کد خبر: 136398 A

عضو سه دوره شورای اسلامی شهر عسلویه در گفتگو با ایلنا:

ترکیب شورای فعلی متشکل از افراد با تجربه و نیروی جوان و تحصیل کرده و با انگیزه دو چندان با فکر و ایده‌ای نوست که به میدان آمده‌اند تا جهت پیشرفت شهر خود تلاش کنند.

علی دریانورد عضو سه دوره شورای اسلامی شهر عسلویه است. وی در اولین دوره شورای شهرستان به عنوان رئیس شورای شهرستان انتخاب شد. برای آگاهی از وضعیت مدیریت شهری عسلویه گفتگویی را با وی داشتیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایلنا این گفتگو به شرح زیر است:

شما به عنوان یکی از اعضاء با سابقه شورا تفاوت‌های میان ترکیب شورای فعلی و گذشته را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خداوند بزرگ را شاکرم که بار دیگر فرصتی عطا فرمود تا بتوانم خدمتگزاری بی‌منت برای مردم شریف و نجیب شهرستان عسلویه قطب اقتصادی انرژی ایران اسلامی باشم. ترکیب شورای اسلامی گذشته با میانگین سنی بالاتری بوده اما در ترکیب شورای فعلی افراد با تجربه و نیروی جوان و تحصیل کرده و با انگیزه دو چندان با فکر و ایده‌ای نو به میدان آمده‌اند تا جهت پیشرفت شهر خود تلاش کنند. امیدواریم ترکیب تجربه و نیروی جوان همراه با تخصص منجر به برداشته شدن گامی بلند در راه توسعه همه جانبه شهرستان شود. مردم خواسته‌های به حق از مسئولین داشته و دارند؛ این شورا نیز باید در جهت احقاق حقوق حقه مردم حرکت کند.

کمی پیرامون وظایف و برنامه شورای اسلامی شهرستان توضیح دهید.

طبق قانون و آئین‌نامه داخلی شورای اسلامی شهرستان مصوب ۲۴ / ۰۱ / ۸۴ هیأت وزیران اهم وظایف شورا را می‌توان این گونه برشمرد: الف) در صورت بروز اختلاف یا مشکلات بین شوراهای اسلامی شهر‌ها و بخش‌های محدوده شهرستان کمیسیون هیأت حل اختلاف شهرستان موظف به حل و فصل اختلاف آن شورا‌ها خواهد بود. ب) بررسی بودجه عمرانی شهرستان پ) بررسی پیشنهادات شوراهای اسلامی محدوده شهرستان ت) بررسی پیشنهادات دستگاه‌های اجرائی شهرستان ج) برنامه‌ریزی و شرکت در تمام جلسات جهت توسعه شهرستان.

شورای اسلامی شهرستان عسلویه تاکنون چه فعالیت‌های انجام داده است؟

پس از تشکیل اولین جلسه شورا در تاریخ ۷ / ۷ / ۹۲ تعیین محل و راه‌اندازی دفتر شورای اسلامی شهرستان به عنوان اولویت اول مورد پیگیری قرار گرفت. با توجه به اینکه آغاز به کار شورای شهرستان دبیرخانه شورا فعال شد و جلسات شورا به طور منظم برگزار می‌شود. در این جلسات مسائل و مشکلات شهرستان از جمله استقرار و ارتقاء سطح ادارات موجود و اشتغال جوانان پیگیری و بررسی می‌شوند. یکی از مهم‌ترین اقدامات شورا پیگری راه‌اندازی بیمارستان تأمین اجتماعی عسلویه است. خوشبختانه وسائل و تجهیزات مورد نیاز تهیه و در محل نصب شده است و طبق برنامه زمان‌بندی شده و قول مساعد مسئولین محترم این آرزوی دیرینه مردم در دهه مبارک فجر امسال افتتاح خواهد شد. در اینجا لازم می‌بینم از پیگیری و تلاش امام جمعه محترم شهرستان و نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و فرماندار محترم که در پیگیری و راه‌اندازی این بیمارستان تلاش وافری داشتند تشکر و قدردانی می‌نمایم.

در زمینه پیگیری مطالبات مردم از صنایع نفت و گاز مستقر در منطقه چه نقطه نظرهایی دارید؟

قطعاً یکی از معضلات و مشکلات مردم آلایندگی است که توسط صنایع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی تولید می‌شوند. این شورا به جد پیگیر کاهش آلایندگی با استفاده از تکنولوژی و نصب فیلترهای به منظور کم کردن و از بین بردن و به حداقل رساندن آلایندگی در منطقه است. البته سایر مطالبات مردم نیز مورد توجه شورا است و به صورت موردی پیگری می‌شوند.

به نظر شما چرا با وجود صنایع عظیم نفت و گاز در منطقه بیکاری یکی از مسائل حل نشده جوانان منطقه است؟

با توجه به اینکه این تأسیسات و صنایع نیازمند تخصص و مهارت‌های لازم است مسئولین شرکت‌ها و اداره کار نداشتن تخصص و مدارک تحصیلی را در دلایل عدم به کارگیری نیروهای بومی عنوان می‌نمایند. باید توجه داشت راه مقابله با بیکاری در این شرایط راه اندازی مراکز آموزش عالی و آموزش فنی حرفه‌ای در شهرستان است تا زمینه برای تربیت نیروی تحصیل کرده و همچنین نیروی فنی ماهر مورد نیاز برای صنایع فعال در منطقه فراهم شود.

آیا بررسی دقیق پیرامون آلودگی هوا و میزان آن در عسلویه انجام شده است؟ عمق این معضل از نظر شما به چه میزان است؟

بررسی‌های پراکنده انجام شده و گزارش چندین باره مطبوعات، آلودگی هوای عسلویه را صد برابر تهران گزارش نموده‌اند که به تبع آن ایستگاه آلاینده‌سنجی هوا در محل ورودی شهر عسلویه نصب شد، اما تاکنون راه‌اندازی نشده است. البته در این نکته که آلودگی عسلویه در حد بحرانی است شکی نیست، ولی سازمان‌های متولی امر مانند محیط زیست در ابتدا باید گزارشی دقیق از این شرایط ارائه دهند و در مرحله دوم به دنبال ارائه راه حل مناسب برای مقابله با این مسئله باشند.

نظر شما پیرامون عوارض آلاینده‌ها و سرباز زدن مجموعه‌های نفت فعال در منطقه از پرداخت آن چیست؟

دریافت حق آلایندگی از تأسیسات و شرکت‌ها حق مسلم مردم شهرستان است اما متأسفانه شرکت‌ها ادعا می‌نمایند که طبق قانون ملزم به پرداخت این عوارض نیستند. یکی از مهم‌ترین مطالباتی که این شورا پیگری می‌کند گرفتن عوارض آلایندگی در منطقه خواهد بود.

سهم ارزش افزوده چه تأثیر در بهبود وضعیت خدمات‌رسانی شورا‌ها و شهرداری‌ها شهرستان داشته است؟

- قطعاً با وجود منابع مالی خدمات رسانی به مردم نیز بیشتر خواهد بود که از شورا‌ها و شهرداری‌ها و دهداری‌ها انتظار می‌رود که از این ظرفیت جهت خدمت رسانی به مردم و رفع نیاز‌ها استفاده نمایند.

و در پایان اگر مورد خاصی باقی مانده بفرمائید.

در پایان باید خرسندی خود را از انتخاب دکتر سالاری به عنوان استاندار بوشهر اعلام کنم. امیدواریم ایشان با تکیه بر دانش و تجربه خود و استفاده از شناخت دقیقشان از مشکلات مردم منطقه در بهبود شرایط موجود در شهرستان اقدمات موثری انجام دهند.

انرژی ایران اسلامی بیکاری پتروشیمی خدمات رسانی به مردم خدمت رسانی به مردم شورای اسلامی شهر قانون مجلس شورای اسلامی جوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر