کد خبر: 219186 A

مشروح مناظره دلیل نوسانات اخیر بورس؛

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: افت شاخص بورس بدلیل تصمیمات نادرست دولت و مجلس بود / مدیرعامل بورس انرژی: نوسان‌های خارج از عرف باید ریشه‌یابی شود / مدیرعامل شرکت ملی سرمایه‌گذاری ایران: ریسک بازار سرمایه دلیل اصلی نارضایتی مردم بود.

در پنجاه و سومین برنامه مناظره شبکه سیما موضوع دلایل نوسانات اخیر در شاخص بورس مورد بررسی قرار گرفت؛

" آیا نوسانات شاخص بورس در ده ماهه گذشته ناشی از تصمیمات دولت و مجلس بوده و یا عوامل دیگری داشته است؟ " محوری ترین بحثبرنامه این هفته بود.

به گزارش ایلنا، محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ابتدای این برنامه گفت: تصمیمات مجلس و دولت در موضوع خوراک پتروشیمی‌ها اشتباه بود.

حسن‌نژاد افزود: تصمیمات نادرست دولت و مجلس باعثشد تا شاخص بورس کاهش پیدا کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: از نظر من موفق ترین بازارها در ۱۰ سال گذشته بورس ایران بوده است.

سیدعلی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی و نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این برنامه گفت: اگر خواسته باشیم درباره بازار سرمایه صحبت کنیم باید به اقتصاد توجه کنیم زیرا بهره‌وری در اقتصاد سالم با بهره‌گیری از بازارهای اوراق بهادار ایجاد می‌شود.

علی حسینی با تاکید بر اینکه، بورس تخصیص بهینه منابع را امکان‌پذیر می‌کند، اظهار داشت: بورس ایران در چند سال گذشته نه تنها از نظر شاخص‌ها بلکه از ابعاد دیگر تحولات خوبی داشته که البته منشا آن تصویب قانون اوراق بهادار است.

مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به نوسانات اخیر بازار سرمایه، گفت: نوسان ذات بازار است البته نوسان‌های خارج از عرف باید عارضه‌یابی شود.

حسینی افزود: سود شرکت ها در سال ۹۲ حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان و در سال جاری ۷۵ هزار میلیاردتومان بوده است.

وی اظهارداشت: معاملات بورس در سال ۹۲ حدود ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که این رقم نسبت به سال‌های قبل قابل مقایسه نیست.

مدیرعامل بورس انرژی تاکید کرد: بررسی بورس در فاصله ۹ یا ۱۰ ماهه که شاخص بورس با افت شاخص مواجه بوده است درست نیست.

حسینی با اشاره به ایجاد صندوق توسعه بازار سرمایه، راه‌اندازی بازار بلوک گفت: مداخله دولت و مجلس در بازار سرمایه نه تنها نباید به صورت مداخله باشد بلکه نباید به گونه‌ای نیز باشد که نظم طبیعی بازار را بر هم بزند.

وی اظهارداشت: بعد از اتفاقات اواخر سال گذشته بازار جهانی سنگ آهن با کاهش بسیار شدید قیمتی مواجه شده ضمن آنکه شرکت ها درحوزه فروش سیمان نیز با مشکلاتی مواجه هستند و قیمت نفت نیز در یک سال گذشته نزولی شده لذا این عوامل به بازار سرمایه فشار آورده است.

حسینی در پاسخ به این سوال که ارتباط سهام عدالت با بورس چیست؟ گفت: سهام عدالت توسط کانون سهام عدالت نمایندگی می‌شود و کارگروهی در وزارت اقتصاد در این زمینه تشکیل شده و دولت پیشنهاداتی را بررسی می‌کند.

وی بابیان اینکه به افرادی که در ماه‌های گذشته سرمایه‌های خود را در بورس از دست داده‌اند حق می‌دهیم، گفت: مدیران بورس دغدغه سهامداران را دارند و همواره به سرمایه‌گذاران توصیه شده که منابع آزاد را وارد بورس کنید.

علیرضا عسگری مارانی، مدیرعامل شرکت ملی سرمایه‌گذاری ایران در این برنامه گفت: دلیل اصلی نارضایتی مردم ریسک‌هایی بود که به بازار ایران وارد شد.

عسگری‌مارانی با تاکید بر اینکه باید قوانین دائمی برای حمایت از سرمایه‌گذاری داشته باشیم تا ریسک وارده در بازار کم شود. عنوان کرد: یکی از ریسک‌هایی که سال گذشته به بازار وارد شد مصادره سود شرکت‌های پتروشیمی و معدنی بود.

مدیرعامل شرکت ملی سرمایه‌گذاری ایران اظهارداشت: ارزش بازار باید همگام با تولید ناخالص ملی حرکت کند.

مدیر عامل شرکت ملی سرمایه‌گذاری ایران در ادامه سخنان خود، گفت: صنعت خودرو یکی از موضوع‌هایی بود که توانست رشد اقتصادی کشور را مثبت کند.

عسگری گفت: سود شرکت‌های بورسی و فرابورسی در سال جاری بالغ بر ۷۵ هزار میلیارد تومان بوده است. وی افزود: بازار سرمایه ایران دارای ظرفیت رشد و حرکت بوده و میتواند نقدینگی موردنظر صنعت و اقتصاد را ایجاد کند.

وی تاکید کرد: تا زمانی که نابرابری و شرایط نامتعادل در بازار پول وجود داشته باشد، مشکلات بازار سرمایه و بورس برقرار خواهد بود.

عسگری افزود: بازار سرمایه قبل از کسب هرگونه سودی موظف است ۲۵ درصد مالیات پرداخت کند در حالی که در سایر بازارها اینگونه نیست.

رضا راعی، استاد دانشگاه و اقتصاددان در این برنامه گفت: بازار سرمایه پیشخوان اقتصاد کشور است و لذا باید علت‌ها را در این زمینه بررسی کنیم و از طرف دیگر در بازار سرمایه مسائلی مانند سیاست و قانون و فرهنگ کشور اثر می‌گذارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه معمولا فقط معلول‌ها را در بازار بورس و سرمایه درنظر می‌گیریم، به ارتباط بازار سرمایه با سایر بازارها اشاره کرد و گفت: بسیاری از تصمیمات در بازار پول، ارز و مانند آن تاثیرگذار است و لذا نرخ سود بانکی اثرات قابل ملاحظه‌ای در این بازار می‌گذارد که باید به آن توجه کرد.

راعی یکی دیگر از دلایل نوسانات بازار سرمایه و بورس را مداخله و حضور دولت در اقتصاد کشور اعلام کرد و گفت: دولت‌ها از گذشته حضوری آنچنانی بر بازار سرمایه و بر روی قیمت‌ها نداشتند ولی امروز مجلس و دولت بر روی نرخ قیمت کالاها اثرگذار هستند.

وی خواستار سیاست‌گذاری و نظارت دولت به جای حضور در بازار سرمایه شد و گفت: در چنین شرایطی آثار مثبت را در اقتصاد کشور می توانیم ملاحظه کنیم.

این اقتصاددان گفت: ریسک‌های متعددی در بازار داریم و برخی از ریسک‌ها مربوط به تحریم‌ها و سایر عوامل است؛ یک ریسکی که بازار را زجر می‌دهد نبود فرماندهی واحد در کل اقتصاد کشور است.

راعی اظهار داشت: رشد در بازار بورس در زمانی صورت گرفت که قیمت ارز ما سه برابر شد و قیمت همه کالاها نیز به صورت فزاینده ای افزایش یافته بود.

این اقتصاددان یکی دیگر از دلایل نوسانات بازار سرمایه و بورس را مداخله و حضور دولت در اقتصاد کشور اعلام کرد و گفت: دولت‌ها از گذشته حضوری آنچنانی بر بازار سرمایه و و بالطبع بر روی قیمت‌ها نداشتند ولی امروز مجلس و دولت بر روی نرخ قیمت کالاها اثرگذار هستند.

راعی در پاسخ به این سوال بینندگان مبنی بر اینکه چرا به جای قطع وابستگی از نفت بر وابستگی از این منابع تاکید می کند گفت: من کاملا موافق قطع وابستگی از نفت هستم اما برای این کار باید زیر ساخت لازم را ایجاد کنیم.

بهمن آرمان، مدیر اسبق مطالعات و بررسی بورس تهران در این برنامه گفت: قیمت خوراک پتروشیمی‌ها و مقایسه آن در کشورهای همسایه و صنعتی خیلی بالا است که این رقم در ایران ۱۳ سنت است.

آرمان افزود: در سایر کشورها به بخش تولید یارانه داده می‌شود و حمایت از تولید نیز رانت محسوب نمی‌شود.

آرمان با اشاره به اینکه ایران بزرگترین دارنده گاز است، تصریح کرد: با وجود آنکه ایران بزرگترین تولیدکننده گاز است اما نرخ تعیین شده خوراک پتروشیمی در کشور نسبت به سایر کشورها بالا است.

آرمان در پاسخ به سوال بیننده‌ای گفت: سهم صنعت در تولید ناخالص کشور در پایان دوره ریاست جمهوری دولت آقای خاتمی به ۱۶ درصد رسید ولی اکنون این رشد ۱۲ درصد است و برای این که کشوری رشد صنعتی را طی کند، باید این رشد ۲۵ درصد باشد و لذا معتقدم صنعتی کردن کشور به معنای تاراج یا رانت دادن نیست.

در پایان این برنامه طبق آمار اعلام شده ۵۲ درصد از بینندگان ساخت و ساز مسکن را برای سرمایه گذاری در بورس به منظور بازدهی بالاتر برگزیدند درحالی که ۲۶ درصد سپرده بانکی و ۲۲ درصد خرید سهام از بورس را ترجیح دادند.

بورس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر