کد خبر: 133807 A

طرفین درگیری روز گذشته به طور جداگانه با میانجی‌گران منطقه‌ای دیدار کردند. هدف از این ‌گفت‌وگوها، پایان دادن به سه هفته خشونت در جدیدترین کشور جهان است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که درگیری‌ها در سودان جنوبی ادامه دارد و گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت و مخالفان دولت این کشور در آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی، به تعویق افتاده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، پیش از این اعلام شده بود که دو طرف امروز - شنبه - رو در رو گفت‌وگو می‌کنند.

طرفین درگیری روز گذشته به طور جداگانه با میانجی‌گران منطقه‌ای دیدار کردند. هدف از این ‌گفت‌وگوها، پایان دادن به سه هفته خشونت در جدیدترین کشور جهان است.

این خشونت‌ها بیش از یک هزار کشته بر جای گذاشته است و بیش از ۱۸۰ هزار نفر را آواره کرده است.

درگیری‌ در سودان جنوبی میان طرفداران «سالوا کر» رییس‌جمهوری و طرفداران «ری‌یک مچار» معاون سابق وی در جریان است.

آمریکا بخش اعظم کارکنان سفارت خود را از جوبا، پایتخت سودان جنوبی خارج کرده است اما گفته است که همچنان خود را به کمک برای پایان دادن به خشونت‌ها متعهد می‌داند.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفته است: «با آن‌که تعداد کارکنان سفارت آمریکا را در جوبا کاهش داده‌ایم، عمیقا و به طور فعال به حمایت از تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای پایان دادن به خشونت‌های سودان جنوبی ادامه می‌دهیم.»

روز گذشته نیز درگیری در اطراف شهر بور ادامه داشت. نیروهای وفادار به رئیس‌جمهوری سودان جنوبی تلاش می‌کنند این شهر را از هواداران ری‌یک مچار پس بگیرند. بور چندین بار میان نیروهای دو طرف دست به دست شده است.

ری‌یک مچار شش ماه قبل از مقام معاونت رئیس‌جمهوری سودان جنوبی برکنار شد.

رئیس‌جمهوری سودان جنوبی معاون سابق خود را به تلاش برای کودتا متهم می‌کند و نیروهای مسلح وفادار به وی را در ناآرامی‌ها مقصر می‌داند اما مچار این ادعا را رد می‌کند.

سودان جنوبی جدیدترین کشور دنیا است، در مرکز آفریقا واقع شده و سرشار از منابع نفتی‌ است.

سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ از سودان جدا شد.

بی بی سی پایتخت جهان خشونت دولت رییس جمهوری سودان معاون نیروهای مسلح وزارت خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر