کد خبر: 207237 A

موجودی کلینکر کارخانجات به ۱۵ میلیون تن رسید. اما برای این میزان تولید سیمان در کلینکر بازاری وجود ندارد

وزارت صنعت مانع عرضه سیمان در بورس کالا شده است.

ابراهیم غلام‌زاده، مدیر عامل یکی از شرکتهای سیمانی، در گفت‌و‌گو باخبرنگار ایلنا در مورد وضعیت کنونی سیمان اظهار داشت: طی سالهای ۸۲ و ۸۳ که رشد اقتصادی کشور بین ۷ تا ۸ درصد بود برنامه افزایش تولید سیمان مطرح شد و میزان تولید سیمان از ۳۵ میلیون تن درسال به ۷۰۰ میلیون تن افزایش پیدا کرد.

بازار سیمان و کلینکر محدود شده است

وی افزود: اما با کاهش رشد اقتصادی در سالهای گذشته شاهد کاهش میزان مصرف سیمان در داخل کشور شدیم طوری که موجودی کلینکر کارخانجات به ۱۵ میلیون تن رسید. اما برای این میزان تولید سیمان در کلینکر بازاری وجود ندارد و اکثر محصولات دپو شده‌اند.

ایران اولین صادرکننده سیمان در دنیا بود

این مدیر عامل شرکت سیمانی تصریح کرد: تا سه سال گذشته عراق بازار خوبی برای سیمان ایران بود و جایگاه ایران دردنیا به عنوان اولین صادر کننده سیمان(با ۱۷ الی ۱۸ میلیون تن صادرات در سال) رتبه خوبی بود اما با بوجود آمدن مشکلات داخلی در عراق و پیدا شدن گروه داعش و عدم ثبات امنیت در این کشور و همچنین عدم تشکیل به موقع دولت درعراق و عدم تصویب بودجه و اعتبارات این محصول در کشور دپو شد و میزان صادرات نیز محدود شد.

سیمان ایران در مرزها ۸۵ دلار است

غلامزاده ادامه داد: درحال حاضر کشور عراق سی درصد مصرف داخلی خود را تولید می‌کند و بهای سیمان در این کشور ۸۵ دلار است درحالی که سیمان ایران با بهای ۶۰ دلار در مرز‌ها به فروش می‌رسد که این فاصله قیمت باعثشده است تا کشورعراق از ورود سیمان ایران راضی نباشد.

وی گفت: همچنین برخی از شرکتهای ایرانی در عراق شروع به ساخت کارخانجات سیمان کرده اندکه این موضوع نیز باعثمی‌شود تا طی سالهای آینده صادرات سیمان به عراق با چالشهای جدیدی روبرو شوند.

وی با بیان اینکه کشورهای افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس و آفریقا بازارهای هدف خوبی برای سیمان هستند گفت: درصورتی که مشکلات بانکی و موضوع ال سی با این کشور‌ها حل شود می‌توان مسیر صادراتی را تا حدودی تغییر داد.

وزارت صنعت مانع عرضه سیمان در بورس کالا شده است

وی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود عرضه زیاد این محصول سیمان در بورس کالا به فروش نمی‌رسد گفت: وزارت صنعت معدن و تجارت از عرضه سیمان در بورس کالا جلوگیری می‌کند زیرا افزایش قیمت سیمان موجب تورم خواهد شد و دولت سعی دارد نرخ آهن و سیمان را کنترل کند و نظارت بیشتری برروی نرخ سیمان داشته باشد.

وی با اشاره به میزان صادرات سیمان گفت: در پنج ماهه ابتدای سا ل ۹۲،۸ میلیون و۵۱ هزارو ۷۶۰ تن سیمان صادر شد که این میزان در پنج ماهه ابتدای سال ۹۳ با افزایش همراه بود و به ۸ میلیون و ۱۶۸ هزار تن رسید.

غلامزاده در خاتمه مدیریت ضعیف و فعالیت واسطه‌ها را از عوامل تاثیر گذار در بازار سیمان عنوان کرد و گفت: امیدواریم بازار سیمان از شرایط رکود خارج شود و ودست دلالها از این بازار کوتاه شود.

سیمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر