کد خبر: 190700 A

مقر نیروهای ویژه پس از چندین روز درگیری در این شهر شرقی لیبی به اشغال شبه نظامیان درآمد.

گزارش‌ها حاکی از آن ست که یک پایگاه نیروهای ویژه ارتش لیبی در شهر «بنغازی» به اشغال شبه نظامیان درآمده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی سی، مقر نیروهای ویژه پس از چندین روز درگیری در این شهر شرقی لیبی به اشغال شبه نظامیان درآمد.

در همین حال ایتالیا برای فرونشاندن آتش سوزی عظیمی که در بزرگ‌ترین مخزن سوخت طرابلس پایتخت لیبی در جریان است، پیشنهاد کمک داده است.

لیبی از زمان ناآرامی‌های سال ۲۰۱۱ میلادی که به سقوط حکومت «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور منجر شد، شاهد بی‌ثباتی بوده و بخش‌های بزرگی از کشور تحت کنترل شبه نظامیان است.

«فاضل الحسنی» افسر نیروهای ویژه لیبی سه شنبه به خبرنگاران گفت: «در پی گلوله باران سنگین، ما از پایگاه ارتش(در بنغازی) عقب نشینی کرده‌ایم.»

شبه نظامیان در بیانیه‌ای تایید کردند که کنترل پایگاه را به دست گرفته‌اند.

مقام‌های مسئول دوشنبه گذشته گفتند که حداقل ۳۸ نفر در درگیری‌ها میان نیروهای وابسته به دولت لیبی و شبه نظامیان در بنغازی کشته شده‌اند.

در یک هفته گذشته حداقل ۹۷ نفر هم در درگیری میان گروه‌های رقیب شبه نظامی که برای کنترل فرودگاه اصلی طرابلس می‌جنگند، کشته شده‌اند.

دولت لیبی اعلام کرده است که درگیری میان گروه‌های مسلح علت شروع آتش سوزی در انبار سوخت طرابلس بوده و مانع ورود ماموران آتش نشانی برای فرونشاندن آن شده است.

این انبار در حدود ۱۰ کیلومتری طرابلس در جاده منتهی به فرودگاه بین المللی قرار دارد.

دولت لیبی موفق نشده است گروه‌های متعدد شبه نظامی را خلع سلاح کند. این گروه‌ها مسئول بد‌ترین خشونت‌ها از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون هستند.

این شرایط باعثشده بعضی کشورهای غربی سفارتخانه‌هایشان را در لیبی تخلیه کنند.

آتش نشانی ایتالیا بی بی سی پایتخت خشونت درآمد عقب نشینی فرودگاه گروه های مسلح لیبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر