کد خبر: 307584 A

رئیس پلیس عربستان:

ایلنا: مقام‌های عربستان سعودی به دنبال حادثه امروز منا و کشته و زخمی شدن صدها زائر، با برگزاری کنفرانسی خبری، از پذیرفتن هرگونه مسئولیتی شانه خالی کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از شبکه تلویزیونی العربیه، فرمانده پلیس عربستان در پاسخ به این پرسش مسیرها برای عبور مقام‌ها بسته شده بود، گفت که چنین مساله‌ای درست نیست؛ هر چند هر سال مقام‌های عالی‌رتبه از کشورهای دیگر به عربستان می‌آیند اما مسیر حرکت انها از جنوب منا است در حالی‌که این حادثه در شرق رخ داده است.

وی افزود که آن چیزی که مشخص است، این است که طی ساعات آینده تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها بیشتر خواهد شد؛ تمام بیمارستان‌های ما در آماده‌باش هستند و هیچ کمبودی در زمینه خدمات پزشکی نداریم. افراد می‌توانند با شماره تلفنی که به این منظور اختصاص داده شده است، از تمام جهان برای گرفتن اطلاعات در خصوص بستگانشان تماس بگیرند.

فرمانده پلیس عربستان در پاسخ به یک خبرنگار هندی که گفته بود شما مسئول این اتفاق هستید که نتوانستید حجاج را هدایت کنید، گفت: «ما هر سال به تمام کشورها اعلام می کنیم که نماینده‌های خود را برای آموزش اعزام کنند؛ اکنون اگر انها نتوانستند حجاج خودشان را آموزش بدهند، این تقصیر ما نیست ما مسئول حماقت دیگران نیستیم.»

این فرمانده پلیس ادامه داد که این اتفاق به دلیل ضعف برنامه‌ریزی ما نیست و هنوز برای ما مسجل نشده که برنامه‌های ما ایراد داشته است اما اگر به این نتیجه برسیم، مطمئنا برای سال‌های آینده تغیراتی را اعمال خواهیم کرد.

فرمانده پلیس در خصوص اطلاعاتی که در شبکه‌های اجتماعی در خصوص آمار کشته‌شدگان پخش شده است، گفت: «هدف ما از این کنفرانس خبری جلوگیری از این شایعات بود و همین جا اعلام می‌کنم تنها مرجع خبری برای اطلاع از آمار تلفات فقط سازمان دفاع مدنی است و آمار کشته‌شدگان همان آماری است که قبلا ذکر شده است.»

رئیس پلیس عربستان گفت که دستور ولی‌عهد برای تشکیل کمیته تحقیق و تفحص به ما ابلاغ شده و ما آماده هستیم که هر مدارکی که نیاز باشد در اختیار این کمیته قرار دهیم اما من بازهم تاکید می کنم که برنامه ریزی ما ایرادی نداشته و مقصر اصلی این ماجرا حجاج و ازدحام بیش از حد آنها بوده است.

مشاور وزیر حج نیز با اشاره به این حادثه گفت که برنامه‌ریزی‌های ما کاملا درست بوده است و ما به حجاج قسمت شرقی هشدار داده بودیم که از ساعت ١١ تا ۱۴ حق خروج از چادرها و رفت و آمد را ندارند.

رئیس اورژانس عربستان هم گفت که در اینجا بیشتر از چهار بیمارستان نداریم و به همین دلیل مجبور شدیم برخی از مصدومان را از طریق زمینی و هوایی به شهرهای دیگر منتقل کنیم.

 

حادثه منا رئیس پلیس عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا