کد خبر: 235644 A

سخنگوی کمیته تحقیقات روسیه امروز گفت که این کمیته مشاهدات یک شهروند اوکراینی مبنی بر پرواز یک جنگنده مجهز به موشک هوا به هوا متعلق به ارتش اوکراین در روز سقوط هواپیمای «ام‌اچ ۱۷» در شرق این کشور را تایید کرده است.

اعضای کمیته تحقیقات روسیه امروز - چهارشنبه - ادعاهای یک شهروند اوکراینی مبنی بر مشاهده یک جنگنده در روز سقوط هواپیمای مالزی در شرق اوکراین را تایید کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از راشاتودی، «ولادیمیر مارکین» سخنگوی کمیته تحقیقات روسیه امروز گفت که این کمیته مشاهدات یک شهروند اوکراینی مبنی بر پرواز یک جنگنده مجهز به موشک هوا به هوا متعلق به ارتش اوکراین در روز سقوط هواپیمای «ام‌اچ ۱۷» در شرق این کشور را تایید کرده است.

مارکین گفت که برای تایید ادعاهای شهروند اوکراینی که به‌دلایل امنیتی نام وی فاش نشد، از دستگاه دروغ‌سنج استفاده شده است.

سخنگوی کمیته تحقیقات روسیه افزود: «ادعاهای شهروند اوکراینی کاملا شفاف است و هیچ تناقضی در آن‌ها وجود ندارد و گروه تحقیق بر صحت آن توافق دارند.»

هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ٧٧٧ متعلق به شرکت هواپیمایی مالزی در مسیر پرواز شماره ام‌اچ ۱۷ از آمستردام، هلند، به مقصد کوالالامپور در تاریخ ۱۸ ماه جولای در منطقه‌ای در شرق اوکراین سقوط کرد.

در زمان سقوط هواپیما، دولت اوکراین با استناد به استراق سمع مکالماتی که گفته می‌شد بین فرماندهان شورشی صورت گرفته، اعلام کرد که هواپیما هدف اصابت موشک زمین به هوای پیشرفته‌ای قرار گرفته که روسیه در اختیار جدایی‌طلبان قرار داده بود. منابع غربی نیز سرنگونی هواپیما در نتیجه اصابت موشک زمین به هوا را محتمل دانسته‌اند.

جدایی‌طلبان و دولت روسیه این نظر را رد کردند و در هر حال، دولت اوکراین را به دلیل تلاش برای مقابله نظامی با جدایی‌طلبان، مسئول نهایی هر گونه عملیات نظامی در منطقه دانستند.

به دلیل تسلط شبه‌نظامیان جدایی‌طلب بر منطقه سقوط هواپیما، ورود کار‌شناسان بین‌المللی به محل حادثه با تاخیر و همراه با برخی محدودیت‌ها صورت گرفت و گفته شد که احتمال دارد برخی از شواهد مربوط به عوامل ایجاد این سانحه توسط جدایی‌طلبان یا ماموران روسی جابه‌جا یا محو شده باشد.

استراق سمع دولت روسیه زمین سقوط هواپیما شهروند مالزی هلند هواپیما اوکراین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر