کد خبر: 298657 A

ایلنا: سناتور ارشد حزب جمهوری‌خواه معتقد است که توافق هسته‌ای چالش برانگیز ایران، با وجود مخالفت تمامی اعضای جمهوری‌خواه و تعدادی از دموکرات‌های کنگره، به احتمال زیاد از این گرداب جان سالم به در خواهد برد. اگر این امر محقق شود، یک پیروزی بزرگ در سیاست‌خارجی برای «باراک اوباما» رییس‌جمهوری آمریکا محسوب می‌شود.

به گزارش ایلنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به بررسی وضعیت توافق هسته‌ای ۱+۵ با ایراندر امریکا پرداخت.

طبق این گزارش «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت سنا گفت: «احتمال موفقیت اوباما بسیار زیاد است. امیدوار هستم که بتوانیم اوباما را شکست دهیم، اما واضح است که روند به نفع رییس‌جمهوری پیش می‌رود.» 

وی با اشاره به این مطلب که در ماه اوت مخالفت شدید اعضای جمهوری‌خواه کنگره و کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری این حزب با صدای بلند مطرح شد، گفت: «واقعیت به سمت دیگری پیش می‌رود و آن‌ها به احتمال زیاد توانایی تغییر جهت حرکت آن را ندارند. جدایی تعداد زیادی از دموکرات‌ها از اوباما لازم است، اما با وجود کمپین گسترده مخالفان، این چشم‌انداز دور از انتظار به نظر می‌رسد.» 

این یعنی با وجود اینکه اوباما در موضع ضعف قرار دارد و مخالفانش کنگره را در کنترل خود داشته و کاخ سفید را هدف قرار داده‌اند، رییس‌جمهوری در آستانه یک پیروزی تاریخی قرار دارد. هوادارانش بر این عقیده‌ هستند که این توافق با جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای، جهان را به مکان امن‌تری تیدیل خواهد کرد. 

البته مخالفان اوباما مدعی می‌شوند که این توافق با آزاد کردن پول‌های ضبط شده ایران، موجب می‌شود عکس این قضیه حادث شود. 

روز‌گذشته «باب مندز» یکی دیگر از سناتور‌های دموکرات به «چاک شومر» پیوسته و مخالفت خود را با توافق هسته‌ای اعلام کرد. 

مندز که در نیو‌جرسی سخنرانی می‌کرد گفت: «توافق هسته‌ای حاصل شده میان ایران و شش قدرت جهان، از محقق کردن تنها چیزی که اهمیت داشت، ناتوان ماند. این توافق نتوانست ایران را به گونه‌ای محدود کند که این کشور هرگاه تصمیم گرفت، توانایی تولید بمب اتم را نداشته باشد. بلکه این توافق نقشه راهی که ایران برای رسیدن به هدفش لازم داشت را در اختیارش قرار داد.» 

ایران باتوجه به این توافق باید قسمت عمده فعالیت‌های هسته‌ای خود را برای زمانی نزدیک به ۱۰سال به حالت معلق در بیاورد تا میلیارد‌ها دلار پول بلوکه شده‌اش آزاد شده و تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور لغو شود. 

قانون اساسی آمریکا به کنگره این اجازه را می‌دهد تا توافق را بررسی کند. کنگره در تاریخ ۱۷ سپتامبر در رابطه با آن رای گیری خواهد کرد. این رای‌گیری به احتمال زیاد توافق را رد خواهد کرد، اما در این صورت اوباما رای کنگره را وتو می‌کند، که پس از آن مخالفان می‌بایست دو-سوم آرای کنگره را برای بی‌اثر کردن وتوی رییس‌جمهوری جلب کنند. 

اوباما تنها به ۳۴ عضو از ۴۶ عضو دموکرات کنگره احتیاج دارد تا مانع لغو وتو شود. تاکنون ۲۳ نفر از آن‌ها موافقت خود را با توافق اعلام کرده‌اند. 

اما در مجلس سنا رییس‌جمهور به حمایت ۱۴۶ نفر از ۱۸۸ سناتور‌ دموکرات احتیاج داشته و تاکنون ۵۰ نفر از آن‌ها موافقت و ۱۰ نفر مخالف خود را با توافق هسته‌ای ایران، اعلام کرده‌اند. 

اوباما از زمان امضای توافق تاکنون با بیش از ۱۰۰ نفر از نمایندگان و قانون‌گذاران آمریکا رایزنی کرده است. این درحالی است که کابینه وی و مقام‌های ارشد دولتی نیز با تعداد دیگری از سناتور‌ها صحبت کرده‌اند. 

 «اریک شولتز» روز گذشته گفت: «ما اطمینان داریم که در ‌‌نهایت اکثریت دموکرات‌های کنگره و سنا از توافق هسته‌ای حمایت خواهند کرد، تا اگر لازم شد از وتوی رییس‌جمهور حمایت کنند.» 

توافق هسته‌ای اما در میان جمهوری‌خواهان خارج از کنگره طرفدارانی پیدا کرده است و بسیاری از جمهوری‌خواهانی که قبلا در قدرت قرار داشته‌اند از این توافق حمایت می‌کنند.

«جو لیبرمن» سناتور مستقل و مخالف توافق هسته‌ای ایران که در گذشته عضو حزب دموکرات بوده است، نیز گفت: «باطل کردن وتوی رییس‌جمهور، زمانی که وی تا این حد برای هر رای کنگره تلاش می‌کند، تقریبا غیر ممکن است. با این وجود هنوز آرای زیادی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را با مخالفان همراه کرد تا با دو-سوم آرا وتوی اوباما را لغو کنند.»

ایالات متحده آمریکا توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵
نرم افزار موبایل ایلنا