کد خبر: 304190 A

گفت‌وگو ابوالفتح با ایلنا به مناسبت سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر:

ایلنا: فضایی که پس از این اتفاق ایجاد شد، موجب شد تا ترس از حوادث تروریستی باعث شود تا قوانین و مقررات متفاوت و گسترده‌ای را برای جلوگیری از وقوع چنین مسائلی وضع کنند و با سنت‌شکنی‌ها در این کشور، جامعه آمریکا به سمت پلیسی شدن یا امنیتی شدن سوق پیدا کرد.

« امیرعلی ابوالفتح» کارشناس مسائل آمریکا با تاکید بر گسترده بودن پرونده ۱۱ سپتامبر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تصریح کرد: اتفاقی که در روز ۱۱ سپتامر ۲۰۰۱ رخ داد، یک شوک بزرگ بر جامعه آمریکا وارد کرد چراکه پس از سال ۱۸۱۲ میلادی برای اولین بار خاک ایالات متحده توسط یک دشمن خارجی هدف حمله قرار گرفت و باید گفت که در دوران جنگ جهانی دوم هم چنین اتفاقی نیفتاد. به گونه‌ای که علاوه بر حملات تروریستی، دو مرکز تجاری عظیم را در قلب منهتن مورد حمله قرار دادند و پس از آن هم ساختمان پنتاگون هدف حمله قرار گرفت.

وی ادامه داد: فضایی که پس از این اتفاق ایجاد شد، موجب شد تا ترس از حوادث تروریستی باعث شود تا قوانین و مقررات متفاوت و گسترده‌ای را برای جلوگیری از وقوع چنین مسائلی وضع کنند و با سنت‌شکنی‌ها در این کشور، جامعه آمریکا به سمت پلیسی شدن یا امنیتی شدن سوق پیدا کرد. تاثیری  که این موضوع بر جمهوری‌خواهان گذاشت، باعث شد تا یک سری حمایت‌ها از رئیس‌جمهوری که در ۹ ماه پیش از آن مورد انتقاد بود، صورت بگیرد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به اثرات حادثه ۱۱ سپتامبر بر اوضاع جمهوری‌خواهان در آمریکا گفت: این موضوع باعث شد تا جمهوری‌خواهان پشت سر رئیس‌جمهوری خود صف‌آرایی کنند و به موازات آن مردم آمریکا به دلیل اینکه احساس ترس می‌کردند، به حمایت از بوش پرداختند و به وی این اجازه را دادند که نسبت به تامین امنیت آمریکا جدی باشد و به این ترتیب تمامی قوانین در عرصه سیاست داخلی و خارجی به کلی تغییر پیدا کرد.

سیاست خارجی تند و سخت آمریکا پس از این حادثه موجب شد تا پای آمریکا به افغانستان و عراق باز شود. در آنجا هیچ ارتباطی میان صدام و ۱۱ سپتامبر وجود نداشت اما به دلیل اینکه فضای آمریکا بسیار امنیتی بود، دولت وقت مورد حمایت مردم قرار گرفت.

وی افزود: اسنادی توسط آمریکا مبنی بر انتشار چهره ۱۹ نفر از اتباع خاورمیانه به سرعت و در همان هفته منتشر شد که این خود یک نوع برائت غربی را به تصویر کشید و از همان جا بود که اسلام‌هراسی به وجود آمد تا جایی که جرج بوش از حادثه ۱۱ سپتامبر به عنوان جنگ صلیبی یاد کرد و زندگی مسلمانان در کشورهای غربی و اروپایی به سختی سپری شد و دائماً تهدید به سمت مسلمانان صورت گرفت.  

ابوالفتح در پایان خاطرنشان کرد: تا جایی این قضیه پیش رفت که نظریه هانتینگتون که در دهه ۵۰ میلادی از آن به عنوان جنگ تمدن‌ها صحبت می شد، بار دیگر جان تازه‌ای گرفت که این روند یعنی سرکوب مسلمانان در ایالات متحده و اروپا از سال ۲۰۰۱ به بعد شیب صعودی به خود گرفت.        

 

 

حادثه ۱۱ سپتامبر
نرم افزار موبایل ایلنا