کد خبر: 104351 A

بان کی مون:

بان کی مون به این که کدام یک از طرف های درگیر در جنگ داخلی سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند، اشاره‌ای نکرده است.

«بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که گزارش بازرسان تسلیحاتی این سازمان به طور چشمگیر و قاطعی استفاده از سلاح شیمیایی درحومه دمشق را تأیید خواهد کرد.
به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، بان کی مون به این که کدام یک از طرف های درگیر در جنگ داخلی سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند، اشاره‌ای نکرده است.

بان که در یک نشست سازمان ملل متحد صحبت می کرد، گفت: «باور دارم که گزارش(بازرسان) چشمگیر و قاطع خواهد بود، گزارش چشمگیری که نشان خواهد داد که از سلاح شیمیایی استفاده شده است؛ هرچند اکنون پیش از این‌که این گزارش به دستم برسد، نمی‌توانم این مساله را به طور عمومی اعلام کنم.»
«آکه سلستروم» کارشناس تسلیحاتی سوئدی ریاست یک هیات از بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل را برعهده داشت که از مناطق مورد حمله شیمیایی در حومه دمشق بازدید کرد. اکنون قرار است گزارش آکه سلستروم منتشر شود.
«فرهان حق» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که بان کی مون هنوز گزارش آکه سلستروم را دریافت نکرده است.
بان پیش از این گفته بود که با آکه سلستروم در تماس است و از وی خواسته است تا گزارش خود را هرچه سریع‌تر ارائه کند.
یک دپیلمات در سازمان ملل که نخواست نامش فاش شود، گفته است که آکه سلستروم در تعطیلات آخر هفته(شنبه و یکشنبه) به نیویورک سفر خواهد تا گزارش خود را ارائه کند.
در همین حال، مقام‌های آمریکا نیز روز جمعه اعلام کردند که اطمینان دارند گزارش بازرسان سازمان ملل متحد استفاده سلاح شیمیایی در سوریه را تایید خواهد کرد.
در همین زمینه، نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد گفته است که بان کی مون دوشنبه گزارش آکه سلستروم را به شورای امنیت و دیگر اعضای سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

استفاده از سلاح تعطیلات جنگ سازمان ملل سازمان ملل متحد سوریه شورای امنیت فرانسه نیویورک شیمیایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر