کد خبر: 155739 A

رهبران ارشد شورشیان مورو امروز - پنجشنبه - توافقنامه‌ای را با دولت «بنیگنو آکینو» رئیس‌جمهوری این کشور امضا کردند که انتظار می‌رود به حدود چهار دهه جنگ داخلی و شورش مسلحانه در فیلیپین پایان دهد.

دولت فیلیپین و شورشیان جدایی‌طلب مورو قرارداد پایان جنگ امضا کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی٬ رهبران ارشد شورشیان مورو امروز - پنجشنبه - توافقنامه‌ای را با دولت «بنیگنو آکینو» رئیس‌جمهوری این کشور امضا کردند که انتظار می‌رود به حدود چهار دهه جنگ داخلی و شورش مسلحانه در فیلیپین پایان دهد.

براساس این توافق‌نامه که طی مراسمی در مانیل، پایتخت فیلیپین امضا شد، شورشیان مسلح با خلع سلاح خود در برابر کسب خودگردانی برای منطقه «میندانائو» در جنوب فیلیپین موافقت کردند.

«نجیب رزاق» نخست‌وزیر مالزی هم که در دستیابی به این توافق نقش داشته است٬ در این مراسم شرکت کرد.

«مراد ابراهیم» رئیس جبهه رهایی‌بخش مورو که در این مراسم شرکت داشت، این توافقنامه را دستاورد مبارزات شورشیان مورو اعلام کرد.

آکینو ضمن تقدیر از موضع‌گیری رهبران جبهه مورو، گفت که این توافق‌نامه مسیری را ترسیم می‌کند که می‌تواند به تحولی اساسی در منطقه میندانائو منجر شود.

براساس توافق‌نامه اخیر، طرح ایجاد منطقه خودمختار جنوب فیلیپین به طور مشترک توسط دولت و رهبران مورو تهیه می‌شود که شامل برگزاری انتخابات برای گزینش دولت محلی در سال ٢٠١۶ میلادی است.

انتخابات بی بی سی پایتخت جنگ دولت شورش مالزی شورشیان فیلیپین مورو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر