کد خبر: 371776 A

مسئول فرهنگسرای بافت بوشهر:

مسئول فرهنگسرای بافت بوشهر در آیین نکوداشت فردوسی، گفت: فردوسی گوهری است که بر تارک تاریخ و شعر جهان می‌درخشد و مهمترین شناسنامه فرهنگی ایرانیان است.

به گزارش ایلنا از بوشهر فرید میرشکار مسئول فرهنگسرای بافت بوشهر افزود: فردوسی در شاهنامه، ایران باستان را دوباره زنده کرد اما ایران او ایرانی آرمانی و شکوفا و پرخیر و خرد پرور است.

یکی از اساتید دانشکاه های بوشهر نیز اظهار داشت: اگر جایگاه شاهنامه را در میان ملل بررسی کنیم به اذعان شرق شناسان شاهنامه در بین آثار برتر بی نظیر است. استاد دانشگاه‌های بوشهر اضافه کرد: هنر فردوسی از این جهت برجسته می نماید که وی در یک عصر گذار و گذر می‌زیسته است.

وی ادامه داد: از یک سو گذر از سیطره اعراب و گذر از هجوم زبان عربی که سالیان متمادی زبان فارسی را خسته و درمانده کرده بود.

نسرین مظفری تصریح کرد: در این دوره به برکت بزرگ مردی چون فردوسی بار دیگر زبان فارسی دوره شکوفایی و اوج خود را از سر می‌گیرد و اگر شهامت و شجاعت فردوسی در پی‌ریزی این اثر عظیم و پرآوازه نبود، معلوم نبود اینک زبان فارسی چه سرنوشتی داشت.

همچنین یکی از شاهنامه‌ شناسان خورموجی گفت: واژه خرد در شاهنامه پارادوکسی عجیب است که با اسطوره آمیخته شده که ژرفای آن واکاویده نشده است.

مسعود بهرامی ادامه داد: فردوسی با نبوغ خود خرد واسطوره را باهم آمیخته و خردمندترین چهره شاهنامه زال است که لایه لایه وجودش با اسطوره پیوند دارد.

وی یادآور شد: روز بزرگداشت فردوسی روز نکوداشت خرد است و ما بدون آنکه خود بدانیم با فردوسی زندگی کرده ایم .

اجرای نقالی و روایت گری توسط طوبا شیرکانی ٬عالمه عبداللهی٬ احمدقربانی٬ پریاعسکری٬ آیناز فکروند و پردیس شیرکانی از دیگر برنامه های این همایش بود.

مسوول فرهنگسرای بافت بوشهر فریدمیرشکار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر