کد خبر: 270880 A

بشار اسد:

«بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه ایدئولوژی وهابیت را اساس تروریسم در جهان دانست.

به گزارش ایلنا به نقل از سانا، اسد در گفت‌و‌گو با روزنامه سوئدی «اکسپرسن» گفت که ایدئولوژی وهابیت اساس تروریسم در سراسر جهان است. 

وی افزود که اقدامات تروریستی در جهان و خاورمیانه طی دهه‌های اخیر اخیر بر اساس ایدئولوژی وهابیت اتفاق افتاده است. 

رئیس جمهوری سوریه تصریح کرد که هر تروریستی در جهان باورش را بر اساس ایدئولوژی وهابیت پایه ریزی می‌کند. 

اسد تاکید کرد که تروریسم یک مساله داخلی یا منطقه‌ای نیست بلکه مساله‌ای جهانی است. 

وی در ادامه گفت که ترکیه، قطر و عربستان کشورهای مستقلی نیستند و به طور مستقل تصمیم نمی‌گیرند.این سه کشور در راستای اهداف دیگر کشور‌ها از جمله آمریکا از تروریست‌ها در سوریه حمایت می‌کنند. 

بشار اسد در این گفت‌و‌گو تاکید کرد که مشکل سوریه با آمریکا و برخی مسئولان غربی این است که آن‌ها بر این باورند که می‌توانند از تروریسم به عنوان یک برگ برنده سیاسی استفاده کنند. 

رئیس جمهوری سوریه درباره طرح «استفان دی میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه برای برقراری آتش بس در شهر «حلب» نیز گفت که این طرح با تلاش‌های دولت سوریه برای انجام آشتی ملی در مناطق مختلف این کشور منسجم است. 

اسد در ادامه گفت‌و‌گو با این روزنامه سوئدی تاکید کرد که بیشتر رهبران خطرناک داعش در منطقه خاورمیانه از کشورهای اسکاندیناوی هستند.

وی تاکید کرد که دمشق از‌‌ همان ابتدای آغاز بحران در سوریه نسبت به حملات تروریستی در اروپا هشدار داد. 

اسد تصریح کرد تا زمانی که اروپا از کشورهایی نظیر عربستان و قطر فقط به دلیل پول و ثروت شان از آنها حمایت کند، باید منتظر حملات تروریستی بیشتری باشد. 

رئیس جمهوری سوریه تروریسم را ذهنی و یک فرهنگ دانست که باید به شیوه ایدئولوژیک با آن برخورد کرد. 

بشار اسد در ادامه عنوان کرد که گروه تروریستی داعش در جامعه سوریه جایگاهی ندارد. 

وی درباره حمایت برخی طرف‌ها از جمله حزب الله لبنان از سوریه گفت: به عنوان یک دولت این حق را داریم که از هر کشور یا سازمان یا نهادی که بتواند ما را در جنگ با تروریسم یاری کند، کمک بخواهیم. 

رئیس جمهوری سوریه همچنین گفت که دمشق از‌‌ همان ابتدای بحران در سوریه جنگ با تروریسم و در عین حال گفت‌و‌گو با مخالفان را در پیش گرفت.

بشار اسد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر