کد خبر: 304189 A

گفت‌وگوی باوند با ایلنا به بهانه سالگرد ۱۱ سپتامبر:

ایلنا: آمریکا رسماً به نیروهای طالبان اعلام کرده بود تا نیروهای القاعده که در افغانستان حضور دارند، سریعاً باید توسط طالبان به ایالات متحده تحویل داده شوند اما طالبان از تحویل اعضای القاعده خودداری کرد. بنابراین بر اساس سناریوی مطرح کردن تروریسم، چون بیشترین محل فعالیت القاعده و خصوصاً طالبان در افغانستان بود، ما شاهد حمله آمریکا به افغنستان بودیم.

«داوود هرمیداس باوند» کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تصریح کرد: در مبارزات انتخاباتی که قبل از ۱۱ سپتامبر در آمریکا روی داد، بوش پسر اعلام کرده بود که مساله عراق موضوع نیمه تمامی است که استنادش هم به این موضوع بود که در هنگام تجاوز عراق به کویت که آمریکایی‌ها و متحدانش توانستند عراق را از خاک کویت اخراج کنند، قرار بر این گذاشته شد که نیروهای غربی تا داخل خاک عراق پیشروی کنند که در آن زمان بوش پدر مانع این موضوع شد و دلیلش هم برقراری موازنه منطقه‌ای بود و به موازات آن به دولت عراق اجازه داده شد تا از هلیکوپترهای نظامی علیه شیعیان در جنوب عراق و کردها در شمال عراق استفاده کند.

وی افزود: از همین رو بوش پسر در زمان انتخابات، اقدام پدرش در خصوص عراق را اشتباه خواند و بر تکمیل شدن این پروژه اصرار داشت. پس از آنکه حادثه ۱۱ سپتامبر رخ داد، جوی حاکم شد تا بگویند این موضوع یک بحث تروریستی است و به موجب ماده پنج اساس‌نامه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی سایر کشورها ملزمند که به کمک کشور مورد تجاوز بشتابند. لذا جلسه‌ای تشکیل شد و کشورهای عضو ناتو حمایت خود را از آمریکا اعلام کردند و همین موضوع به شورای امنیت ارجاع شد که نهایتاً مجوز اقداماتی به آمریکا داده شد و یک کمیسیون دائمی هم ایجاد شد که وظیفه‌اش شناسایی کشورهایی بود که به تروریسم کمک می‌کردند و همین موضوع باعث شد تا کشورهایی که دائماً دشمنان خود را تروریست می‌نامیدند، به جرگه این کمیسیون بپیوندد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه آمریکا پس از ۱۱ سپتامبر عملاً از طالبان درخواست قطع ارتباط با القاعده را داشت، گفت: آمریکا رسماً به نیروهای طالبان اعلام کرده بود تا نیروهای القاعده که در افغانستان حضور دارند، سریعاً باید توسط طالبان به ایالات متحده تحویل داده شوند اما طالبان از تحویل اعضای القاعده خودداری کرد. بنابراین بر اساس سناریوی مطرح کردن تروریسم، چون بیشترین محل فعالیت القاعده و خصوصاً طالبان در افغانستان بود، ما شاهد حمله آمریکا به افغانستان بودیم. در هر حال کشورهایی که با آمریکا منافع مشترک داشتند، در خصوص حمله به افغانستان یا علناً رای موافق دادند یا اینکه با سکوتشان اعلام رضایت کردند.

وی ادامه داد: آمریکا از این فضا استفاده کرد و پرونده عراق را کلید زد و عمده دلیل آنها هم بحث وجود داشتن سلاح هسته‌ای در این کشور بود. در قطعنامه اول شورای امنیت مشکلی وجود نداشت. به گونه‌ای که بازرسان سازمان ملل می‌بایست به عراق می‌رفتند و تحقیقات میدانی صورت می‌گرفت و مشاهدات خود را گزارش می‌دادند که بازرسان سازمان ملل در گزارشات خود گفته بودند که نیاز به زمان بیشتری برای بررسی دقیق و احیاناً کشف مواد یا سلاح‌های هسته‌ای است. در این بین دولت بوش با همراهی فرانسه و آلمان موضوعی را مطرح کردند و انتقادی را صورت دادند مبنی بر اینکه آمریکا در قطعنامه اول حق ورود و عملیات نظامی را ندارد. از طرف دیگر، شورای امنیت اعلام کرد که باید منتظر گزارش بازرسان ماند اما بوش پسر اعلام کرد که نمی‌تواند امنیت مردم خود را با قطعنامه شورای امنیت معاوضه کند و به طور مستقیم وارد عمل شد که باید بگوییم جوازی از سوی شورای امنیت مبنی بر دخالت در عراق صادر نشده بود که البته بریتانیا هم واشنگتن را در این مسیر همراهی کرد.

این تحلیلگر مسائل آمریکا اضافه کرد: طرح خاورمیانه بزرگ از قبل مطرح شده بود ولی نئوکان‌ها از رویداد ۱۱ سپتامبر استفاده کردند و گفتند که ایالات متحده باید از تمام قدرت نظامی خود برای پیشبرد اهداف منطقه‌ای استفاده کند و طرح خاورمیانه بزرگ را انجام دهد. در آنجا بود که ارتش عراق و استخابارات این کشور توسط نماینده آمریکا در عراق که در پس جنگ به آنجا آمده بود ، منحل شد که مقصود ایجاد یک حکومت دموکرات بود که این موضوع با خصوصیاتی که آمریکایی‌ها می خواستند، به وجود نیامد و حتی این موضوع تا جایی پیش رفت که ما شاهد ناامنی و انفجارهای پی در پی بودیم.

وی در پایان تاکید کرد: بوش پسر اشتباهی که در آن زمان و تنها در یک مصاحبه صورت داد، این بود که ایران را جزء محور شرارت و هم‌سو با لیبی، سوریه و کره‌شمالی اعلام کرد که این نشان از عدم تسلط بوش پسر بر مباحث سیاست بین‌الملل بود. نئوکان‌ها در پرونده عراق موجب شدند تا آمریکا در این پرونده زمین‌گیر شده و موجب تحمیل هزینه‌های سنگین به جامعه آمریکا شود و نهایتاً به شکست برنامه خاورمیانه بزرگ در این کشور منجر شد.   

۱۱ سپتامبر افغانستان عراق
نرم افزار موبایل ایلنا