کد خبر: 107967 A

ناآرامی‌ها در خارطوم و اطراف آن از دوشنبه گذشته و زمانی آغاز شد که دولت اعلام کرد یارانه سوخت را حذف می‌کند تا درآمد بیشتری کسب کند.

مسئولان درمانی در خارطوم پایتخت سودان می‌گویند که در پی تشدید خشونت‌ها در جریان اعتراض به افزایش قیمت سوخت، حداقل ۲۴ تن کشته شده‌اند.
به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی سی، مدیر بیمارستان شهر «ام دُرمان» در شمال‌غربی خارطوم گفته است که نیروهای این بیمارستان، پیکر ۲۱ کشته را دیده‌اند. سه تن دیگر هم در یک بیمارستان دیگر جان داده‌اند.
ناآرامی‌ها در خارطوم و اطراف آن از دوشنبه گذشته و زمانی آغاز شد که دولت اعلام کرد یارانه سوخت را حذف می‌کند تا درآمد بیشتری کسب کند.
روز چهارشنبه پلیس سودان به سمت معترضان گاز اشک‌آور شلیک کرد.
اقتصاد سودان از زمان جداشدن سودان جنوبی از این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی، دچار مشکل بوده است.
«اسامه مرتضی» مدیر بیمارستان‌ ام درمان همچنین گفته است که حدود ۸۰ تن نیز در جریان این خشونت‌ها زخمی شده‌اند.
به گفته وی، «همه آن‌ها زخم گلوله بر تن داشتند که بعضی از آن‌ها به سینه‌شان شلیک شده بود.»
روز چهارشنبه گروه‌هایی از معترضان، ساختمان دانشگاه خارطوم و چند پمپ بنزین را به آتش کشیدند.
شاهدان گفته‌اند که آن‌ها راه اصلی منتهی به فرودگاه را بستند و شماری خودرو را به آتش کشیدند.
خبرنگاران می‌گویند که اقدام‌های ریاضتی اخیر دولت سودان، قیمت سوخت را تقریبا دو برابر کرده و بیش از همه، به قشر فقیر جامعه فشار آورده است.
سودان کشوری با اقتصاد نفتی بود و از درآمدهای نفتی‌اش رو به رشد اقتصادی بود تا این‌که سودان جنوبی، از این کشور جدا شد و ۷۵ درصد از منابع نفتی سودان را گرفت.
پیش از این هم دولت بخشی از یارانه‌های سوخت را در ماه جولای سال گذشته کاهش داده بود که به چند هفته اعتراضات و سرکوب امنیتی منجر شد.
به گزارش آسوشیتدپرس، مقام‌های سودانی اعتراض‌های اخیر را خراب‌کاری خوانده‌اند و گفته‌اند که این اتفاقات از پیش برنامه‌ریزی شده بودند.

بی بی سی پایتخت خشونت خودرو درآمد دولت رمان سودان فقیر یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر