با بکارگیری این زبان بین المللی، جمع آوری، تهیه، تبادل و تحلیل داده‌ها به سهولت انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت: با راه اندازی زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر سطح تحلیل، کارایی و عمق بازار سرمایه ایران افزایش و اطلاعات به سرعت اثر خود را بر روی قیمت‌ها خواهد گذاشت علاوه بر اینکه مبادله اطلاعات ارتقا و زمینه برای بین المللی شدن بازار سرمایه فراهم خواهد شد.

۶ مزیت XBRL برای شرکت‌ها

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: از دید شرکت‌ها با بکارگیری XBRL، هزینه تهیه اطلاعات کاهش و تلفیق اطلاعات مالی با سرعت و دقت زیادی انجام خواهد شد به طوریکه شرکت‌ها به جای تمرکز بر روی جمع آوری، تکمیل و آماده سازی اطلاعات، تمرکز خود را بر روی پیش بینی، تصمیم گیری سریع و اثربخش معطوف خواهند کرد.

وی به موقع بودن اطلاعات برای تصمیم گیری، افزایش تعامل با سرمایه گذاران، تسهیل در تبادل اطلاعات شرکت‌ها با سازمان بورس و تبادل اطلاعات در بستر استاندارد و یکپارچه را از دیگر مزایای بکارگیری XBRL برای شرکت‌ها اعلام کرد.

مزایای XBRL برای مقام ناظر

سخنگوی سازمان بورس در مورد ویژگی‌های XBRL برای مقام ناظر بازار سرمایه گفت: علاوه بر مزیت‌های فوق، دریافت خودکار اطلاعات، افزایش نظارت‌ها، کاهش هزینه‌های اطلاعات، افزایش سرعت تجزیه و تحلیل و مقایسه اطلاعات و ارتقای کنترل و قضاوت در مورد اطلاعات از مهم‌ترین ویژگی‌های بکارگیری این زبان بین المللی برای مقام ناظر بازار سرمایه است.

وی افزود: افزایش کارایی بازار سهام، ارتقای شفافیت اطلاعاتی، همگامی با بازارهای مالی جهان و افزایش ارزش رقابتی اطلاعات را از مهم‌ترین مزیت‌های XBRL در سطح بازار سهام اعلام کرد.

صالح آبادی اظهار داشت: زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر نیز برای سایر بخش‌ها مانند حسابداران، حسابرسان، بانک‌ها و اعتبار دهندگان، شرکت‌های نرم افزاری و شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی، اطلاعات یکنواختی را برای تجزیه و تحلیل، مقایسه و بهینه یابی فراهم خواهد کرد.

بورس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر