کد خبر: 281748 A

ایلنا: رئیس کمیته امنیتی و دفاع پارلمان عراق از تجاوز جنگنده‌های سعودی به حریم هوایی استان ناآرام الانبار در غرب عراق خبر داد و اعلام کرد که بغداد اعتراض رسمی خود را به این اقدام تجاوزکارانه اعلام خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «حاکم الزاملی» رئیس کمیته امنیتی و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد که نیروی هوایی ارتش، هواپیماهای جنگی سعودی که حریم هوایی عراق را نقض کرده و وارد آسمان شهرستان «النخیب» در جنوب شرقی استان الانبار شده بودند را دور کرد.

الزاملی افزود که یک‌ روز پس از پرواز هواپیماهای سعودی بر فراز النخیب، این شهرستان هدف موشک‌های «کاتیوشا» و خمپاره‌های «هاون» قرار گرفت.

الزاملی یادآور شد که پس از تایید هویت این هواپیماهای متجاوز که متعلق به عربستان سعودی بود، طرف سعودی و ائتلاف جهانی از پرواز این هواپیماها در این منطقه عذرخواهی کردند.

این عضو پارلمان عراق افزود: «با این حال، دولت بغداد در پیامی اعتراض خود به عربستان سعودی و ائتلاف ضد داعش در خصوص پرواز این هواپیماها را اعلام خواهد کرد.»

هم‌‌زمان، «ظافر العانی» عضو  کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق تصریح کرد که در صورتی‌که پرواز هواپیماهای سعودی بر فراز آسمان عراق بدون هماهنگی با دولت بغداد، تایید شود این اقدام به منزله نقض حاکمیت عراق به شمار می‌رود.

العانی با اعلام این‌که تاکنون هیچ منبع نظامی رسمی عراق پرواز هواپیماهای سعودی بر فراز این کشور را تایید نکرده است، بر «ضرورت تحقیقات درخصوص این موضوع» تأکید کرد.

خبر نقض حریم هوایی استان الانبار در غرب عراق در حالی منتشر شد که سه‌شنبه گذشته  صدها نفر از عناصر گروه تروریستی داعش در عملیات گسترده نیروی هوایی عراق کشته شده بودند.

پارلمان عراق تجاوز جنوب شرقی دولت عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر