کد خبر: 257011 A

عضو آکادمی علوم اقتصادی و سیاست‌گذاری ریاست جمهوری روسیه:

عضو آکادمی اقتصادی و سیاست‌گذاری ریاست جمهوری روسیه با تاکید بر روابط ایران و روسیه درجهت مقابله و مبارزه با تروریسم در منطقه اظهار کرد: ایران و روسیه نسبت به بحران سوریه و عراق یک رویکرد مشترک دارند لذا باید یک مبارزه مشترک و یک سیاست مشترک در این زمینه دنبال کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «الکساندر کوتنت سوف» در همایش «نظام بین‌الملل، تحولات منطقه ای و سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران» در دانشگاه «علامه طباطبایی» با اشاره به وجود ذخایر عظیم نفت و گاز در خاورمیانه اظهار کرد: 54 درصد نفت خام و ذخایر عظیم گازی در منطقه خاورمیانه وجود دارد که ایران و عربستان جزو بزرگترین تولیدکنندگان آن هستند و در طول 15 سال گذشته تمامی تحولات در این منطقه به نفت مربوط می شود که البته مشکلات و شکست اقتصادی و نبود قانون موثر در این زمینه به بحران در خاورمیانه کمک کرده است.

وی با اشاره به تسلط آمریکا در این منطقه، ادامه داد: ایالت متحده آمریکا به دنبال گسترش تسلط خود در منطقه خاورمیانه بوده است و بعد از انقلاب اسلامی ایران روسیه به نوعی به سمت ایران کشیده شده است.

الکساندر کوتنت سوف با اشاره به توافق روزولت و ملک عبدالعزیز در سال 1945 بیان داشت: ایالت متحده امریکا بر اساس این توافق سربازان خود را در خلیج فارس به بیش از 40 هزار نفر افزایش داد که افزایش اکثر این سربازها با همکاری کشورهای قطر و سایر کشورهای خلیج فارس صورت گرفت. از سال 2011 حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس افزایش یافت، دو ناو هواپیما بر در منطقه، حضور 60 هزار پرسنل و هجوم بسیاری از کشتی های نظامی در خاورمیانه و خلیج فارس از دیگر اقدامات نظامی آمریکا به شمار می رود.

وی با اشاره به سیاست‌های آمریکا برای کم رنگ‌کردن نقش روسیه تصریح کرد: ایالت متحده به دنبال کم کردن نقش روسیه در منطقه از طریق بازیگر قدیمی این منطقه یعنی عربستان سعودی بوده است چرا که امریکا به نوعی از گسترش وهابی گری اسلامی در منطقه حمایت کرده است. گروه دیگری که در درگیری‌های منطقه‌ای موثر هستند رقیبان عربستان محسوب می شوند که یکی از موجبات عدم برقراری رابطه میان عربستان و ایران خوش درخشیدن ایران در مسائلی مانند سوریه و لبنان بوده است.

عضو آکادمی اقتصادی و سیاست‌گذاری ریاست جمهوری روسیه در خصوص اقدامات آمریکا و عربستان در سوریه بیان کرد: جنگ در سوریه، به کشته شدن هزاران نفر از شهروندان این کشور ، آواره شدن بیش از دو میلیون نفر و از بین رفتن کامل اقتصاد سوریه منجر شد و می‌توان در این مسیر رد پای ایالت متحده آمریکا و همکاران منطقه‌ای ‌اش را لمس کرد.

الکساندر کوتنت سوف با شاره به حمایت ترکیه از گروه‌های تروریستی در منطقه افزود: در سال 2013 انفجارهای تروریستی از سوی گروه‌های تندرو در ترکیه رخ داد که تمامی این مسائل به دلیل حمایت این کشور و دولتمردان ترکیه از تروریسم منطقه‌ای است که بعداز آن شاهد بودیم که ترکیه به پناهگاهی امن برای تروریست‌ها تبدیل شد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست بین‌الملل در خصوص ظهور پدیده داعش در خاورمیانه  عنوان کرد: داعش را می‌توان نمونه بارز بحران های ساختگی توسط غرب و مخالفان اسلام در منطقه دانست. باید بگویم فعالیت این گروهک تروریستی هیچ ارتباطی با آموزه‌های اصلی دین اسلام ندارد و گسترش این پدیده به مرور زمان در منطقه باعث این شده که تنش میان سنی و شیعه به وجود بیاید که تمامی این اهداف برنامه‌ریزی شده است.

وی تاکید کرد که ایران می‌تواند بازیگری موثر در برقراری ثبات در خاورمیانه باشد و باید بگویم ایران در صف مقابل با تندروی‌های مذهبی قرار دارد و از پیشرفت داعش و گسترش فعالیت‌های آن جلوگیری کرده است.

 

داعش v روسيه ايران خاورميانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر