کد خبر: 375802 A

ایلنا: مجمع گروه مالی ملت در تاریخ 95/02/28 برگزار شد.

به گزارش ایلنا,  در مجمع فوق مدیرعامل شرکت گروه مالی ملت شرایط حاکم بر بازار سرمایه در سال گذشته را تشریح نمود و مهمترین مسایل تاثیر گذار بر بازار سرمایه در سال گذشته را روند کاهشی قیمت نفت و به طور کلی قیمت کالاها ( معدنی، پتروشیمی، فلزات)، توافق هسته ای در تیرماه و اجرایی شدن برجام در دی ماه، توافق بانک ها بر کاهش نرخ سود بانکی در آبان ماه و انتخابات اسفندماه مجلس شورای اسلامی برشمرد.

مهدی قدمی روند بازار سرمایه در سال 94 را به سه مقطع فروردین ماه تا توافق هسته ای در تیرماه، پس ازتوافق هسته ای تا مرحله اجرایی شدن آن و از این تاریخ تا پایان سال تقسیم بندی کرد و ادامه داد: تا پیش از امضای توافق هسته ای بازار سرمایه در انتظار رفع تحریم ها و گشایش های اقتصادی آن بود. پس از امضای توافق نامه تا دیماه تحلیل های مختلف از اجرایی شدن برجام و چگونگی دوران پسابرجام انجام می گرفت.

این خبره بازار سرمایه یاد آورشد: در دیماه با آغاز اجرایی شدن برجام، شاهد تغییر روند نزولی بازار به روند مثبت بودیمکه تا قبل از انتخابات مجلس ادامه یافت و سپس تحولات بازار سرمایه روند آرامی را تجربه کرد.

وی دراین میان از تولید به عنوان اصلی ترین محور اقتصاد مقاومتی نام بردکه تنها راه خروج از رکود، تولید است و در تحقق این امر تقویت سرمایه گذاری ها امری ضروری است، در این میان گام اول در تقویت سرمایه گذاری کاهش مجدد نرخ سود بانکی محسوب می شود.

قدمی با توجه به تلاش دولت در کاهش نرخ سود بانکی، کاهش نرخ تورم و ادامه این مسیر در سال 95 و اعلام رشد 5 درصدی در این سال از سوی دولت، عنوان کرد: افزایش صادرات نفت و پتروشیمی در کنار افزایش قیمت این اقلام، همکاری با شرکای بین المللی و اروپایی، گشایش های اقتصادی و خروج از رکود و نیز دسترسی به منابع مالی بین المللی به عنوان نشانه هایی محسوب می شوند که موجب می گردندبازار سرمایه را در سال جاری، سالی مثبت و همراه با بازدهی معقول و به مراتب بالاتر از سود بانکی را پیش رو داشته باشد.

گروه مالی ملت و بازار سرمایه

قدمیبر این اساس فعالیت های گروه مالی ملت در بازار سرمایه را مورد اشاره قرار داد که به موجب عملکرد این مجموعه، سهام شرکت بیمه ما از بازار پایه به بازار اول انتقال یافت.

مدیر عامل گروه مالی ملت اضافه کرد: خلق زنجیره ارزش افزوده در بانک ملت توسط شرکتهای واسپاری ملت، تامین سرمایه، کارگزاری و صرافی بانک ملت از طریق افزایش سرمایه و ارایه خدمات مالی در شعب از دیگر دستاوردهای این مجموعه در سال گذشته بوده است.

وی با بیان تدوین پرتفوی هدف سرمایه گذاری های گروه و اصلاح مداوم آن بر اساس شرایط حاکم بر اقتصاد کشور، گفت: بهینه سازی پرتفوی در صنایع مختلف و تعلیق شرکت های زیان ده و تقویت افزایش سرمایه در شرکت های پربازده  سبب شد تا ارزش پرتفوی این مجموعه 31 درصددر سال مالی 94افزایش یابد؛ اقدامی که با تحلیل و ارزیابی دایم وضعیت بازار سرمایه، صورت گرفت.

این خبره بازار سرمایه ترکیب پرتفوی این شرکت را 41 درصد صنایع فرآورده های نفتی، 17 درصد بانک ها و موسسات اعتباری، 12 درصد مخابرات، 12 درصد شیمیایی و 10 درصد استخراج کانه های فلزی عنوان کرد.

ویادامهداد: همچنین در سال جاری در نظر داریم تا ورود جدیتری به صنایع پر پتانسیل سرمایه گذاری در بازار سرمایه با ارزیابی بازده و ریسک معقول داشته باشیم؛ دراین راستا تلاش می شود تا از فرصت های واگذاری دولت توسط خصوصی سازی استفاده کنیم. 

 

واگذاری های سال 95 در بازار سرمایه

مدیر عامل گروه مالی ملت در خصوص برنامه های واگذاری طرح ها و شرکت های تابعه این مجموعه، به طرح گسترش فناوری صنعت ساختمان اشاره و اضافه کرد: با توجه به تکمیل عملیات احداث فاز اولطرح و در جریان تکمیل بودن فاز دوم، مذاکراتی در جهت واگذاری سهام متعلق به گروه در حال انجام است.

وی از واگذاری سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه معین ملت در سال جاری خبر داد و عنوان کرد: پرتفوی این شرکت شامل  20 درصد از سهام بیمه البرز و 17 درصد از سهام بیمه آسیاست که در سال جاری 15 درصد از سهام این شرکت واگذار خواهد شد.

قدمی تصریح کرد: همچنین مذاکره جهت فروش بعضی از سهام  های مدیریتی تحت پوشششرکت سرمایه گذاری توسعه معین ملت در دست انجام است. از دیگر واگذاری های این مجموعه در بازار سرمایه، عرضه 10 درصد از سهام شرکت فروشگاه زنجیره ای رفاه است که ارزش گذاری سهام این شرکت توسط تامین سرمایه بانک ملت انجام شده و مذاکراتی با خریداران در حال انجام است.

مدیرعامل گروه مالی ملت همچنین به برنامه واگذاری 10 درصدی سهام شرکت تدبیرگران بهساز ملت از طریق بازار سرمایه اشاره کرد که بر این اساس اقدامات اولیه جهت پذیرش و عرضه سهام شرکت درفرابورس صورت گرفته است.

 

برنامه های گروه مالی ملت برای بانک ملت

قدمی از پیگیری وصول مطالبات بانک ملت، به عنوانیکی از مهمترین اقدامات این گروه برای بانک ملت نام برد که در سال جاری نیز پیگیری خواهد شد.

وی با بیان این که با تاسیس صندوق بازار گردانی اختصاصی تلاش شد تااز سهام بانک ملت و بیمه مادر بازار سرمایه حمایت شود،ادامه داد: درادامه این برنامه سهام شرکتهای بانک ملت به واسطه این صندوق بازار گردانی مورد حمایت بیشتری قرار خواهندگرفت.

این خبره بازار سرمایه ادامه داد: این مجموعه به عنوان سهامدار عمده شرکتهای واسپاری ملت و بیمه ما،در نظر دارد تا سرمایه این شرکتهادر سال جاری افزایش یابد.

 

نقش گروه مالی ملت در ارکان بازار سرمایه

قدمی در اشاره به حضور موثر گروه مالی ملت در ترکیب مدیریتی ارکان اصلی بازار سرمایه، گفت: گروه مالی ملت به عنوان یک نهاد مالی ثبت شده نزد سازمان بورس در سال مالی 93 در فعالیتهای مرتبط با سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت فعالانه مشارکت داشته است.

وی از حضور موثر گروه درترکیب ارکان جهت ساز بازار سرمایه، به عنوان زمینه ساز ورود به عرصه های بین المللی نامبرد که بر این اساس این گروه در تلاش است تا در ترکیب هیات مدیره شرکتهای پذیرفته شده در بورس و فرابورس حضور یابد.

مدیرعامل گروه مالی ملت همچنین نقش این مجموعه در صندوق توسعه بازار را مورد اشاره قرار داد که به این واسطه به حمایت از بازار سرمایه پرداخته شده است.

 

کشف زمین های جدیددر بانک ملت

همچنین در حاشیه مجمع این شرکت، مدیرعامل بانک ملت، با اشاره به پرونده حقوقی 4 میلیارد دلاری بانک ملت و آرای صادره به نفع بانک عنوان کرد: وکلای این بانک تلاش دارند تا با پیگیری های خود از دادگاه انگلیس، هر چه سریع تر بتوانند خسارتی که بابت تحریم و عدم فعالیتهای ارزی بانک در سنوات گذشته صورت گرفته،‌را دریافت کنند.

علی رستگار همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورت تحقق این مبلغ آیا این مبلغ به سود بانک افزوده می شود یا خیر؟،‌ خاطر نشان ساخت:‌ طبق قواعد حسابداری نظر شما درست است و باید این اقدام صورت گیرد.

وی به رتبه مناسب بانک در کفایت سرمایه اشاره کرد که این امر موجبات پذیرش عاملیت بانک برای صندوق توسعه ملی برای فاینانس طرحهای پتروشیمی و طرح های توسعه نفت و گاز پارس جنوبی را برای سال های 94 و 95 رقم زده است.

مدیر عامل بانک ملت رتبه بانک در مقایسه با بانکهای دیگر در حوزه مطالبات مشکوک الوصول را رتبه مناسبی عنوان کرد که براین اساس  جمع افزایش رشد منابع بانک در سال 94 برابر با رشد 8 سال گذشته بانک بوده است.

همچنین در این مجمع، رییس مجمع، بیگدلی از برنامه واگذاری ساختمانهای اداری و تجاری جام بانک ملت در شریعتی و الهیه در سال 95 خبر داد که به محض واگذاری و عقد قرارداد گزارش آن به سهامداران ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین بانک ملت در راستای فعالیت درفضای پسابرجام به دنبال بازگشایی چندین شعبه جدید بانک در کشورهای اروپایی است.

رئیس هیات مدیره بانک ملت، در پاسخ به سوال یک خبرنگار در خصوص  احتمال کاهش سپرده قانونی نزد بانک مرکزی ،کاهش سود سپرده بانکی و تاثیر آن بر سودآوری بانک، عنوان کرد: با توجه به اینکه بانک ملت بیش از 24% حجم سپرده های بازار پول را دارا می باشد، این دو سیاست می تواند نقش بسزایی در افزایش سودآوری بانک در سال جاری داشته باشد.

 

بانک ملت دولت سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه ملت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر