کد خبر: 291897 A

در دیدار با کهنه سربازان آمریکایی؛

ایلنا: رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کرد: زندانیان آمریکایی که هم اکنون در زندان های ایران به سر می برند، باید آزاد شوند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با کهنه سربازان آمریکایی با نام بردن از اسامی زندانیان این کشور در ایران گفت: تا بازگشت این زندانیان به کشور، از تلاش برای آزادی آنها دست بر نمی داریم.

اوباما با تاکید بر اینکه «جیسون رضاییان»خبرنگار، «سعید عابدینی» کشیش ایرانی-آمریکایی و «امیر حکمتی» گروهبان سابق نیروی دریایی آمریکا، باید آزاد شوند، گفت که ایران باید در یافتن «رابرت لوینسون» شهروند آمریکایی که ادعا می شود در ایران ناپدید شده است، به آمریکا کمک کند.

کاخ سفید به دلیل اینکه آزادی این زندانیان آمریکایی در ایران جزو شروط توافق هسته ای قرار نگرفته، همواره تحت فشار بوده است.

رئیس جمهور آمریکا که در صد و شانزدهمین کنفرانس سالانه کهنه سربازان جنگ های برون مرزی این کشور شرکت می کرد با انتقاد از نحوه رسیدگی کانون بازنشستگان نظامیان، به این کهنه سربازان، خواستار بهبود برنامه های حمایتی از این قهرمانان ملی شد.

اوباما در این گردهمایی بار دیگر فرصتی برای اظهارنظر در رابطه با توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 پیدا کرد و گفت: «این توافق روش هوشمندانه تر و معقولانه تری نسبت به دیگر راه های برخورد با این مساله بود و به این ترتیب از جان بسیاری از سربازان آمریکایی که ممکن بود در صورت درگیری نظامی از دست بروند، محافظت کرد. پیش از این کشور ما بارها و بارها طعم این روش را چشیده بود»

وی با یادآوری تلفات جانی و روحی آمریکا در جنگ عراق ادامه داد: «سیاستمداران و افرادی که راه حل دیپلماتیک برای برطرف کردن مساله هسته ای ایران را بی درنگ رد می کنند، همان کسانی هستند که برای شروع جنگ عراق و حمله نظامی به این کشور اصرار می کردند.»

ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در پایان ضمن ابراز تاسف از کشته شدن پنج نفر از نیروهای نظامی آمریکا در پایگاه های «چاتانوگا» در ایالت تنسی، به این کشته ها ادای احترام کرد.

ایالات متحده آمریکا توافق هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر