کد خبر: 229629 A

مجری طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی گفت: نخستین محموله گاز شیرین تولیدی از سکوی ۱۶ پارس جنوبی به خط لوله سراسری مصرف کشور وارد شد.

مجری طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی گفت: نخستین محموله گاز شیرین تولیدی از سکوی ۱۶ پارس جنوبی به خط لوله سراسری مصرف کشور وارد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایلنا، رضا فروزش روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: حجم این محموله ۷.۵ میلیون متر مکعب است که با دستیابی موفقیت آمیز به شرایط پایدار پالایشگاهی، این میزان تولید به صورت روزانه در شبکه سراسری مصارف داخلی و تجاری کشور قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: مطابق برنامه ریزی های انجام شده، پس از پایدار سازی برداشت گاز از بخش دریا و آماده سازی نهایی فرایند های نهایی پالایشگاهی، میزان تولید گاز شیرین در اولین ردیف عملیاتی فاز ۱۶ پارس جنوبی به روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

فروزش ادامه داد: هم اکنون با راه اندازی سه ردیف شیرین سازی در پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تولیدی معادل روزانه ۲۳ میلیون متر مکعب گاز محقق شده است که این مقدار در کوتاه مدت نیز افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به تولید کنونی این پروژه گازی بیان کرد: با راه اندازی و در سرویس قراردادن کامل ردیف سوم شیرین سازی، تولید نهایی کوتاه مدت از این فاز به میزانی فراتر از ۲۵ میلیون متر مکعب خواهد رسید که این حجم دستیابی به ۵۰ درصد از ظرفیت تولیدی این پروژه و برداشت بموقع گاز از مخزن مشترک را محقق ساخته است.

هم اکنون با راه اندازی سکوی فاز ۱۶ و انتقال تولیدات آن به پالایشگاه، تولید میعانات گازی این پروژه نیز آغاز شده و در حال انتقال به مخازن ذخیره سازی و سپس ارسال به مقاصد صادراتی است.

پارس جنوبی گاز نخستین فاز خط لوله سراسری تولیدی شیرین محموله
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر