کد خبر: 104564 A

مقام‌های آمریکایی همراه با شرکای اروپایی خود در حال فراهم کردن زمینه دیدار در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اواخر ماه جاری میلادی هستند تا درباره سازماندهی مذاکرات هسته‌ای با ایران توافق حاصل شود.

گزارش‌ها حاکی از تغییراتی در تیم مذاکره کننده آمریکایی پیش از آغاز مجدد مذاکرات ایران و ۱ + ۵ و تعیین «پونیت تالوار» مشاور کاخ سفید در امور ایران به عنوان مشاور وزیر خارجه آمریکا در امور نظامی است.
به گزارش ایلنا به نقل از المانیتور، ترفیع تالوار که از سال ۲۰۰۹ میلادی به عنوان مدیر ارشد شورای امنیت ملی در امور ایران و خلیج‌فارس فعالیت کرده است، جدید‌ترین تغییر یک عضو کلیدی تیم مذاکره‌کننده آمریکا در شرایطی است که انتظار می‌رود ۱ + ۵ بعد از پنج ماه مذاکرات خود با ایران را از سر بگیرد.
انتظار می‌رود «باب مالی» مشاور امور خاورمیانه شورای امنیت ملی در دولت «بیل کلینتون» رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا جانشین تاولر شود. با این وجود، کاخ سفید از اظهارنظر در این‌باره خودداری کرده و مالی نیز به پرسش‌ها پاسخی نداده است.
برخی منابع گفته‌اند که مالی‌‌ همان نفشی که تاولر در امور مربوط به ایران بر عهده داشت را ایفا نخواهد کرد و «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی آمریکا تمایل دارد از مالی در کاخ سفید برای کمک کردن به ارزیالی چگونگی سازمان دادن به فعالیت‌های کارکنان شورای امنیت ملی در امور خاورمیانه استفاده کند.
این منابع اعلام کرده‌اند که هنوز مشخص نیست چه کسی به نمایندگی از کاخ سفید در هیات مذاکره کننده ۱ + ۵ به رهبری «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی شرکت خواهد کرد.
«گری سیمور» هماهنگ کننده پیشین کاخ سفید که اوایل سال جاری میلادی دولت آمریکا ترک کرده و به هاروارد رفت و همچنین «رابرت آینهورن» نماینده سابق وزارت خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات که تابستان جاری از دولت آمریکا به موسسه بروکینگز رفت‏ از اعضای کلیدی هیات آمریکا در مذاکرات ۱ + ۵ با ایران بوده‌اند.
بر اساس این گزارش، مقام‌های آمریکایی همراه با شرکای اروپایی خود در حال فراهم کردن زمینه دیدار در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اواخر ماه جاری میلادی هستند تا درباره سازماندهی مذاکرات هسته‌ای با ایران توافق حاصل شود.

ایران بیل کلینتون دولت شورای امنیت کاخ سفید مجمع عمومی سازمان ملل مذاکرات هسته ای مشاور امنیت ملی وزارت خارجه وزیر خارجه آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر