کد خبر: 122270 A

با اعلام فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، زمان کمپین انتخاباتی نیز به طور رسمی آغاز می‌شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با اضافه کردن نام «داوود سلطانزوی» از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور که در مرحله ابتدایی بررسی نامزدهای انتخابات حذف شده بود، امروز – چهارشنبه - فهرست نهایی نامزدهای ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایت افغانستان را اعلام کرد.
به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «عبدالرحمان هوتکی» معاون کمیسیون انتخابات افغانستان در کنفرانسی خبری گفت که سلطانزوی به این دلیل در فهرست ابتدایی حذف شده بود که اسناد رد تابعیت دوگانه خود را در زمان تعیین شده در اختیار مسئولان قرار نداده بود.
روز گذشته کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان خبر از اضافه شدن یک تن به فهرست نهایی نامزدهای انتخابات داده بود اما نام این شخص را منتشر نکرده بود.
علاوه بر این، ۷۶ تن نیز به فهرست نامزدهای شورای ولایتی اضافه شده‌اند.
کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی اعلام کرده است که فهرست نهایی نامزد‌ها را پس از بررسی هزار و ۵۶ مورد شکایت ترتیب داده است.
به این ترتیب، فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به ۱۱ تن رسیده که به شرح زیر است:
«عبدالرب رسول سیاف» از رهبران جهادی و نماینده پیشین مجلس، «اشرف غنی احمدزی» مسئول پیشین برنامه انتقال مسئولیت‌ها از ناتو به نیروهای افغان، «عبدالله عبدالله» وزیر خارجه اسبق و رهبر ائتلاف ملی، «عبدالرحیم وردک» وزیر دفاع پیشین، «هدایت امین ارسلا» مشاور ارشد پیشین رئیس‌جمهوری، «زلمی رسول» وزیر پیشین خارجه، «قطب الدین هلال» رئیس پیشین کمیته سیاسی حزب اسلامی به رهبری «گلبدین حکمتیار»، «قیوم کرزی» برادر حامد کرزی، «گل آقا شیرزوی» والی پیشین ننگرهار، «محمد داوود سلطانزوی» عضو پیشین مجلس نمایندگان و سردار «نادر نعیم» نوه برادر سردار داوود خان.
با اعلام فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، زمان کمپین انتخاباتی نیز به طور رسمی آغاز می‌شود. قرار است این کمپین برای دو ماه ادامه داشته باشد.
همچنین فهرست نهایی نامزدهای انتخابات شوراهای ولایتی دو هزار و ۷۱۳ تن اعلام شده که از این جمله ۳۰۸ تن آن زنان هستند.
براساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری قرار بود فهرست نهایی در تاریخ ۲۵ آبان اعلام و نهایی شود.
«عبدالستار سعادت» رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان در این‌باره گفت که فهرست ابتدایی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری با تاخیر به کمیسیون بررسی شکایت‌های انتخاباتی ارسال شده بود.
براساس قانون انتخابات افغانستان تصمیم کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی نهایی‌ است.
قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در ماه آوریل سال آینده برگزار شود.

افغانستان انتخابات انتخابات ریاست جمهوری بی بی سی تقویم حامد کرزی ریاست جمهوری زنان عبدالله عبدالله معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر