کد خبر: 308373 A

ابوالفتح در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: ادامه وضعیت سوریه، آینده اتحادیه اروپا را به خطر انداخته و از دید غرب هیچ راه حلی وجود ندارد به جز اینکه با دولت بشاراسد به یک راه حل برسد و با طرفین دخیل در پرونده سوریه یعنی روسیه و ایران وارد گفت‌وگو شود.

«امیرعلی ابوالفتح» کارشناس مسائل آمریکا درباره گفت‌وگوی پوتین و اوباما در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تاکید کرد: پس از حدود یک سال تنش در روابط میان آمریکا و روسیه، کشورهای غربی به این نتیجه رسیدند که نادیده گرفتن روسیه در تحولات بین‌المللی یا تلاش برای تغییر رفتار مسکو در دو موضوع سوریه و اوکراین امکان‌پذیر نیست به همین دلیل به تدریج برخورد و نگرش کشورهای غربی خصوصا در راس آنها ایالات متحده تغییر شکل پیدا کرد.

وی ادامه داد: موضوعی که باید در این بین در نظر بگیریم، این است که اقدام روس‌ها در خصوص شبه جزیره کریمه از نظر غربی‌ها یک جرم آشکار بوده است چرا که خاک این منطقه را از اوکراین جدا کردند و در امورات این کشور از طریق گروه‌های منتسب به روسیه دخالت کردند به همین دلیل مناسبات روسیه و غرب به شدت کاهش پیدا کرد تا جایی که روس‌ها توسط کشورهای غربی تهدید شدند اما غربی‌ها انتظار این را نداشتند که روس‌ها تا به این حد مقاومت کنند. به گونه‌ای که خودشان را از زیر بار فشارهای اولیه بیرون کشیدند و یک سیاست هجومی را در پیش گرفتند که بعد از اوکراین قضیه سوریه مصداق بارز آن بود که روس‌ها به صورت آشکار نیروهای نظامی خود را به سوریه منتقل کردند.

ابوالفتح در تشریح دلیل دیدار روسای جمهوری روسیه و آمریکا تاکید کرد: به نظر می‌رسد ایالات متحده آمریکا چاره‌ای به جز این که دیدگاه و مواضع روس‌ها را مورد توجه قرار بدهد ندارد چون در مورد اوکراین به نظر نمی‌رسد که تحریم‌های بیشتر بتواند تاثیرگذار باشد و به هر حال وابستگی روسیه و غرب به یکدیگر به خصوص در بحث تامین انرژی اروپا به قدری گسترده است که هرگونه تحریم علیه روس‌ها، تحریم علیه شرکت‌های خارجی خواهد بود. بنابراین بعد از گذشت یک سال، هم مسکو و هم واشنگتن به این نتیجه رسیدند که باید مشکلات را حل کنند. از طرف دیگر هم در اخبار منتشر شده آمده است که درخواست گفت‌وگوها از سوی روسیه مطرح شده اما به هر حال این آمریکایی‌ها هستند که درخواست مذکور را پذیرفته‌اند و این نشان می‌دهد که طرفین پس از مدتی  به سمت حل مشکلات یا دستیابی به یک سیاست مشترک قدم برداشته‌اند تا اینکه هم مساله اوکراین حل و فصل شود و هم در سوریه منافع روسیه تامین شود و هم اینکه خطراتی که متوجه غربی‌ها است، به حداقل برسد که موضوع پناهجویان هم در اینجا حائز اهمیت خواهد بود.

وی افزود: داعش تا زمانی که یک حرکت علیه منافع غرب در خاورمیانه به حساب نمی‌آمد شاید تا حدودی اعمال آنها قابل اغماض بود اما به تدریج مشخص شده که گروهای افراطی فقط منافع غرب را تهدید نمی‌کنند بلکه موجودیت آنها را هم مورد تهدید قرار داده‌اند که اگر به شکل مستقیم نباشد، به شکل غیر مستقیم صورت خواهد گرفت.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به نگرانی آمریکا در قبال مهاجرانی که به اروپا نقل مکان کرده‌اند، گفت: تهدید غیر مستقیم یعنی اینکه افرادی که از اقصی نقاط جهان در سوریه و عراق حاضر هستند، به تدریج در حال برگشتن به کشورهای خودشان هستند و امکان دارد با آموزش‌هایی که فرا گرفته‌اند برای خاستگاه خود خطرآفرین باشد. همینطور باید دانست که سیل پناهجویان تنها پناه دادن به یک سری از افرادی که فاقد اسباب و وسایل زندگی هستند نیست بلکه اروپا گنجایش پاسخ‌گویی به این تعداد از پناهجویان را ندارد لذا باید گفت که موضوع پناهندگان به یک معضل در اتحادیه اروپا و ۲۸ کشور عضو آن تبدیل شده است و اگر این موضوع از اولویت خارج نشود می‌تواند موجودیت اروپایی‌ها را به خطر بیاندازد و حتی شاید به برخوردهای مرزی هم تبدیل شود.

وی در پایان گفت: بنابراین ادامه وضعیت سوریه، آینده اتحادیه اروپا را به خطر انداخته و از دید غرب هیچ راه حلی وجود ندارد به جز اینکه با دولت بشار اسد به یک راه حل برسد و با طرفین دخیل در پرونده سوریه یعنی روسیه و ایران وارد گفت‌وگو شود تا هم موج مهاجرت‌ها کم شده و هم تعداد کمتری از افراط‌گرایان به کشورهایشان بازگردند.

باراک اوباما ولادیمیر پوتین مذاکره اوباما و پوتین
نرم افزار موبایل ایلنا