کد خبر: 303007 A

سفیر پیشین ایران در نروژ در گفت‌وگو با ایلنا؛

ایلنا: اینکه چرا آلمان از پذیرش مهاجران استقبال می‌کند، موضوعی است که ریشه‌های آن در اقتصاد و صنعت آلمان نهفته است چراکه پذیرش نیروی کار جوان با هزینه پایین علاوه بر رشد اقتصادی، موجب افزایش پرستیژ آلمان در نظام بین‌الملل خواهد شد.

« عبدالرضا فرجی راد» استاد ژئو‌پلیتیک و سفیر پیشین ایران در نروژ با اشاره به نقش آلمان در بحران مهاجرت‌های اروپا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تصریح کرد: در بحث مهاجرت‌هایی که به اروپا صورت می‌گیرد، هر کشوری به سهم خودش تاثیری در این بحران خواهد داشت و به طبع این بحران هم اثر خودش را روی کشورهای دخیل در این ماجرا خواهد گذاشت. اما یکی از کشورهایی که در این بین بیش از دیگر کشورها مورد نظر و توجه قرار دارد، جمهوری آلمان است لذا اگر بخواهیم به صورت موردی و تخصصی در خصوص نقش و تاثیر بحران مهاجرت در این کشور صحبت کنیم، باید به چند نکته بسیار مهم و حائز اهمیت اشاره شود.

وی ادامه داد: با توجه به استقبال آلمان از ورود مهاجران به این کشور و میل بیشتر این کشور نسبت به کشورهای دیگر، طبیعتاً یک پرستیژی برای آلمان در میان کشورهای اروپایی به وجود می‌آید. چراکه کشورهای شمال اروپا مانند نروژ یا دانمارک که ادعای حقوق بشر را دارند و روی این مساله مانور می‌دادند، نتوانستند مانند آلمان از این موضوع بهره‌برداری کنند. لذا در مقطع فعلی از نظر مردم اروپا کشور آلمان یک وجهه خوبی پیدا کرده است و فضای رسانه‌ای هم به این موضوع کمک کرده است. مانند عکس خانواده و کودک کردتباری که در کنار ساحل جان باخته است که همه اینها موجب شده تا آلمان در نظر مردم قاره سبز جایگاه مناسبی را پیدا کند.

سفیر سابق ایران در مجارستان با تاکید بر اینکه اقدام‌های آلمان یک پرستیژ جهانی را برای این کشور به وجود آورده است، عنوان کرد: علاوه بر افکار عمومی اروپا، اقدام‌های آلمان و به خصوص «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور باعث شده تا نگاه جهان در حوزه حقوق بشر به آلمان تقویت شود. از حیث دیگر این اقدام آلمان موجب شد تا یک پرستیژ شخصی و انفرادی هم برای مرکل به وجود آید. به گونه‌ای که خاستگاه صدراعظم آلمان، ناحیه آلمان شرقی بوده و گروه‌های مخالف و ضد مهاجرت هم در شرق این کشور حاضر هستند. لذا با توجه به نزدیک شدن به پایان دوره صدارت وی این پرستیژ شخصی می‌تواند برای وی در این مدت آثار مثبتی به همراه داشته باشد.

وی افزود: در درازمدت باید تاثیرات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی این مهاجرت‌ها و همچنین پذیرش مهاجرها توسط آلمان را بررسی کرد. به طوری‌که گروه‌های تندرو در دراز مدت و پس از فروکش کردن احساسات مردم خیزش خواهند کرد. چراکه با ورود این مهاجران محدودیت شغلی در آلمان به وجود می‌آید. از طرف دیگر، دولت آلمان اعلام کرده است که در مدت یک سال قادر خواهد بود تا ۸۰۰ هزار مهاجر را بپذیرد که بی‌تردید تمامی این موارد بر ساختار سیاسی آلمان تاثیر خواهد گذاشت.

فرجی راد در تشریح تاثیرات اقتصادی پذیرش مهاجرها در آلمان بیان کرد: این تاثیرات را می‌توان از دو حیث بلندمدت و کوتاه‌مدت بررسی کرد. در کوتاه‌مدت دولت آلمان باید برای مدت چند سال مخارج پناهندگان را تقبل کند. تا جایی که دولت این کشور اعلام کرده است که اگر مهاجران اقدام به اجاره مسکن کنند، هزینه‌های آن را تا حدودی پرداخت خواهند کرد. در دراز مدت اوضاع تا حدودی متفاوت خواهد شد و طبیعاً هزینه‌های زیادی را برای دولت این کشور در بر خواهد داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ورود مهاجران به خاک آلمان برای این کشور و دولت آن استفاده‌ای خواهد داشت، تصریح کرد: باید به این نکته بسیار مهم و کلیدی توجه داشت که جامعه آلمان یک جمعیت کهنسال با میانگین سنی بالا دارد و آلمان برای اینکه بتواند میانگین سنی جامعه‌اش را کاهش دهد، به قشر جوان نیازمند است لذا مهاجران جوانی که به این کشور مهاجرت می‌کنند و اکثراً سوری هستند و از تخصص‌های زیادی هم برخوردارند، می‌تواند یک برد اقتصادی را برای این کشور رقم بزند چراکه از این طریق ژرمن‌ها به راحتی می‌توانند نیازهای خود را در میان مدت از طریق جذب مهاجران رفع کنند.

این استاد ژئوپلیتیک در پایان خاطرنشان کرد: با ورود مهاجران به آلمان رشد اقتصادی این کشور بالاتر خواهد رفت. چراکه نیروی کار جوان به بدنه اقتصادی و صنعتی این کشور تزریق می‌شود و از طرفی دیگر در مقاطع اولیه، دستمزد مهاجرانی که در این سطوح مشغول به کار هستند، پایین خواهد بود که این خود موجب رشد اقتصادی و پیشبرد اهداف صنعتی خواهد شد. بنابراین در میان‌مدت و دراز مدت به‌رغم فشارهای کوتاه‌مدت خواهیم دید که نیروهای جوانی که از مناطق خاورمیانه و سایر کشورهای دیگر به آلمان مهاجرت می‌کنند، موجبات رشد اقتصادی و صنعتی این کشور را فراهم خواهند کرد.             

آلمان آنگلا مرکل سوریه بحران مهاجرت اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا