کد خبر: 274395 A

با ادامه تظاهرات علیه نژادپرستی در بالتیمور؛

ایلنا: دادستان ایالتی شهر «بالتیمور» در ایالت مریلند از محکومیت شش نیروی پلیس این شهر در رابطه با قتل «فردی‌ گری» خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از بالتیمور سان، «مرلین جی موزبی» دادستان ایالتی بالتیمور گفت که شش نیروی پلیس این شهر در رابطه با قتل‌گری که اخیرا در جریان بازداشت و در اثر ضرب‌ و‌ شتم نیروهای پلیس آمریکا به قتل رسید، متهم شناخته شده‌اند.

راننده خودوری ون پلیسی که در دستگیری‌ گری از آن استفاده شد، به قتل از درجه دو و دیگر افسرهای پلیس به قتل نفس غیرعمد، ضرب‌  و‌شتم از درجه دو و همین‌طور عدم رعایت قوانین پلیس در روند دستگیری متهم شده و پس از بازداشت و انجام روال قانونی به قرار وثیقه آزاد شدند.

 «ریچارد شیپلی» ناپدری‌ گری در این‌باره گفت: «حکم‌های صادرشدن علیه نیروهای پلیس گامی بزرگ در دست‌یابی به عدالت در پرونده قتل فردی بودند.»

این در حالی است که مقام‌های پلیس بالتیمور از جمله «جین رایان» رئیس پلیس این شهر از موزبی درخواست کناره‌گیری از پرونده و انتقال آن به دادستان دیگری را داشتند، اما موزبی با رد این درخواست گفت: «اطمینان می‌دهم که از روز نخست به صورت مستقل تحقیقات انجام شده است و تنها به گزارش‌های ارائه شده توسط اداره پلیس بالتیمور بسنده نکرده‌ایم.»

گری ۲۵ ساله در نوزدهم آوریل گذشته و در حالی‌ که تنها یک هفته از بازداشت وی می‌گذشت به دلیل شدت جراحات وارده در جریان بازداشت وی که منجر به آسیب ۸۰ درصد ستون فقرات و شکستن گردن وی شد، در بیمارستان جان باخت.

شهروندان بالتیمور از شنبه گذشته و به‌ویژه پس از مراسم تدفین‌ گری، تظاهرات گسترده‌ای علیه اقدام‌های خشونت‌آمیز نیروهای پلیس علیه سیاه‌پوستان این کشور و در اعتراض به رویکرد نژادپرستانه دستگاه قضایی آمریکا برپا کردند.

تظاهرات سیاه‌پوستان آمریکا

نیروهای پلیس آمریکا در بسیاری از شهر‌ها با تظاهرکنندگان علیه نژادپرستی درگیر شد و برای متفرق کردن جمعیت معترض از جمله در شهر «سیاتل» در ایالت واشنگتن از گلوله‌های اشک‌آور استفاده کردند.

ایلنا بالتیمور فردی‌گری موزبی جین رایان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر