کد خبر: 208926 A

رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی گفت: اوراق گواهی ظرفیت سندی است قابلِ مبادله که با اجازه وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیتِ نیروگاهیِ قابلِ اتکاءِ جدید و یا کاهشِ قدرتِ قراردادیِ مشترکین موجود صادر می‌شود.

رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی گفت: به منظور جلب مشارکت بخش خصوصی برای سرمایه‎گذاری در توسعه ظرفیت تولید برق کشور، ایده خلق اوراق بهاداری تحت عنوان گواهی ظرفیت به عنوان جایگزین هزینه عمومی برقراری انشعاب در وزارت نیرو شکل گرفت.

به گزارش ایلنا، محمد حسین عسگری گفت: در شرایط موجود صنعت برق کشور، اتصال به شبکه سراسری برق و استفاده از خدمات تامین برق برای مصرف‎کنندگان مستلزم پرداخت هزینه‎های برقراری انشعاب، هزینه احداثشبکه اختصاصی و در نهایت هزینه صورتحساب‏های ماهانه(شامل بهای دیماند و انرژی) برق مصرفی مصرف‎کنندگان است.

وی اظهار داشت: هزینه‎ برقراری انشعاب یک بار توسط هر متقاضی در هنگام درخواست اتصال به شبکه سراسری برق کشور پرداخت می‎گردد. احداثشبکه اختصاصی نیز عمدتاً توسط خود مصرف‎کننده انجام می‏ پذیرد، بدین ترتیب که متقاضی باید راساً نسبت به ایجاد شبکه انتقال نیروی خود از شبکه سراسری تا محل مصرف خود اقدام نماید. رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی گفت: هزینه دیماند و انرژی نیز به صورت ماهانه از طریق صورتحساب‎های صادره توسط شرکت‎های توزیع نیروی برق یا برق منطقه‎ای توسط مصرف‎کنندگان پرداخت می‎ شود.

عسگری افزود: هزینه‎ های برقراری حق انشعاب را می‎توان به دو مولفه هزینه‎های عمومی و هزینه‎های نیرو‏رسانی تقسیم‎بندی نمود. هزینه‎های عمومی اغلب صرف سرمایه‎گذاری جدید برای توسعه ظرفیت تولید برق در کشور می‎گردد و هزینه نیرو رسانی نیز صرف سرمایه‎گذاری جهت توسعه بخش انتقال و توزیع نیروی برق در کشور می‎گردد.

عسگری گفت: پرداخت‎های صورتحساب ماهانه نیز اغلب صرف تامین هرینه‎های بهره‎برداری و تعمیر و نگهداری بخش‎های تولید، انتقال و توزیع نیروی برق می‎گردد. ادامه شرایط فعلی جهت تامین هزینه‎های برق در کشور نگرانیهایی را در ارتباط با حصول اطمینان از تامین ظرفیت تولید برق در کشور در بلند مدت ایجاد نموده است.

رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی در ادامه گفت: جهت رفع مشکل فوق‎ و به منظور جلب مشارکت بخش خصوصی برای سرمایه‎گذاری جهت توسعه ظرفیت تولید برق در کشور، ایده خلق اوراق بهاداری تحت عنوان گواهی ظرفیت به عنوان جایگزین هزینه عمومی برقراری انشعاب در وزارت نیرو شکل گرفت و در پیش‎نویس پیشنهادی دستورالعمل بند(و) ماده(۱۳۳) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم به شورای اقتصاد گنجانده و در نهایت تصویب شد.

وی اعلام کرد: مطابق دستورالعمل مذکور، اوراق گواهی ظرفیت سندی است قابلِ مبادله که با اجازۀ وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیتِ نیروگاهیِ قابلِ اتکاءِ جدید و یا کاهشِ قدرتِ قراردادیِ مشترکین موجود صادر می‌شود؛ واحد گواهی ظرفیت کیلووات است که معرفِ تعهدِ تدارکِ یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به‌مدت نامحدود است.

رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی افزود: با توجه به این تعریف و طراحی‏های انجام شده نیروگاه‎های جدیدالاحداثو در دست احداثمی‎توانند پس از تائید وزارت نیرو، با انتشار اوراق گواهی ظرفیت از پیش از وارد شدن به مدار اقدام به تامین مالی کنند و متقاضیان اتصال به شبکه نیز قادر خواهند بود به سهولت و سرعت از طریق سیستم عرضه و تقاضا در بورس انرژی به طور شفاف نسبت به تهیه اوراق گواهی ظرفیت و ارائه آن به شرکت‎های برق منطقه‎ای یا توزیع نیروی برق به عنوان پیش نیاز اتصال به شبکه سراسری برق کشور اقدام نمایند.

عسگری گفت: بدین ترتیب وزارت نیرو به جای دغدغه توسعه ظرفیت تولید جدید و احداثنیروگاه‏های جدید، شرایط ورود بخش خصوصی به عرصه تولید را تسهیل می‏نماید. مصرف‏کنندگان نیز ضمن سرعت بخشیدن به درخواست اتصال به شبکه خود به صورت شفاف و بی‏واسطه از طریق بورس نسبت به تامین مالی احداثنیروگاه‏های جدید اقدام می‏نمایند.

رییس ادراه عملیات بازار بورس انرژی تصریح کرد: با توجه به توضیحات ارائه شده، اوراق گواهی ظرفیت یک اوراق کاملاً مشخص و تعریف شده در صنعت برق کشور محسوب می‎‎شود و جایگاه عرضه این کالا نیز دقیقاً در دستورالعمل بند " و " ماده ۱۳۳ قانون برنامه پنجم بورس انرژی عنوان شده است.

وی افزود: در حال حاضر با همکاری و هماهنگی وزارت نیرو و سازمان بورس اوراق بهادار در حال اوراق بهادارسازی گواهی ظرفیت هستیم و ان شاء الله پس از هماهنگی‏های لازم بین ارکان بازار سرمایه و زیرمجموعه‏های وزارت نیرو به زودی شاهد تشکیل بازار اوراق گواهی ظرفیت در بورس انرژی خواهیم بود.

عسگری گفت: برای حمایت از سرمایه گذاری در احداثنیروگاه و حصول اطمینان از تناسب افزایش ظرفیت تولید برق با رشد مصرف در کشور، متقاضیان برقراری انشعاب یا افزایش قدرت درخواستی از شبکه موظف به ارائه گواهی ظرفیت به شرکت مالک شبکة برق(شرکت برق منطقه ای یا شرکت توزیع نیروی برق) می‎باشند که میزان گواهی ظرفیت مورد نیاز با توجه به سطح ولتاژ و مصرف بر اساس مقررات وزارت نیرو تعیین می‎شود.

رییس ادراه عملیات بازار بورس انرژی گفت: لذا با توجه به رشد سریع مصرف برق در کشور و ورود صنایع و مصارف جدید در کشور همچنین نیاز به تامین مالی بخش خصوصی برای احداثنیروگاه‎های جدید تقاضای مناسبی را برای این اوراق می‎توان متصور شد. ضمن اینکه کلیه دارندگان حق انشعاب و متصل به شبکه موجود نیز در صورت کاهش دیماند مصرفی می‎توانند در این بازار به عنوان عرضه کننده عمل نمایند.

عسگری در موردفعالان این بازار هم گفت: فعالان بازار این اوراق صرفاً محدود به مصرف‎کنندگان و تولیدکنندگان واقعی برق نیستند و سرمایه‎گذاران عادی نیز قادر خواهند بود از نوسانات قیمت احتمالی این اوراق منتفع گردند و به سیالیت بازار این اوراق یاری رسانند.

رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی در پایان پیش بینی کرد: کشف صحیح قیمت این اوراق(ارزش این اوراق برای متقاضیان اتصال به شبکه) و رقابت عرضه و تقاضای این اوراق ضمن ارسال سیگنال اقتصادی به سرمایه‎گذاران بخش خصوصی چشم انداز مناسبی را نیز در برابر تصمیم‎گیران دولتی و سیاست‎گذاران توسعه شبکه سراسری برق کشور قرار می‎دهد.
بورس انرژی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر