کد خبر: 304617 A

سی‌ان‌ان گزارش داد؛

ایلنا: لابی‌گری کاخ سفید برای جلب آرای قانون‌گذاران سنا و مجلس نمایندگان، بسیار هدفمند‌تر و بی‌وقفه‌تر از تبلیغاتی بود که جمهوری‌خواهان برای متوقف کردن توافق، انجام می‌دادند.

به گزارش ایلنا به نقل از سی‌ان‌ان، کاخ سفید اواخر ماه جولای به هیچ عنوان از حمایت قانون‌گذاران از برجام  اطمینان نداشت. قرار بود «چاک شومر» سناتور دموکرات ایالت نیویورک مخالفت خود را با توافق هسته‌ای با ایران اعلام کند. ده‌ها نماینده دموکرات دیگر در سنا و کنگره نیز تهدید کرده بودند که علیه توافق هسته‌ای رای خواهند داد و به این ترتیب به نظر می‌رسید «باراک اوباما» رییس‌جمهوری آمریکا در عرصه بین‌المللی با شکست سختی روبه‌رو خواهد شد.

اما چند هفته قبل از اینکه تصمیم نمایندگان به طور عمومی اعلام شود، کاخ سفید با کسب حمایت «هری رید» سناتوری تاثیرگذار و بانفوذ، شرایط را به نفع خود تغییر داد.

بنا بر اعلام منابع حزب دموکرات، «هری رید» رهبر اقلیت دموکرات در سنا، در تماس تلفنی محرمانه با «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، به وی اطمینان داده بود که از توافق هسته‌ای ایران حمایت خواهد کرد. البته رید گفته بود فعلا نظرش را به طور عمومی اعلام نمی‌کند زیرا باید قبل از انجام این کار، به همکاران، دوستان، هواداران و حمایت‌کنندگان مالی خود توضیح دهد که چرا تصمیم دارد از این توافق حمایت کند.

رید، وعده داده بود که اطلاعات حیاتی را در رابطه با این‌که کاخ سفید سراغ کدام سناتور‌ها برود، ارائه خواهد کرد.

اتفاقی که در ‌‌نهایت رخ‌ داد، به جرات یکی از تهاجمی‌ترین و هماهنگ‌شده‌ترین لابی‌گری‌های میان کاخ سفید و رهبران حزب دموکرات کنگره، در زمان ریاست‌جمهوری اوباما بوده است.

کاخ سفید در استراتژی خود تنها به دموکرات‌های کنگره و مجلس نمایندگان اهمیت داده و جمهوری‌خواهان را به کلی کنار گذاشت.

بر اساس اظهار نظر نمایندگان هر دو حزب، دموکرات‌ها در حمایت از توافق هسته‌ای بسیار موفق بودند، زیرا لابی‌گری آن‌ها برای جلب آرای نمایندگان سنا و کنگره، بسیار هدفمند‌تر و بی‌وقفه‌تر از تبلیغاتی بود که جمهوری‌خواهان برای متوقف کردن توافق، در سطح جامعه انجام می‌دادند.

اوباما، رئیس‌جمهوری که همواره از وی به دلیل ارتباط محدودش با نمایندگان مردم انتقاد می‌شد، برای اجرایی شدن برجام، از ماه جولای تاکنون با ۱۲۵ نفر از اعضای دموکرات سنا و کنگره تماس تلفنی گرفته و حتی با تعدادی از آن‌ها چند بار صحبت کرده است.

 «باب کورکر» سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفت که دوستانش از حزب دموکرات به وی گزارش داده‌اند که کاخ‌ سفید برای اینکه از رد شدن توافق در سنا پیشگیری کند، دست به هر کاری می‌زند.

کاخ سفید در ‌‌نهایت به هدف خود رسید، چراکه دموکرات‌ها پنجشنبه گذشته موفق شدند با رای ۵۸ به ۴۲، لایحه جمهوری‌خواهان برای مخالفت با توافق را فیلیباستر کنند.

کاخ سفید برای مقابله با مخالفت‌های موجود در میان دموکرات‌ها، به همراه هری رید و «نانسی پلوسی» رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان، اطلاعات حیاتی را برای شناسایی و پیدا کردن دموکرات‌های مردد و نگران، رد و بدل می‌کردند و پس از مشخص شدن نماینده دموکرات مورد نظر، مقام‌های بانفوذی از کابینه را به سراغش می‌فرستادند تا حمایت وی را جلب کنند.

پلوسی در تعطیلات ماه آگوست نام ۵۷ نماینده دموکرات مجلس نمایندگان را که در رابطه با برجام مردد بودند را به کاخ سفید تحویل داد. باراک اوباما با تمامی این ۵۷ نفر تماس گرفت. وی حتی با تعداد زیادی از آن‌ها زمانی تماس گرفت که در تعطیلات به سر می‌برد.

 «دیک دوربین» سناتور ارشد دموکرات برای لابی کردن به نفع توافق هسته‌ای، تقریبا با تمامی ۴۶ سناتور دموکرات مردد، مذاکره کرد.

«جو بایدن» معاون باراک اوباما نیز هفته گذشته به فلوریدا سفر کرد تا یهودیان این ایالت را با توافق هسته‌ای همراه کند.

بر اساس این گزارش، مقام‌های رسمی کاخ سفید ۲۵۰ تماس با اعضای مجلس نمایندگان و سنا برقرار کردند. یکی از این افراد «جک لو» وزیر خزانه داری آمریکا بود.

 باتوجه به اظهار نظر قانونگذاران آمریکا، «ارنست مونیز» وزیر انرژی این کشور، موثر‌ترین و نیرومند‌ترین فرد در میان سیاستمداران کابینه بود که برای جلب حمایت از برجام تلاش زیادی کرد.

مونیز به قدری تاثیرگذار بود که «ماریا کنتول» سناتور ایالت واشنگتن، پیش از آن‌که موافقت خود را با توافق اعلام کند، با مونیز دیدار کرد تا مطمئن شود که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌توانند بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران به خوبی نظارت کنند.

در هر حال برجام که حاصل مذاکراتی طولانی و فشرده بود، در نهایت از سد کنگره آمریکا عبور کرد.

باراک اوباما کاخ سفید لایحه نظارت بر توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵
نرم افزار موبایل ایلنا