کد خبر: 115368 A

برای جلوگیری از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران؛

خبرگزاری رویترز به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد جلسه کری و وزیر خزانه‌داری با نمایندگان عضو کمیته امور بانکی سنا روز پنجشنبه ساعت چهار عصر به وقت شرق آمریکا و به طور محرمانه برگزار می‌شود.

خبرگزاری «رویترز» گزارش داده است که «جان کری» وزیر خارجه و «جک لیو» وزیر جدید خزانه‌داری آمریکا پنجشنبه آینده در جلسه‌ای با نمایندگان سنای آمریکا دیدار می‌کنند تا شاید بتوانند از تصویب تحریم‌های جدید علیه برنامه هسته‌ای ایران جلوگیری کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، این دیدار بخشی از تلاش‌های اخیر دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا، برای جلوگیری از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران است که به امید بهره‌مندی از «فضای جدید» برای رسیدن به توافق با تهران در سایه مذاکرات در جریان میان گروه ۱ + ۵ با این کشور صورت می‌گیرد.

آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، چین، روسیه در قالب گروه ۵ + ۱ با ایران در روزهای هفتم و هشتم نوامبر آینده دیدار می‌کنند تا در ژنو دور دوم گفت‌وگوهای هسته‌ای که اوایل ماه اکتبر آغاز شده بود را پیگیری کنند.

به گزارش رویترز، این خبرگزاری به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد جلسه کری و وزیر خزانه‌داری با نمایندگان عضو کمیته امور بانکی سنا روز پنجشنبه ساعت چهار عصر به وقت شرق آمریکا و به طور محرمانه برگزار می‌شود.

کمیته امور بانکی مجلس سنا قرار بود هفته آینده تشدید تحریم‌های ایران را بررسی کند ولی به گفته ناظران پیش‌نویس این طرح هنوز بین اعضای کمیته توزیع نشده که می‌تواند بیانگر تعویق این اقدام باشد.

این کمیته پیش از این نیز قرار بود در ماه آگوست این طرح را بررسی کند که با درخواست کاخ‌سفید این اقدام را به پس از برگزاری دور نخست گفت‌و‌گوهای جدید هسته‌ای با ایران موکول کرد.

دولت آمریکا معتقد است که برای بررسی امکان توافق با دولت جدید ایران به ریاست «حسن روحانی» به «زمان بیشتری» نیاز دارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از بعضی از دستیاران سناتورهای دموکرات نوشته است که اعضای جمهوری‌خواه مجلس سنا با این روند مخالف هستند.

مجلس نمایندگان آمریکا در ماه جولای طرح مشابهی را تصویب کرده بود.

تصمیم‌گیری درباره تعویق مجدد بررسی طرح تشدید تحریم‌های ایران در مجلس سنا بر عهده «تیم جانسون» رئیس دموکرات کمیته امور بانکی این مجلس و «هری رید» رهبر اکثریت دموکرات آن است.

انگلیس ایران برنامه هسته ای ایران بی بی سی حسن روحانی دولت دولت آمریکا سنا فرانسه گروه ۱ ۵
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر