کد خبر: 305816 A

دومین مناظره تلویزیونی میان نامزدهای حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ بعدازظهر چهارشنبه به وقت محلی، به میزبانی شبکه سی‌ان‌ان برگزار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «دونالد ترامپ» که در نظرسنجی‌ها پیش است، در این مناظره که در کتابخانه ریاست‌جمهوری «رونالد ریگان» کالیفرنیا برگزار شد، هدف حملات شدید سایر نامزدها قرار گرفت.

«رند پال» سناتور اهل کنتاکی، گفت که اهانت‌های «بچگانه» ترامپ، وی را به گزینه‌ای نامناسب برای ریاست‌جمهوری تبدیل می کند.

در حال حاضر ۱۵ جمهوری‌خواه برای کسب نامزدی حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری تلاش می‌کنند.

هرچند این نامزدها در مخالفت با توافق وین که اخیرا میان ایران و گروه ۱+۵ امضا شد، هم‌صدا هستند اما اختلافاتی میان آنها بروز کرد.

سه نفر از کاندیداها - «جان کیسیک»، رند پال و «جب بوش» گفتند که نمی‌توان توافق وین را بلافصله پس از ورود به کاخ سفید به هم زد. اما «تد کروز»، «مایک هاکبی»، «مارکو روبیو» و «اسکات واکر» گفتند که اگر به کاخ سفید راه یابند، همان روز اول آن را لغو خواهند کرد.

با شروع مناظره همه چشم‌ها به دونالد ترامپ بود که در نظرسنجی‌ها نفر اول است و پس از وی، «بن کارسون» جراح مغز که سیاه‌پوست است و جب بوش فرماندار سابق فلوریدا - برادر «جورج بوش» رئیس‌جمهوری پیشین - قرار دارند.

ترامپ در سخنان آغازین خود قول داد که دوباره آمریکا را «به روزهای عظمتش برگرداند» و جب بوش گفت که واشنگتن را دوباره مرمت خواهد کرد و به مردم امکان خواهد داد «برخیزند.»

نامزدهای حزب دموکرات اولین مناظره را در ماه اکتبر در «نوادا» برگزار خواهند کرد که آن هم به میزبانی سی‌ان‌ان خواهد بود.

نامزدهای هر حزب تا تابستان آینده مشخص خواهند شد تا در رای گیری ماه نوامبر سال آینده - کمتر از ۱۴ ماه دیگر - به مصاف هم بروند.

انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا مناظره کاندیداهای جمهوری‌خواه
نرم افزار موبایل ایلنا