کد خبر: 241107 A

ایزدی در گفت‌وگو با ایلنا:

یکی از علل گرایش به سمت گروه‌های افراطی، رشد تبعیض در قبال مسلمانان با دیگر ادیان در فرانسه بوده است از همین رو این افراد فرانسه را محیط مناسب‌تری برای شروع فعالیت‌های تروریستی خود حس کرده‌اند که در نهایت به بروز این حوادثمنجر شد.

«پیروز ایزدی» کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به حوادثتروریستی اخیر در فرانسه گفت که این اقدام‌ها توسط افراط‌گرایان برای بدنام کردن مسلمانان صورت می‌گیرد.

ایزدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت که اگر به وضعیت فرانسه نگاه کنیم، شش میلیون جمعیت مسلمان را در این کشور خواهیم دید، طبیعی است که در کشوری در قلب اروپا برای بدنام کردن اسلام و مسلمانان اینگونه حرکت‌ها توسط گروه‌های افراطی رخ دهد.

وی ادامه داد که افرادی که تحت تاثیر جاذبه گروه‌های افراطی و به زعم خودشان برای جهاد به سوریه رفته بودند، پس از بازگشت به کشورهای خود این مسائل را به وجود آوردند به طوری که یکی از علل گرایش به سمت گروه‌های افراطی، رشد تبعیض در قبال مسلمانان با دیگر ادیان در فرانسه بوده است از همین رو این افراد فرانسه را محیط مناسب‌تری برای شروع فعالیت‌های تروریستی خود حس کرده‌اند که در نهایت به بروز این حوادثمنجر شد.

وی درباره اینکه چرا هدف تروریست‌ها هفته‌نامه «شارلی ابدو» بوده است، گفت: این هفته‌نامه تصاویری در سال‌های گذشته تصاویری در توهین به مقدسات منتشر کرده و همین موضوع دلیلی را برای حملات تروریستی علیه آن فراهم کرده بود اما باید وجود شبکه‌های اجتماعی را هم عامل موثر دیگری در به سرانجام رسیدن مقصود تروریستی این گروهک‌ها دانست به طوری‌که این شبکه‌ها به کمک آنها آمدند و تروریست‌ها توانستند تمامی هماهنگی‌های خود را از این طریق صورت دهند.

این استاد دانشگاه با اشاره به حضور تروریست‌ها در عراق و سوریه تصریح کرد: اکثریت این افراد که در فرانسه یا کشته یا دستگیر شدند، آموزش‌ها و مهارت‌های زیادی در عراق و در میان تروریست‌ها کسب کردند و همین مهارت‌ها موجب شده است تا موجی از تروریسم به راه بیفتد و زمانی که این موج به راه بیفتد، کنترل آن سخت خواهد بود.

وی در پایان با اشاره به راه افتادن موج جدیدی از تروریسم در اروپا گفت: زمانی که از گوشه و کنار اروپا افرادی برای پیوستن به گروه‌های تروریستی مانند داعش و غیره عازم عراق و سوریه شدند، اینترپل به طور رسمی هشداری درباره بازگشت آنها به کشورهایشان منتشر کرده و تاکید کرد که اگر این اشخاص به کشورهای خود بازگردند، همانند بمب ساعتی عمل خواهند کرد اما آن زمان کسی به این حرف‌ها توجه زیادی نکرد لذا این‌که موج تروریسم در اروپا از فرانسه شروع شود و به دیگر کشورها سرایت کند، دور نیست و باید منتظر گسترش این پدیده شوم در نقاط دیگر اروپا و حتی آمریکا باشیم.

استاد دانشگاه اینترپل تروریسم ذهن رشد سوریه فرانسه قلب گروه های تروریستی مسلمانان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر