کد خبر: 291608 A

هانی زاده در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: وزیر دفاع آمریکا برای جلب اطمینان ریاض و تل‌آویو به خاورمیانه آمده است.

«حسن هانی زاده» کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص علت سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه گفت: سفر «اشتون کارتر» به عربستان، فلسطین اشغالی و اردن در راستای اطمینان بخشی به هم‌پیمانان آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای ایران و 1+5 است. وزیر دفاع آمریکا در تل‌آویو از ادبیاتی تهدید کننده استفاده کرد که از دادن اطمینان لازم به مقامات رژیم صهیونیستی حکایت دارد. آمریکا همواره در مذاکره با ایران امنیت هم‌پیمانان خود را مد نظر قرار می‌داد و از طرف دیگر، عربستان و اسرائیل در 22 ماه گذشته و از آغاز دولت یازدهم، با تشکیل یک جبهه عبری – عربی به دنبال شکست گفت‌وگوها بودند.

وی افزود: ریاض وظیفه تامین منابع مالی این جبهه را بر عهده داشت و اسرائیل نیز از طریق لابی صهیونیستی «آیپک»، تمام نفوذ سیاسی و اقتصادی خود در آمریکا به خصوص کنگره را به کار بست تا این مذاکرات را از ریل خارج کند. کاهش چشمگیر قیمت نفت و سفر نتانیاهو به آمریکا از جمله فعالیت‌های این جبهه بود. تمام این تلاش‌ها به دلیل احساس عدم امنیت بود و با حصول توافق شکست خورد؛ به همین دلیل کارتر راهی منطقه شده تا هم‌پیمانان آمریکا را راضی کند.

هانی زاده ادامه داد: به نظر می‌رسد که اشتون کارتر برای دلجویی از نتانیاهو به فلسطین اشغالی سفر کرده است تا در کنار آن و در این بازه زمانی، افراد تندرو کنگره را قانع کند تا در مسیر تصویب توافق سنگ‌اندازی نکنند. اسرائیل نیز از این فرصت استفاده می‌کند تا امتیاز بیشتری از آمریکا دریافت کند؛ در واقع تل‌آویو از هر تحولی برای کسب امتیاز استفاده می‌کند و امروز فصل چانه زنی برای منافع است.

این کارشناس مسائل منطقه در پایان خاطرنشان کرد: در مورد عربستان نیز باید بگویم که ریاض نگرانی بیهوده‌ای از برنامه هسته‌ای ایران دارد و در نتیجه همین نگرانی، کنار اسرائیل ایستاده است. با توجه به هم جبهه بودن اسرائیل و عربستان سعودی،‌ یک خط تلفن مستقیم بین ریاض و تل‌آویو برقرار شد تا مواضع دو طرف در مورد مذاکرات ایران هماهنگ باشد؛ حتی «بندر بن سلطان» رئیس پیشین سازمان امنیت سعودی چندین بار به اسرائیل سفر کرد اما در نهایت تمام این تلاش‌ها شکست خورد. هدف سفر کارتر به عربستان نیز مشابه سفر به سرزمین‌های اشغالی و برای اطمینان بخشی از طرف آمریکا است.

حسن هانی زاده عربستان سعودی اشتون کارتر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر