کد خبر: 271780 A

صفاتاج در گفت‌وگو با ایلنا:

تشکیل کابینه ائتلافی برای چندمین بار است که در داخل حاکمیت رژیم صهیونیستی با مشکل رو‌به‌رو شده است و دلیل آن را می‌توان وجود اختلاف میان احزاب مختلف اسرائیل اعم از چپ‌گرا و راست گراها و حتی احزاب مذهبی دانست.

« مجید صفاتاج» کارشناس مسائل اسرائیل در تشریح دلایل ناکامی نتانیاهو در تشکیل دولت ائتلافی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تاکید کرد: دلیل اختلاف‌های موجود بین حزب لیکود و احزاب دیگر، سیاست‌های کلی بنیامین نتانیاهو در قبال اوضاع داخلی و خارجی اسرائیل است و همین موضوع موجب شده برخی از احزاب از این ائتلاف خارج شوند. مانند حزب کادیما یا حزب کارگر که در گذشته از ائتلاف با حزب لیکود خروج کردند که این امر فروپاشی پارلمان اسرائیل را به دنبال داشت و در انتها منجر به برگزاری مجدد انتخابات شد.

وی ادامه داد: در انتخابات اخیر اسرائیل همانگونه که پیش‌بینی می‌شد، هیچ حزبی نتوانست اکثریت آرا را به دست آورد. ممکن است عده‌ای بگویند که لیکود بیشترین میزان رای را به خود اختصاص داده است اما نتانیاهو مجبور است برای تشکیل دولت، با برخی از احزاب هم‌سو با خود ائتلاف کند. بنابراین کار برای نتانیاهو قدری مشکل به نظر می‌رسد و به همین دلیل است که درخواست زمان بیشتری کرده است.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره شکل ائتلاف‌ها در اسرائیل گفت: برخی از احزاب به طور کامل با لیکود مخالف هستند و اعلام کرده‌اند که با این حزب ائتلاف نمی‌کنند. مانند «تزیپی لیونی» که در گذشته وارد ائتلاف شد اما هم اکنون میلی به ائتلاف با لیکود ندارد. اما برخی دیگر از احزاب مانند حزب لیبرمن یک نوع هم‌گرایی خاص با لیکود دارند و انتظار می‌رود که آنها با این حزب ائتلاف کنند.

وی در تشریح دلیل دیگر به وقوع نپیوستن ائتلاف در اسرائیل تصریح کرد: برخی از احزاب مانند احزاب راست‌گرا، ملی‌گراها و حتی احزاب مذهبی در حال چانه‌زنی برای سهم‌خواهی بیشتر هستند و اینکه نتانیاهو مهلت بیشتری را درخواست کرده است به این دلیل بوده که برخی احزاب خواهان پست‌هایی هستند که در حد و اندازه و جایگاه حزب آنها نیست. لذا به دلیل اینکه وجودشان در ائتلاف باعث تثبیت نتانیاهو خواهد شد، وی مجبور به تحمل آنها خواهد بود.

صفاتاج با اشاره به تفاوت مدل سهم‌خواهی احزاب در تشکیل دولت ائتلافی عنوان کرد: برخی از احزاب روی تعداد پست‌های اتخاذی در حال چانه‌زنی و گفت‌وگو هستند و از طرف دیگر هم روی کیفیت و نوع وزرتخانه‌ای که قرار است به آنها واگذار شود، موارد اختلافی وجود دارد. برخی از احزاب پست‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی را خواهان هستند و دسته‌ای دیگر مانند احزاب مذهبی بیشتر به دنبال پست‌های فرهنگی و آموزشی هستند.

وی در پایان درباره ماهیت ائتلاف گفت: به نظر می‌رسد زمانی که ائتلاف تشکیل شود و کابینه به وجود آید، این ائتلاف هم دوام چندانی نخواهد داشت و مجدداً اختلافات درونی آغاز خواهد شد. بنابراین به دلیل اینکه اساس این ائتلاف بر پایه سهم‌خواهی حداکثری احزاب اسرائیلی خواهد بود، می‌توان پیش‌بینی کرد که این ائتلاف، یک ائتلاف شکننده و فاقد انسجام لازم خواهد بود.  

اسرائیل نتانیاهو نتنیاهو حزب لیکود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر