کد خبر: 303363 A

شیخ الاسلام در گفت‌و‌گو با ایلنا؛

ایلنا: هدف اصلی از مطرح کردن استعفای محمود عباس تنها مصارف خارجی است تا با راه‌اندازی یک جنگ روانی بتوانند حداکثر امتیاز را برای خود کسب کنند

«حسین شیخ الاسلام» معاون بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی و سفیر سابق ایران در سوریه با اشاره به ساختار و گذشته سازمان فتح در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تصریح کرد: جنبش فتح یکی از با سابقه‌ترین احزاب و سازمان‌های فلسطینی است که سابقه درخشانی در این سرزمین دارد و سطوح اصلی سازمان آزادی‌بخش فلسطین را تشکیل می‌داده است و در ابتدا هم اعضای آن را مبارزان و افرادی مانند یاسر عرفات تشکیل می‌دادند. به گونه‌ای که یاسر عرفات از مسلمانان فلسطین بود و فردی بود که سخنان و نامه‌های خود را بدون نام خدا یا آیه‌های قرآن شروع نمی‌کرد و بدون حدیث از پیامبر(ص) هم به پایان نمی‌رساند و چنین شخصیتی داشت.

وی ادامه داد: متاسفانه درطول زمان با نفوذی که آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها و پادشاه‌های فاسد عربی به دلیل کسب منافع خودشان در این سازمان صورت دادند و قسمت‌هایی از این سازمان را فاسد کردند، باعث شدند تا جنبش فتح به مجموعه‌ای از تناقضات عربی، غربی و حتی عبری و اسرائیلی تبدیل شود. به طوری که جاسوسان و طرفداران اسرائیل در این جنبش دارای جایگاه و منزلت شدند. به دنبال این قضایا چهره‌های سازش کار مانند محمود عباس به عنوان رهبر این جنبش به روی کار آمدند و آرام آرام رنگ مبارزه با اسرائیل و متحدان آن کمرنگ شد. خصوصاً پس از آنکه مقاومت اسلامی، جهاد اسلامی و حماس پا به صحنه گذاشتند، اوضاع به صورتی پیش‌رفت که رویکرد مقاومت سیاسی بیشتر نمایان شد اما تکیه فتح به مقاومت سیاسی موجب شد تا دستاوردهای کمتری برای ملت فلسطین به وجود آید و اسرائیلی‌ها هر روز در مواضع خود جلوتر بیایند. البته این موضع مانع رشد جوانان و مبارزان انقلابی در داخل سازمان فتح نشد به نحوی که باید گفت آینده فتح را همین جوانان رقم خواهند زد.

 راه حل سازش‌کاری با عدم موفقیت روبه‌رو شده است و تنها مقاومت بوده که دستاوردی به بار آورد یعنی زمانی که مقاومت به سمت جلو حرکت می‌کرد، اسرائیلی ها حاضر شدند به سازشکاران امتیازاتی را اعطا کنند و نه اینکه سازشکاران قدرتمند بودند و توانستند امتیاز بگیرند. لذا باید گفت که سازش‌کارهایی که اسرائیل را قبول کردند و با آن مذاکره می‌کنند، نمی‌توانند امتیازهای زیادی برای فلسطین کسب کنند و تنها جوانان خواهند توانست این روند را به سر منزل مقصود برسانند.

دبیرکل کمیته حمایت از انتفاضه فلسطین در تشریح دلایل و سناریوهای استعفای محمود عباس گفت: بحث استعفای محمود عباس که در رسانه‌ها به آن اشاره شد، تنها یک بازی سیاسی است و هدف از این سناریو این است که یک مقبولیتی در این راستا ایجاد شود. چرا که محمود عباس از نظر قانونی مشروعیت خود را از دست داده و در داخل فلسطین هم از مقبولیت بسیار کمی برخوردار است و نتوانسته دراین مدت دستاوردی برای ملت فلسطین کسب کند و این خیمه‌شب ‌بازی‌ها را تنها به این دلیل راه انداختند که محمود عباس بتواند در سازمان ملل و کمیته چهارجانبه‌ای که بان کی مون از عباس خواسته به آنجا بیاید، حضور داشته باشد.

وی در پایان عنوان کرد: هدف اصلی در این سناریو این است که توجه همه را در داخل و خارج از فلسطین به این موضوع یعنی استعفای محمود عباس جلب کنند تا بتوانند با راه‌اندازی جنگ روانی حداکثر بهره‌برداری از این موضوع را صورت دهند.

فلسطین محمود عباس بان‌کی‌مون جنبش فتح
نرم افزار موبایل ایلنا