کد خبر: 296174 A

گزارش ایلنا از اعدام‌های جدید داعش؛

ایلنا: اعدام عادی‌ترین روش داعش برای پیشبرد اهداف در مناطق اشغالی و تاثیر بر افکار عمومی است. در آخرین فیلم سینمایی داعش، افرادی به جرم جاسوسی برای دولت و ارتش عراق با روش‌هایی فجیع به قتل می‌رسند.

تفاوتی ندارد که پرچم داعش بر فراز کدام منطقه برافراشته شده باشد؛ موصل در عراق، تدمر در سوریه، صحرای سینا یا جایی دورافتاده در شمال لیبی. هرجا که پای عناصر داعش رسید، آن منطقه تبدیل به مسلخ انسان‌های بی‌گناه می‌شود. پیروان ابوبکر البغدادی برای ترویج هرچه بیشتر اسلام‌هراسی و گذاشتن بیشترین تاثیر بر افکار عمومی جهان از جنایت‌های خود تصاویری سینمایی تهیه و هر بار از روشی جدید رونمایی می‌کنند. یکبار اسرای خود را به‌طور دسته جمعی ذبح می‌کنند و زمانی دیگر خلبان اردنی را زنده زنده می‌سوزانند. هرچند که در اصالت ویدئوهای داعش تشکیک شده اما به هر صورت این تصاویر منتشر شده و موجی از اسلام‌هراسی به راه می‌اندازد.

جنایت در پایگاه هوایی اسپایکر اولین جنایت داعش در عراق بود که در رسانه‌های سروصدای زیادی به‌پا کرد و در جریان آن هزار و ۷۰۰ دانشجوی شیعه غیرمسلح قتل‌عام شدند. پس از آن داعش همچنان پیش می‌آمد و به بهانه‌های مختلف غیرنظامیان را اعدام می‌کرد و برخی اسرای نظامی را نیز از دم تیغ می‌گذراند.

جنایت‌های تروریست‌های این گروه افراط‌گرا را باید به دو بخش تقسیم کرد: اول، اعدام‌هایی که در شهر‌ها و در ملاء عام انجام می‌شود و دوم، فیلم‌هایی که با تکنیک‌های حرفه‌ای برای انتشار در رسانه‌های جهان ساخته می‌شوند.

اعدام‌ برای گسترش وحشت

زمانی القاعده فیلم‌هایی ابتدایی از اعدام قربانیان خود منتشر می‌کرد که از عناصر محدودی مانند پرچم سیاه این گروه استفاده می‌شد؛ فردی با چهره پوشیده بیانیه‌ای رو به دوربین می‌خواند و بعد از بردن نام خدا، گروگان را به قتل می‌رساند. تولیدات رسانه‌ای داعش متفاوت از فیلم‌های نسل قبلی تروریست‌ها است زیرا در آن به تمام جزئیات توجه می‌شود. قربانی یا قربانی‌ها با نظمی خاص وارد صحنه شده، قاتل خود را نگاه کرده و برای مرگ زانو می‌زنند و بقیه ماجرا با ذکر جزئیات به تصویر کشیده می‌شود. توجه به همین جزئیات، مخاطب را به دیدن این فیلم ترغیب می‌کند زیرا از لحاظ بصری تماشاگر را جذب می‌کند.

پیروان ابوبکر البغدادی که در اولین ماه‌های تسلط بر مناطقی از عراق و سوریه از روش‌های سر بریدن، شلیک مستقیم گلوله به مغز، به صلیب کشیدن، پرتاب از بلندی، قطع اعضای بدن، کشیدن با خودرو و آویزان کردن تا سرحد مرگ را برای اعدام مخالفان خود به‌کار می‌بستند‌، به تدریج به شیوه‌های غیرانسانی دیگری هم متوسل شده‌اند. سوزاندن در آتش از روش‌های دیگر تروریست‌ها بود که در ماه‌های گذشته برای اعدام «معاذ الکساسبه» خلبان اردنی به‌کار گرفته شد و اکنون در تازه‌ترین تصاویر و فیلم‌های منتشر شده، غرق کردن در آب، نشاندن قربانیان در خودرو و انفجار آن با گلوله آر‌پی‌جی، انفجار و قطع سر و سایر اعضای بدن با گردن بندهای انفجاری نیز به نمایش گذاشته شده است.

عناصر داعش از برخی جنایات خود به بهترین نحو فیلمبرداری کرده و این فیلم‌ها را به شکلی کاملا حرفه‌ای تدوین می‌کنند. داعش در فیلم‌های خود، روش‌هایی از قتل انسان‌ها را نشان می‌دهد که مخاطب را به سمت خود جذب کرده و از طرف دیگر، جای خود را در رسانه‌های جهان به خصوص غربی‌ها تثبیت می‌کند؛ بدون اینکه نفوذی در رسانه‌ها داشته باشد. زمانی که یکی از فیلم‌های حرفه‌ای داعش منتشر می‌شود، رسانه‌های غربی حدود یک‌ ماه در اختیار این جریان قرار می‌گیرند زیرا رسانه‌ها مشغول تجزیه و تحلیل فیلم‌ها و بررسی هویت افراد می‌شوند و آنتن خود را پرمی‌کنند. به این ترتیب، مخاطبان به‌طور مداوم در جریان و تحت تاثیر قرار می‌گیرند. داعش برای گذاشتن بیشترین تاثیر بر مخاطبان و استفاده از رسانه‌، کشتن چند انسان را با تکنیک‌های حرفه‌ای تبدیل به به یک فیلم سینمایی می‌کند. خشونت موجود در فیلم‌های داعش در هیچ فیلم هالیوودی وجود ندارد. تروریست‌های تکفیری با ساخت این فیلم‌ها، بالا‌ترین میزان خشونت را به مخاطبان نشان دادند و آن را عادی کردند.

جاسوسی، اتهام جدید برای اعدام

مدتی قبل ویدئویی هشت دقیقه‌ای از آخرین جنایت سینمایی داعش در اینترنت منتشر و در شبکه‌های مجازی دست به دست شد. در این فیلم کوتاه ابتدا تصاویری از محل‌های بمباران شده توسط نیروهای عراقی یا ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح ضدداعش برای مخاطبان پخش می‌شود و پس از آن اشخاصی با لباس‌های قرمز رنگ روبه‌روی دوربین می‌نشینند و به جاسوسی علیه «مجاهدان دولت اسلامی» به نفع بغداد اعتراف می‌کنند. براساس اخبار موجود، این قربانیان از شهروندان اهل تسنن استان نینوی هستند که به جرم جاسوسی برای ارتش و دولت عراق اعدام می‌شوند.

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، داعش در آخرین تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از سه روش جدید برای اعدام قربانیان خود استفاده می‌کند. اولین گروه از قربانیان توسط قاتل خود، سوار خودروی اوپل سیاه رنگی می‌شوند و پس از چند ثانیه با شلیک گلوله آر‌پی‌جی به قتل می‌رسند. سازندگان این ویدئو صدای ناله قربانیانی که در خودروی شعله‌ور می‌سوزند را نیز به تصاویر جنایت خود اضافه کردند تا بیشترین وحشت را ایجاد کنند.

گروه بعدی، چهار مرد هستند که در قفسی آهنی حبس شده و در استخری پر از آب غرق می‌شوند. درب قفس توسط تروریستی که صورت خود را پوشانده قفل می‌شود و جرثقیل آن را بلند و در آب فرو می‌کند. کارگردان این کار، فکر ضبط تصاویر جان دادن این قربانیان را نیز کرده است زیرا با نصب دو دوربین ضدآب روی میله‌های قفس، تصاویر مرگ آن‌ها را نیز ضبط و برای افکار عمومی آماده می‌کند.

آخرین گروه از جاسوسان به روش غیرانسانی دیگری کشته می‌شوند. هفت نفر دیگر با‌‌ همان لباس‌های قرمز رنگ در برابر دوربین زانو می‌زنند و قاتل فتیله انفجاری را دور گردن همه آن‌ها می‌پیچد و پس از چند ثانیه با وقوع انفجار، زندگی آن‌ها به بد‌ترین شکل ممکن به پایان می‌رسد. آخرین نمای ویدئوی مذکور مردی با لباس اعدام است که با کمی فاصله از جنازه‌های متلاشی شده ایستاده و شاید به سرنوشت خود فکر می‌کند.

شاید مهم‌ترین پیام داعش در این جنایت، ترساندن مردم عراق از همکاری با ارتش و نیروهای مردمی باشد. هرقدر که نیروهای عراقی بیشتر پیشروی می‌کنند، وحشت تروریست‌ها از آزادسازی مناطق اشغال‌شده بیشتر می‌شود. به همین دلیل به هر ریسمانی چنگ می‌زنند تا مناطق تحت کنترل خود را حفظ کنند. پرسش اصلی این است؛ آیا این تصاویر مانع پیشروی نیروهای مردمی و ارتش می‌شود؟ آیا این تصاویر نتیجه غیر از گسترش اسلام هراسی دارد؟

گزارش از: محسن صالحی خواه

2 3 4 1
امنیت عراق داعش
نرم افزار موبایل ایلنا