کد خبر: 246312 A

فروزانی اعلام کرد:

نخستین تفاهم نامه مشترک سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با استانداری بوشهر در قالب ۹ ماده، چهار تبصره برای مدت سه سال بین دکتر مسعود سلطانی فر و دکتر مصطفی سالاری امضا شد.

نخستین تفاهم نامه مشترک سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با استانداری بوشهر در قالب ۹ ماده، چهار تبصره برای مدت سه سال بین دکتر مسعود سلطانی فر و دکتر مصطفی سالاری امضا شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایلنا، مدیرکل سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر دوشنبه شب در گفت وگو با خبرنگاران افزود: این تفاهم نامه در راستای تحقق برنامه‌های منطقه‌ای و توسعه محور دولت تدبیر و امید در حوزه این سازمان در سطح استانی و بستر سازی برای رشد و اعتلای استان بوشهر از طریق معرفی ظرفیتهای گردشگری در همه بخشها امضا شده است.

ابراهیم فروزانی گفت: استفاده از قابلیتهای استان در زمینه‌های آثار تاریخی فرهنگی و طبیعی، تبلیغ و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی و جذب گردشگران ورودی خارجی و رونق گردشگری داخلی، ایجاد فرصتهای شغلی جدید و مدیریت منابع ملی و استانی برای دستیابی به اجرای تکالیف برنامه و اسناد فرا دستی مرتبط از دیگر اهداف انعقاد این تفاهم نامه است.

وی یادآورشد: هماهنگی و بهره‌برداری از ظرفیتها و توانمندی‌های دو دستگاه به منظور پیشبرد اهداف کلان منطقه‌ای و ملی، سرعت بخشی به روند توسعه‌ای استان با رویکرد میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ایجاد فرصتهای شغلی جدید در این تفاهم نامه هدف گذاری شده است.

فروزانی، برنامه‌ریزی برای بهره‌مندی جوامع محلی از صنعت گردشگری و ارتقای سطح زندگی، تقویت همکاری و تعامل دو سویه در راستای صیانت و پاسداری از میراثفرهنگی استان، همکاری و مشارکت در تکمیل پروژه‌های این سازمان از منابع استانی و ملی و حمایت از صنایع دستی و هنرمندان، توسعه و ترویج صنایع دستی و بازاریابی و بازداری داخلی و خارجی را از دیگر اهداف این تفاهم نامه برشمرد.

مدیرکل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر اضافه کرد: تهیه سند جامع مدیریت شناسایی، حفظ، احیا و معرفی پایدار میراثتاریخی، فرهنگی و طبیعی استان، مشارکت در تاسیس موزه مدرسه سعادت، توسعه و تکمیل موزه رییسعلی دلواری، مشارکت در تامین منابع و به کارگیری کلیه سازو کارهای موجود برای آزاد سازی عرصه و ساماندهی حریم آثار تاریخی شاخص استان به ویژه کاخهای هخامنشی از دیگر مواردی است که در این تفاهم نامه به آن پرداخته شده است.

فروزانی گفت: همچنین براساس این تفاهم نامه همکاری و مدیریت کلیه دستگاههای اجرایی به منظور حفاظت پایدار شهر تاریخی سیراف به ویژه با مشارکت مستقیم وزارتخانه‌های نفت و راه و شهرسازی و سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با هدف تهیه پلان مدیریت تا ثبت جهانی این محوطه در فهرست میراثجهانی تاکید شده است.

وی افزود: انتقال مالکیت و اتمام مرمت عمارت حاج رییس، مشارکت در مرمت و احیا ساختمانهای موسوم به هفت بنگله در منطه سبزآباد بوشهر، مشارکت در مرمت و احیا بافت تاریخی بوشهر و ایجاد ساز و کارهای لازم برای همکاری‌های بین المللی به ویژه با کشورهای حاشیه خلیح فارس در چارچوب اهداف وظایف و ظرفیتهای سازمان به ویژه حفظ و ترویج هنر معماری ویژه کشور در این منطقه نیز از دیگر مفاد این تفاهم نامه مشترک است.

این مقام مسوول اظهارداشت: در این تفاهم نامه به تامین اعتبار تهیه طرح جامع و مدیریت طرحهای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، حمایت و مشارکت سازمان میراثفرهنگی در برگزاری جشنواره بین المللی فرهنگی - هنری خلیج فارس، حمایت از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در اتمام پروژه‌های نیمه تمام بخش خصوصی دراستان بوشهر در قالب اعطای تسهیلات ارزان قیمت و سایر حمایتهای ممکن و مشارکت در توسعه مجموعه کمپینگ‌های ساحلی در استان بوشهر نیز توجه شده است.

فروزانی گفت: اعطای تسهیلات ارزان قیمت برای خرید شناورهای دریایی توسط بخش خصوصی برای ترددهای دریایی با کشورهای حاشیه خلیج فارس و تور گردشگری دریایی، همکاری و مشارکت در تهیه بسته‌های تشویقی مالکان و بهره‌برداران آثار تاریخی و املاک واقع در حریم آنها، حمایت از انجمنهای دوستداران میراثفرهنگی، برنامه‌ریزی منسجم برای آزاد سازی عرصه و حریم آثار تاریخی و الزام دستگاههای اجرایی به انجام مطالعات تاریخی - فرهنگی همه پروژه‌ها و طرحهای عمرانی خود نیز از دیگر مفاد تفاهم نامه مشترک این سازمان با استانداری بوشهر است.

مدیرکل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر افزود: تخصیص اعتبار از محل کمکهای بلاعوض برای حمایت از مالکان آثار تاریخی، ایجاد و راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع دستی، برگزاری نمایشگاه، تهیه اطلس جامع صنایع دستی استان، حمایت از برگزاری همایشهای تخصصی و راه‌اندازی خانه‌های صنایع دستی، حمایت از هنرمندان و صنعتگران پیشکسوت و تکمیل عمارت سبزآباد از محل ردیف ملی اعتباری مربوطه در قانون بودجه سال ۹۳ نیز از دیگر بندهای این تفاهم نامه مشترک است.

وی گفت: براساس این تفاهم نامه سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موظف است برای انجام کلیه مقدمات و همچنین تامین اعتبار مورد نیاز برای اجرای بندهای ۱،۳، ۶،۱۲و ۱۴ ذیل ماده دو تفاهم نامه، مشارکت و تامین اعتبار به میزان ۵۰درصد در اجرای بندهای یادشده در بند یک ماده چهار، تسهیل در صدور مجوزهای لازم برای سرمایه‌گذاران، اعطای تسهیلات کم بهره به بخش خصوصی فعال در حوزه‌های سه گانه، پرداخت یارانه سود و کارمزد تسهیلات اعطایی به پروژه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و احداثمراکز اطلاع رسانی در شماری از شهرهای استان بوشهر از محل اعتبارات استانی اقدام کند.

فروزانی افزود: استانداری بوشهر نیز به تامین ۵۰درصد هزینه و اعتبار مورد نیاز اجرای برخی از بندها، بستر سازی و تعامل درون بخشی میان دستگاههای دولتی و خصوصی برای تحقق مفاد تفاهم نامه، اختصاص منابع مورد توافق و مورد نیاز استانی برای تحقق و اجرای موضوع تفاهم نامه، حمایت بخشی و فرابخشی از سرمایه‌گذاران، برنامه‌ریزی و هماهنگی به منظور اختصاص اعتبارات استانی برای توسعه آموزش صنایع دستی و ایجاد مراکز آموزشی و تامین اعتبار تورهای آشناسازی چهره‌های ممتاز استان در کشورهای بازار هدف در این تفاهم نامه موظف شده است.

وی بااشاره به اینکه بخشی از تفاهم نامه یادشده نیز مربوط به اقدامات مشترک این سازمان و استانداری بوشهر است گفت: تامین اعتبار برای آزاد سازی حریم آثار تاریخی و باستانی مهم در استان بوشهر و کاخهای هخامنشی و سایتهای تاریخی و باستانی در دشتستان با مشارکت سازمان و استانداری به صورت ۵۰-۵۰ - در مدت سه سال با توجه به منابع موجود سازمان به میزان ۱۲۰ میلیارد ریال افزون بر ردیف‌های اعتباری مربوطه موجود یکی از بندهای این تفاهم نامه است.

فروزانی یادآورشد: تامین اعتبار مرمت مجموعه ساختمانهای ثبت شده تاریخی در بافت قدیم بوشهر که در مالکیت سازمان میراثفرهنگی است که با مشارکت این سازمان و استانداری بوشهر به صورت ۵۰-۵۰ در مدت سه سال با توجه به منابع موجود سازمان به میزان ۱۲۰ میلیارد ریال افزون بر ردیفهای اعتباری مربوطه موجود و رفع معارضان عمارت ملک التجار با مشارکت سازمان و استانداری که سازمان با پرداخت پنج میلیارد ریال در این خصوص مشارکت می‌کند و استانداری نیز سایر اقدامات لازم را برای رفع معارضین و جابجایی ساکنین را متعهد می‌شود.

وی گفت: مشارکت و تامین اعتبار به صورت ۵۰-۵۰برای مرمت جزیی یا کلی و شناسایی سرمایه‌گذار برای تکمیل مرمت عمارت ملک التجار برای بهره‌برداری از آن به عنوان هتل یا مجموعه خدماتی تفریحی دیگر متناسب با فضای مربوطه و اعطای تسهیلات و حمایت از سرمایه‌گذار در این زمینه نیز به‌ عنوان اقدامات مشترک استانداری بوشهر و سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این تفاهم نامه قید شده است.

فروزانی افزود: دهکده‌های گردشگری ساحلی بوشهر، دلارام(دلوار)، جفیر(گناوه) و سد رییسعلی دلواری به صورت ۵۰-۵۰برای هزینه در احداثزیرساختهای دهکده‌های گردشگری یادشده، بندر تاریخی سیراف و موزه ملی خلیج فارس نیز به‌ عنوان طرحهای ویژه در این تفاهم نامه مورد تاکید قرار گرفته‌اند.

وی گفت: براساس این تفاهم نامه تهیه طرح تفضیلی ویژه شهر تاریخی سیراف با پیش بینی الحاق اراضی حد فاصل محدوده فعلی تا روستای پرک به محدوده شهر و توقف هر نوع ساخت و ساز و جابجایی تدریجی ساخت و سازهای انجام شده بر محدوده آثار تاریخی، ساحل سازی و احداثتله کابین برای دسترسی به ارتفاعات هفت چاه و اجرای طرح در قالب توافقنامه سه جانبه سازمان میراثفرهنگی، استانداری بوشهر و وزارت نفت توافق شده است.

فروزانی ادامه داد: احداثموزه ملی خلیج فارس در محل دهکده گردشگری ساحلی بوشهر از محل ردیف اعتبار ملی مربوطه با همکاری استانداری بوشهر در تخصیص زمین، معافیت عوارض ساخت و ساز، مشارکت در احداثزیرساختهای آب، برق، هدایت سیلاب و امثالهم، مطالعات توجیهی، فنی، اقتصادی و اجتماعی توسط استان انجام و پس از اخذ مصوبه موضوع ماده ۲۱۵ قانون برنامه پنجم و پایدار شدن اعتبار آن اقدام خواهد شد.

مدیرکل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: به منظور اجرایی شدن مفاد این تفاهم نامه ' کمیته راهبردی ' با عضویت مسوولان و کارشناسان دو دستگاه در سطح استانی تشکیل می‌شود.

اقتصادی و اجتماعی بخش خصوصی برق جشنواره بین المللی سرمایه سرمایه گذاری بخش خصوصی صنایع دستی و گردشگری معماری همکاری و تعامل یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر