کد خبر: 271823 A

تکمیلی/ اسد در گفت‌وگو با شبکه ۲ تلویزیون فرانسه :

رئیس‌جمهوری سوریه در گفت‌وگو با شبکه دو تلویزیون فرانسه تاکید کرد که سازمان‌های اطلاعاتی فرانسه و سوریه در ارتباط هستند.

به گزارش ایلنا به نقل از سانا، «بشار اسد» تاکید کرد که فرانسه در راس کشورهای حامی تروریسم در سوریه قرار داشت.

 اسد در این گفت‌و‌گو تاکید کرد که کشورهای غربی در مبارزه با تروریسم در منطقه جدی نیستند و نمی‌توان ائتلافی علیه تروریسم تشکیل داد که در عین حال از تروریست‌ها نیز حمایت می‌کند.

وی افزود که فرانسه در راس حامیان تروریسم در سوریه بود و همچنان دنباله‌روی سیاست آمریکا است.

رئیس‌جمهوری سوریه تصریح کرد که گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۰۶ میلادی توسط آمریکایی‌ها ایجاد شد.

اسد تاکید کرد که افراد مسلحی که غربی‌ها از آن‌ها حمایت کرده و به آن‌ها تسلیحات می‌دهند، تبدیل به داعش شدند.

وی تاکید کرد که ائتلاف بین‌المللی ضد داعش که متشکل از ۶۰ کشور است، در جنگ علیه داعش جدی نیست و از زمان آغاز فعالیت این ائتلاف، داعش در سوریه، عراق، لیبی و در منطقه به طور کلی، گسترش پیدا کرد.

رئیس‌جمهوری سوریه با اشاره به حمایت غربی‌ها از تروریست‌ها در سوریه گفت که کشورهای غربی و از جمله فرانسه به بهانه حمایت از مخالفان میانه‌رو، به تروریست‌ها سلاح می‌دهند.

اسد به تماس مسئولان امنیتی فرانسه و سوریه اشاره کرده و تاکید کرد که مسئولان امنیتی فرانسه با مسئولان امنیتی سوریه نشست‌هایی را برگزار کرده‌اند و در تماس هستند اما با هم همکاری نمی‌کنند و تبادل اطلاعات نیز نمی‌کنند.

وی به نشست دستگاه‌های اطلاعاتی فرانسه و سوریه برای رایزنی درباره تروریست‌ها نیز اشاره کرد که به درخواست فرانسه صورت گرفته است.

بشار اسد با رد استفاده از سلاح‌های شیمیای توسط ارتش سوریه تاکید کرد که ارتش این کشور از سلاح‌های کلاسیک علیه گروه‌های مسلح استفاده می‌کند.

وی تاکید کرد که ارتش سوریه نیازی به استفاده از سلاح‌های شیمیایی ندارد و با همین سلاح‌هایی که در اختیار دارد، می‌تواند به اهداف خود برسد. همچنین هیچ گونه مدرکی مبنی بر استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط ارتش سوریه وجود ندارد.

وی جنگ در سوریه را جنگ به دست آوردن ذهن و قلب مردم دانست و نه قتل آن‌ها.

رئیس جمهوری سوریه بر آمادگی دمشق برای برگزاری هر گونه گفت‌و‌گویی که منافع سوی‌ها را تامین کند، تاکید کرد.

اسد گفت که دمشق برای گفت‌و‌گو با هر کشوری در جهان از جمله کشورهای بزرگ و فرانسه آمادگی دارد.

وی افزود که کشورهای غربی اگر خواستار گفت‌و‌گو با سوریه هستند، باید دمشق را قانع کنند که از تروریست‌ها حمایت نمی‌کنند.

اسد تغییر در سیاست‌های غربی‌ها و حمایت نکردن از تروریست‌ها در سوریه را شرط آغاز گفت‌و‌گو با آن‌ها دانست.

وی درباره پرسشی در زمینه حضور ایران و حزب الله در سوریه نیز گفت که هر کشور و هر حکومتی در جهان حق دارد از هر کشور یا سازمانی برای کمک در هر عرصه‌ای دعوت کند اما هیچ کشوری حق ندارد بدون دعوت در امور داخلی کشور‌ها دخالت کند.

وی افزود که از حزب‌الله دعوت کردیم اما از ایران نه؛ ایرانی‌ها نه در سوریه حضور دارند و نه نیرو فرستاده‌اند.

بشار اسد تاکید کرد که ایرانی‌ها در جنگ سوریه شرکت ندارند اگر چه روابط سوریه و ایران بیش از سه دهه است.

اسد همچنین گفت که افسران و فرماندهان نظامی ایرانی به واسطه همکاری میان دو کشور از سال‌ها پیش در رفت و آمد به سوریه هستند و دمشق حق دارد این نوع همکاری را با تهران داشته باشد اما فرانسه و دیگر کشور‌ها حق ندارند از گروه خاصی در سوریه حمایت کنند.

وی حمایت فرانسه و دیگر کشور‌ها از گروه‌های مسلح سوری را نقض قوانین بین‌المللی و نقض حاکمیت و ارزش‌هایی نظیر دموکراسی دانست که غربی‌ها به آن‌ها افتخار می‌کنند.

بشار اسد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر