کد خبر: 308745 A

پوتین در مجمع عمومی سازمان ملل:

ایلنا: رییس جمهور روسیه با انتقاد از مداخله تجاوز گرانه‌ برخی قدرت‌ها به بهانه صدور دمکراسی به کشورها گفت: غیر مسئولانه است که از گروه‌های شبه نظامی برای رسیدن به اهداف سیاسی خود استفاده کنیم با این هدف که بعدا با گروه‌های تروریستی مقابله کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ولادیمیر پوتین در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل با بیان اینکه کشورهای جهان باهم تفاوت دارند و ما باید به این تفاوت‌ها احترام بگذاریم، گفت: هیچ کشوری نباید خود را با شرایط توسعه خاصی تطبیق دهد، چرا که یک فرد اعلام کرده است این بهترین روش است.

رییس جمهور روسیه با بیان اینکه همه باید از گذشته درس بگیریم، ادامه داد: به یاد داشته باشیم که اتحاد جماهیر شوروی سعی کرد تا یک ایدئولوژی را در کشورها و فرهنگ‌های مختلف به زور اجرا کند که در این راه شکست خورده و نتایج فاجعه باری به همراه داشته و هرگز به پیشرفت منجر نشده است. به نظر می رسد ما به جای درس گرفتن از تاریخ، همواره آنها را تکرار می کنیم. مانند صادر کردن دموکراسی به کشور های شمال آفریقا و خاورمیانه، که مردم آنها به دنبال تغییرات مثبت هستند که یک امر طبیعی است اما این کار را با مداخله تجاوزگرایانه انجام دادند و باعث فروپاشی نهادهای ملی شدند. آیا خشونت، فقر و فاجعه اجتماعی، پیروزی دموکراسی و پیشرفت است؟ سوال من از آنهایی که مسئول اصلی این اتفاقات هستند این است که شما می دانید که چه کاری انجام داده‌اید؟ هنوز این تفکر که بعضی کشورها از سایرین مجزا بوده و منحصر به فرد هستند وجود دارد.

وی ادامه داد: نبود قدرت در مناطقی از شمال آفریقا و خاورمیانه باعث شده است تا هرج و مرج رخ داده و گروه های تروریستی در این مناطق تشکیل شوند. ده‌ها هزار شبه نظامی اکنون زیر پرچم داعش مبارزه می‌کنند. خیلی از آنها از اعضای سابق ارتش عراق بوده اند که پس از سال 2003 و فروپاشی ارتش این کشور بیکار شده اند و اکنون برای داعش می جنگند. خیلی از نیروهای داعش از لیبی- کشوری که به دلیل قطعنامه 1973 سازمان ملل متحد نابود شده است- به سوریه و عراق می آیند. اکنون نیز گروهی به عنوان مخالفان میانه روی بشار اسد ظهور کرده‌اند که تجهیز شده و آموزش می بینند تا با داعش مبارزه کنند اما خود آنها به داعش ملحق می شوند. داعش همینگونه تشکیل شده و قدرت گرفته است.

پوتین شرایط کنونی دنیا را بسیار خطرناک خواند و گفت:‌ زیرا داعش که زمانی تنها هدفش مبارزه با دولت‌های سکولار در منطقه بود اکنون فراتر از منطقه فکر می‌کند و برای جامعه جهانی به یک خطر بسیار جدی تبدیل شده است. خیلی غیرمسئولانه و ریاکارانه است که در این شرایط بحرانی، ما در رابطه با خطر تروریسم صحبت کنیم اما به منابع تامین مالی تروریست ها بی‌توجهی کنیم. غیر مسئولانه است که از گروه‌های شبه نظامی برای رسیدن به اهداف سیاسی خود استفاده کنیم با این هدف که بعدا با گروه‌های تروریستی مقابله کنیم.

رییس جمهور روسیه خاطرنشان کرد: من به آنهایی که این کارها را انجام می دهند این پیغام را دارم که تروریست‌ها با وجود اینکه خشن و بی رحم هستند اما مثل شما باهوش بوده و از شرایط سوء استفاده می‌کنند. اصلا معلوم نیست سلاح‌هایی که به نیروهای مخالف داده می‌شود چه سرنوشتی خواهند داشت. ما معتقدیم که هرگونه معامله با تروریست ها در انتها به همچین وضعیتی منجر می‌شود.

وی ادامه داد:‌ داعش از نقاط مختلف جهان از جمله اروپا و حتی روسیه نیروهای خود را جذب می‌کند که همین امر موجب خطرناک شدن داعش برای جهان است.

پوتین به این نکته اشاره کرد که نباید به این مجرمان که مزه خون به دهانشان خوش آمده است اجازه داده شود تا به کشورهایشان بازگردند و عملیات تروریستی انجام دهند.

وی افزود: روسیه همواره و در هر شرایطی با تروریسم مبارزه کرده است و لوازم و تجهیزات لازم را در اختیار کسانی که با تروریسم مبارزه می کنند قرار داده است. روسیه مخالف این است که با دولت و ارتش سوریه که با گروه تروریستی داعش مبارزه می کنند، مخالفت کنیم. آنها رو در رو با تروریست ها مبارزه می کنند.

وی اضافه کرد که برخورد صادقانه روسیه در مبارزه با داعش در سوریه باعث شد تا بعضی ها فکر کنند که این کشور برنامه بلند پروازانه ای در منطقه دارد، در حالی که خود آنها برنامه‌های بلند پروازانه را در این منطقه دنبال می کنند.

پوتین پیشنهاد داد که جهان با توجه به منافع مشترک رو به جلو حرکت کنند و هر کشوری تنها با توجه به برنامه خود فعالیت نکند و یک نظم بین المللی وجود داشته باشد. باید یک ائتلاف جهانی واقعی برای مبارزه با تروریسم تشکیل شود، شبیه ائتلافی که علیه هیتلر بوجود آمد. ائتلافی که بتواند نیروهای متفاوت را در یک نقطه متمرکز کند و با آنها که شبیه نازی ها بی رحم هستند مقابله کند.

وی افزود: طبیعتا کشورهای اسلامی در این ائتلاف نقش بسیار کلیدی را ایفا خواهند کرد، چراکه داعش در درجه اول یک تهدید برای آنها محسوب می شود. داعش ارزش های انسانی و والای یکی از مهم ترین دین های جهان یعنی اسلام را به سخره گرفته است. من به رهبران کشورهای اسلامی می گویم که قدرت و ارشاد شما لازم است تا مردم به گروه های تروریستی مانند داعش ملحق نشوند.

پوتین با اشاره به اینکه روسیه رییس فعلی شورای امنیت سازمان ملل متحد است گفت: روسیه بزودی یک نشست در سطح وزرای خارجه برگزار می کند تا بررسی جامعی از خطر تروریسم در خاورمیانه صورت بگیرد. اولین کار تصویب قطعنامه ای برای هماهنگ کردن نیروهایی است که علیه داعش مبارزه می کنند.

وی ادامه داد: اکنون میلیون ها نفر از آوارگان خاورمیانه و شمال آفریقا به سمت اروپا مهاجرت کرده اند و بیش از هر کس دیگری به حمایت و همدردی ما احتیاج دارند. اما برای حل این مساله به ریشه یابی نیاز است. باید به دولت ها، ارتش ها و اقتصاد کشورهایی که با بحران روبرو هستند کمک کنیم تا آنها با پیروزی بر تروریست ها و ایجاد محیطی با ثبات  و امن، مانع مهاجرت افراد به سمت اروپا شوند.

رییس جمهوری روسیه به عنوان یک راه حل کلی گفت: اکنون باید دولت لیبی را احیا کنیم و به پیشرفت دولت تازه تاسیس عراق کمک کرده و حمایت های لازم را از دولت مشروع سوریه به عمل بیاوریم. 

ولادیمیر پوتین
نرم افزار موبایل ایلنا