کد خبر: 201625 A

در پی تهدید القاعده؛

مقام‌های هند اعلام کردند که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که پیام ویدئویی منتشر شده٬ جعلی نیست و آنها این تهدید را جدی می‌گیرند.

مقام‌های هند اعلام کردند که در پی اعلام موضع «ایمن ظواهری» رهبر القاعده مبنی بر تشکیل شاخه این گروه در شبه قاره هند٬ تدابیر امنیتی را تشدید می‌کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز٬ مقام‌های هند اعلام کردند که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که پیام ویدئویی منتشر شده٬ جعلی نیست و آنها این تهدید را جدی می‌گیرند.

بر اساس این گزارش٬ با این وجود هنوز نشانه‌ای از فعالیت القاعده در هند به دست نیامده است.

رهبر القاعده در پیامی ویدئویی از تشکیل یک شاخه این گروه در شبه‌قاره هند خبر داده است.

الظواهری در این فیلم ۵۵ دقیقه‌ای، بار دیگر با «ملا عمر» رهبر طالبان افغانستان اعلام بیعت کرده و گفته است که شاخه هندی القاعده، «پرچم جهاد» را در آسیای شرقی به اهتزاز در می‌آورد.

خبرنگاران می‌گویند که به نظر می‌رسد این اعلام وفاداری به ملا عمر، نوعی تاکید بر مرزبندی با گروه داعش است که در ماه‌های گذشته در سوریه و عراق فعال بوده است.

شبه‌نظامیان افراط‌گرای داعش رهبری القاعده در عملیات نظامی را به چالش کشیده‌اند.

در فیلم منتشر شده، رهبر القاعده با زبانی آمیخته از عربی که زبان مادری وی است و همچنین زبان اردو که در پاکستان رایج است، سخن می‌گوید.

این‌طور که از سخنان ایمن ظواهری در این فیلم بر می‌آید، «القاعده شبه‌قاره هند» قرار است در میانمار، بنگلادش و برخی ایالت‌های هند فعال باشد.

القاعده پیش‌ از این در پاکستان فعال بوده است. شاخه این گروه در سال ۱۹۸۸ میلادی در پیشاور پاکستان تاسیس شد.

افغانستان القاعده پاکستان سوریه طالبان عراق تهدید امنیتی هند تدابیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر