کد خبر: 336482 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

یک فعال رسانه ای اصلاح طلب گفت: استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی بوشهر، مفاد و پیش نویس لایحه سد خاکی « خائیز » تنگستان را ارائه کنند.

محسن قاسمی زاده در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان این مطلب افزود: استاندار بوشهر امسال از پیش نویس لایحه سد خائیز تنگستان جهت ارائه به هیات دولت خبر داد، در حالی که هنوز پاسخ شفاف و روشنی در زمینه جزئیات این پروژه ارائه نشده است .

وی با بیان اینکه تعلل و تأخیر در فرآینه های اجرایی این سد قابل توجیه نیست، اظهار داشت: مسئولان استان و آب منطقه ای بوشهر برنامه زمان بندی احداث سد خاکی "خائیز" تنگستان، به عنوان یکی از مصوبات سفر سال گذشته هیات دولت به استان بوشهر را منتشر و اعلام کنند.

قاسمی زاده از مسئولان استان خواست در راستای مطالبات جدی مردم و کشاورزان تنگستان زمینه تسریع در شروع عملیات اجرایی سد خائیز این شهرستان را فراهم کنند.

این فعال سیاسی و رسانه ای تنگستان ادامه داد: مردم و کشاورزان درحال حاضر نگران سرنوشت نامعلوم سد مخزونی« باهوش» هستند که مبادا این پروژه ملی فراموش و برای همیشه تعطیل شود.

وی با بیان اینکه تأخیر در ساخت سد باهوش اهرم بی اعتمادی مردم نسبت به مسئولان را به دنبال دارد، خاطرشان کرد: احداث سد باهوش یکی از مطالبات و آرزوی دیرینه مردم و کشاورزان بوده و امری اجتناب ناپذیر است.

قاسمی زاده ادامه داد: احداث سد مخزونی باهوش اهرم بروی رودخانه باهوش این شهر مصوبه دولت در سال 84 بود که مطالعات مرحله اول و دوم این پروژه تکمیل و پس از تجهیز کارگاه به دلیل عدم ردیف بودجه اجرایی تعطیل شد .

وی با ابراز تأسف از عدم تخصیص بودجه ملی به این سد تصریح کرد: تأمین منابع مالی سد دالکی از طریق ماده 56 فایناس داخلی، تأمین منابع مالی سد باغان و دشت پلنگ از طریق ماده 62 قانون محاسبات و به روش فایناس خارجی و سه تنگ ارم دشتستان از محل منابع استانی در استان بوشهر در حال اجراست .

فعال سیاسی تنگستان گفت: حتی با تخصیص اعتبارات استانی نباید سد باهوش تعطیل شود؛ هر چند سال 92 حدود 2 میلیارد تومان برای تکمیل مطالعات و تجهیز کارگاه این سد تخصیص اما به دلیل عدم تخصیص بودجه کامل ملی، استانی و تبصره های بودجه کاملاً تعطیل شد .

قاسمی زاده ادامه داد: مردم نباید نظاره گر باشند و هرگونه بی‌تفاوتی و سهل انگاری، دردهای کهنه شهرستان را در برابر مطالبات و مشکلات درمان نمی کند و محرومیت ها دو چندان می شود .

وی افزود: بالغ بر 180 هزار اصله نخل موجود در شبکه آبیاری و زهکشی اهرم، مرکز شهرستان تنگستان، با قدمت بیش از 130 سال در معرض خشک شدن قرار دارد و  اشتغال و امر معاش بالغ بر 500 خانواده در معرض تهدید جدی قرار گرفته است .

فعال رسانه ای تنگستان در پایان گفت: سدهای باهوش و خائیز تنگستان از برنامه های در درست اجرای وزارت نیرو در تنگستان و مصوبات دولت در سال 84 و 93 هستند.

استان بوشهر فعال رسانه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر