کد خبر: 272031 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

ایلنا: تهاجم هوایی عربستان و هم‌پیمانانش به یمن به پایان رسید اما عواقب این جنایت و به‌ویژه پیامدهای استفاده ازسلاح‌های ممنوعه مساله‌ای است که هرگز به پایان نمی‌رسد.

عملیات عربستان در تهاجم به یمن تشابه زیادی با عملیات رژیم صهیونیستی در حمله به غزه داشت که به برخی از آنها پرداخته شد. جنایت جنگی و استفاده از تسلیحات کشتار جمعی یکی دیگر از نقاط اشتراک عربستان و رژیم صهیونیستی است. نهاد‌ها و سازمان‌های بین‌المللی، ‌حمله به غیرنظامیان و استفاده از این تسلیحات را ممنوع کرد‌ه‌اند.  نمونه‌های زیادی از جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در تاریخ معاصر جهان اتفاق افتاده است. ایالات متحده در طول جنگ ویتنام، صدام در جنگ هشت ساله ایران و عراق، همچنین اسرائیل در لبنان و غزه مرتکب جنایات جنگی شدند.

بمب‌های فسفری و خوشه‌ای، سوغات سعودی برای یمن

برخی منابع یمنی از جراحت فاجعه‌بار برخی مجروحان خبر داده‌اند. این منابع اعلام کردند که زخم این اشخاص شباهتی به زخم‌های حاصل از تسلیحات عادی ندارد. بررسی‌ها نشان داد که زخم‌های وارد شده به غیرنظامیان بر اثر استفاده از بمب‌های فسفری بوده است.

فسفر استفاده شده در صنایع نظامی، سفید رنگ بوده و بسیار سوزانده است. نخستین بمب فسفری در سال ۱۹۱۶ میلادی توسط بریتانیا ساخته و در طول جنگ جهانی دوم توسط پادشاهی متحده، آمریکا و ژاپن استفاده شد. این نوع از سلاح نظامی بعد‌ها در جریان جنگ ویتنام و عراق نیز توسط آمریکایی‌ها به کار گرفته شد. بمب‌ها فسفری در رده سلاح‌های کشتار جمعی با شناسه جهانی WMD طبقه‌بندی شده است. کنوانسیون «سلاح‌های متعارف خاص» در دفتر اروپایی سازمان ملل که به طور اختصار CCW خوانده می‌شود نیز استفاده از این سلاح را علیه غیرنظامیان ممنوع اعلام کرده است.

استفاده از بمب‌های فسفری توسط عربستان علیه مردم یمن مسجل شده است. این سلاح اثرات مخربی بر جای می‌گذارد. پس از انفجار بمب فسفری، مواد سوزاننده در منطقه هدف پخش شده و گازهای سمی نیز در اثر این انفجار محیط را اشباع می‌کند. بنابراین، در صورتی که غیرنظامیان از گزند مواد فسفری در امان بمانند، بر اثر استشمام گاز سمی کشته می‌شوند.

بنابر گزارش دیده‌بان حقوق بشر، ‌ بمب‌های خوشه‌ای یکی دیگر از تسلیحات استفاده شده توسط جنگنده‌های سعودی است. بر اساس پیمان اسلو که در سال ۲۰۰۸ میلادی به امضا رسید، تولید، نگهداری و استفاده از بمب‌های خوشه‌ای ممنوع شد. عدم امضای این توافقنامه توسط چین، روسیه و آمریکا به عنوان سه کشور اصلی تولیدکننده جنگ‌‌افزار، اثر بین‌المللی آن را از بین برد. دلیل اصلی مخالفت با استفاده از این نوع تسلیحات، بالا رفتن میزان خطر در مناطق غیرنظامی است. از آنجا که تعداد زیادی از بمب‌های کوچک منفجر نمی‌شوند، خطر مرگ و میر غیرنظامیان در سال‌های پس از جنگ افزایش می‌یابد.

با مطالعه قوانین بین‌المللی و تطبیق عملیات عربستان با مفاد آن، وقوع جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت اثبات می‌شود.

تسلیحات ممنوعه و ناتوانی اسرائیل در شکست مقاومت

رژیم صهیونیستی دیگر کاربر تسلیحات کشتارجمعی و ممنوعه در خاورمیانه است. گزارش‌های بین‌المللی حاکی از استفاده گسترده رژیم اسرائیل از تسلیحات ممنوعه در جریان جنگ‌های ۲۲ و ۵۱ روزه غزه است. بمب‌های فسفری و خوشه‌ای به طور گسترده علیه مناطق مسکونی و مردم غیرنظامی استفاده شده بود و تلفات زیادی بر جای گذاشت. بر اساس کنوانسیون ژنو که اصلی‌ترین مرجع قوانین جنگ‌ها محسوب می‌شود، اقدام اسرائیل جنایت جنگی شمرده می‌شود.

یکی از تسلیحات استفاده شده در غزه، بمب‌های موسوم به DIME است. این سلاح نظامی نیز یکی دیگر از تسلیحات کشتار جمعی است. بمب دایم، جسمی بسیار کوچک با آثار تخریبی بسیار بالا است. انفجار این بمب کوچک اثر ظاهری از خود باقی نمی‌گذارد اما اثرات طولانی مدت به جا می‌گذارد. پس از انفجار کربن موجود در این بمب، تکه‌های فلز تا شعاع ۱۰ متری پرتاب می‌شود. موضوع بعدی، وجود عنصر تنگستن در این تسلیحات ناشناخته است. کار‌شناسان معتقدند که استفاده از این سلاح، اثرات زیست محیطی مخربی بر غزه به جا گذاشته و ابتلا به سرطان را در نسل‌های آینده محتمل کرده است.

جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت یکی دیگر از نقاط اشتراک دو رژیم سعودی و اسرائیل در خاورمیانه است. ارتش‌ اسرائیل و نیروهای عربستانی ناتوانی خود در مقابله با مقاومت غزه و انقلابیون یمن را با تسلیحات ممنوعه جبران می‌کنند. سلاح‌های شیمیایی، فسفری و بمب‌های خوشه‌ای ارمغان جنگ‌های منطقه است که علیه مناطق مسکونی و غیرنظامیان استفاده می‌شود.

محسن صالحی خواه

عربستان سعودی یمن اسرائیل محسن صالحی خواه جنایت جنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر