کد خبر: 213521 A

الشرق الاوسط گزارش داد:

عربستان نگران از حضور ایران در لبنان است و حالا ایران با ارائه تسلیحات رایگان به ارتش لبنان دامنه نفوذ خود را گسترده‌تر می‌کند؛ عربستان نیز از طریق گروهای نزدیک به خود سعی دارد در این روند مانع ایجاد کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ماه گذشته میلادی در جریان سفر به لبنان با مقام‌های این کشور دیدار کرد. وی در این دیدار در کنفرانسی خبری با بیان این‌که ملت و دولت ایران و لبنان با هم برادر و دارای دشمن مشترک هستند و بر همین اساس همکاری‌های نزدیکی با هم دارند، از تامین نیازهای ارتش لبنان توسط ایران برای مبارزه با تروریسم خبر داد. بعد از درگیرهای عرسال و هجوم نیروهای تکفیری از مرز سوریه به لبنان، ایران مصمم شده است که علاوه بر این‌که از حزب‌الله حمایت کند، نیاز تسلیحاتی ارتش لبنان را نیز تامین کند. بازتاب این همکاری در رسانه‌های منطقه به اندازه‌ای گسترده بود که روزنامه «السفیر» چاپ بیروت تیتر اصلی خود را این‌گونه تنظیم کرد: «هدیه ایران به ارتش لبنان».

به گزارش ایلنا، روزنامه الشرق الاوسط در گزارشی درباره واکنش کشورها و گروه های سیاسی به این موضوع پرداخته است.

به گزارش الشرق الاوسط بعد از آن‌که اعلام شد که ایران تصمیم دارد تجهیزات نظامی رایگان در اختیار ارتش لبنان قرار دهد، مقام‌های آمریکایی واکنش محتاطانه‌ای به آن داشتند و از مقام‌های این کشور خواستند که در قبول این هدیه عجله نکنند. حتی قرار بود درباره به تعویق افتادن قبول تجهیزات نظامی جلسه‌ای در دولت برگزار شود که این جلسه با مخالفت وزرای نزدیک به حزب‌الله از دستور کار خارج شد. این در حالی است که قرار است در تاریخ ۱۷ اکتبر «سمیر مقبل» وزیر دفاع لبنان از ایران دیدار کند. «محمد فتحعلی» سفیر ایران در لبنان اعلام کرده است که تحویل این تسلیحات مرحله نخست همکاری بین دو ارتش است و ابعاد این همکاری بسیار گسترده‌تر خواهد بود. اقلامی که قرار است ایران به ارتش لبنان تحویل دهد دوربین‌های دید در شب، خمپاره ۱۲۰ و ۶۰ میلیمتری، گلوله‌های تانک ت ۵۵ و ت۶۲ و همچنین گلوله‌های توپ ۱۵۵ میلیمتری به همراه مسلسل دوشکا و مهمات آن است.

این در حالی است که هفته گذشته «سعد حریری» رهبر جریان «المستقبل» در کاخ الیزه اعلام کرد که از عربستان سعودی قول مساعد دریافت مبلغ سه میلیارد دلار برای کمک به ارتش را دریافت کرده است.

از طرف دیگر، در چند روز اخیر اختلاف‌ها میان گروه المستقبل به ریاست سعد حریری با حزب‌الله به اوج خود رسیده است به طوری که روز گذشته حریری در گفت‌وگو با یک روزنامه لبنانی اوضاع موجود در لبنان و حملات گروهای تروریستی به مرزهای این کشور را نتیجه دخالت حزب‌الله در سوریه دانسته بود. «مصطفی علوش» سخنگوی جریان المستقبل نیز با انتقاد از حزب‌الله، حضور نیروهای این گروه در کوهای شرق و درگیری با گروه داعش را از اعمال خود سرانه حزب‌الله دانسته است و گفت که ارتش و دولت هیچ درخواست رسمی از حزب‌الله برای دخالت در این منطقه نداشته‌اند و نیروهای این گروه به صورت خودسر وارد عمل شده بودند. وی همچنین درباره هدیه ایران به ارتش نیز گفت: «دریافت این هدیه باید با احتیاط باشد و این را باید در نظر گرفت که دولت ایران در قبال دریافت این هدیه چه انتظاراتی دارد.»

به نظر می‌رسد با عملی شدن تقویت ارتش لبنان توسط ایران گروهای مخالف حضور ایران در منطقه از ترس نفوذ این کشور در ارتش لبنان و در نتیجه زیر نفوذ در آمدن تمام نیروهای نظامی در لبنان تحرکات گسترده‌ای انجام دهند. بر همین اساس عربستان حاضر شده است مبلغ قابل توجهی را به ارتش لبنان اختصاص دهد.

گزارش: بسیم لاله

الیزه ایران خشم دوربین رسانه شورای عالی امنیت ملی عربستان گروه های سیاسی لبنان وزیر دفاع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر