کد خبر: 214447 A

معترضان از دولت عربستان خواستند این حکم را لغو کند. آنها همچنین از دولت انگلیس درخواست کردند برای جلوگیری از این اعدام دست به اقدام‌های بیشتری بزند.

شهروندان انگلیسی با برگزاری تظاهراتی گسترده، از حکم اعدام «شیخ نمر باقر النمر» روحانی شیعه عربستانی ابراز خشم کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از پرس تی وی، صدها شهروند انگلیسی در «ماربل آرچ» لندن گرد هم آمدند تا در حمایت از شیخ نمر تظاهرات برپا کنند.

دادگاه سعودی اخیرا شیخ نمر را به مرگ محکوم کرده است.

معترضان از دولت عربستان خواستند این حکم را لغو کند. آنها همچنین از دولت انگلیس درخواست کردند برای جلوگیری از این اعدام دست به اقدام‌های بیشتری بزند.

بر اساس این گزارش، معترضان طی دو سال گذشته در برابر سفارت عربستان تجمع می‌کردند اما این بار تظاهرات خود را به ماربل آرچ آورند تا عموم مردم انگلیس صدای اعتراض آنها را بشنوند.

دادگاه کیفری ویژه در ریاض چهارشنبه گذشته شیخ نمر را به اتهام برهم زدن امنیت عربستان و ایراد سخنرانی‌های ضد دولتی به مرگ محکوم کرد.

معترضان بحرینی نیز پنجشنبه گذشته با حضور در خیابان‌های روستای «الدراز» واقع در غرب منامه، اقدام دولت عربستان سعودی مبنی بر صدور حکم اعدام نمر را محکوم کردند.

وی ماه جولای سال ۲۰۱۲ میلادی در شهر «قطیف» هدف حمله قرار گرفت و دستگیر شد؛ دستگیری وی به برپایی تظاهرات گسترده در عربستان انجامید که مرگ چندین معترض مخالف دولت را به همراه داشت.

سازمان عفو بین الملل حکم اعدام شیخ نمر را «وحشتناک» خواند و اعلام کرد این حکم باید باطل شود زیرا دارای انگیزه‌های سیاسی است.

سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی عربستان را به علت ناتوانی در رسیدگی به اوضاع حقوق بشر در این کشور به دفعات مورد انتقاد قرار داده‌اند. منتقدان می‌گویند که ریاض به طور پیوسته سیاست‌های بازدارنده‌ای را اجرا می‌کند که آزادی بیان، انجمن و تجمع را سرکوب می‌کنند.

انگلیس پرس تی وی حقوق بشر خشم دولت سازمان های حقوق بشری شهروند عربستان لندن مرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر